بی کلک

کرم پودرها عاملی برای ایجاد لک‌های پوستی

به گزارش بی کلک؛ استفاده متناوب از کرم پودر با بستن منافذ پوستی باعث ایجاد جوش های پوستی می شود, بنابراین توصیه می شود از آرایش های سنگین و غلیظ خودداری شود.

 

گاهی افرادی به متخصصان پوست مراجعه می کنند که به دلیل استفاده از کرم پودرهای سنگین و قرار دادن آن به مدت طولانی روی پوست دچار کیست ها جوشی و لک های شدید پوستی شده اند.
در بسیاری از لوازم آرایشی مانند کرم پودرها, ماده ای به نام روغن بر گامت وجود دارد که می تواند برای پوست مضر باشد و روی آن لک های پوستی ایجاد کند. از روغن برگامت در ترکیب محصولات آرایشی, به ویژه کرم پودرها برای معطر کردن استفاده می شود ولی اگر بیش از حد مجاز باشد خطرناک است. به گزارش بی کلک البته این روغن در حد متعادل مضر نیست و اسانسی است که در پوست پرتقال وجود دارد و در بعضی از چای های عطری نیز استفاده می شود.

 

 

بعضی دیگر نیز حاوی جیوه هستند که بسیار خطرناک است. جیوه از سه راه ممکن است به بدن آسیب برساند:
- افزایش آن در سطح خون باعث ایجاد مسمومیت کلی در بدن می شود.
- جذب جیوه از راه پوست باعث ایجاد تیرگی روی آن می شود که حتی پس از مصرف دارو نیز از بین نمی رود.
- جیوه جذب شده در تمامی اعضای بدن مانند کبد, قلب و کلیه تاثیر مخرب برجای می گذارند. بنابراین دقت کنید که کرم پودر یا هر ماده آرایشی دیگری که خریداری می کنید, فاقد این ماده خطرناک باشد.
از سوی دیگر, هر ماده ای که روی پوست قرار می گیرد می تواند پوست را دچار حساسیت کند؛ کرم پودرها نیز به دلیل داشتن اسانس, رنگ و مواد شیمیایی می توانند باث ایجاد حساسیت شوند. در بهترین حالت می توان یک محصول آرایشی را کم حساسیت بدانیم ولی این ادعا که محصولی کاملا بدون حساسیت است امکان ندارد. باور نادرستی نیز در این زمینه وجود دارد که بعضی ها گمان می کنند کرم پودرها می توانند باعث سرطان های پوستی شوند ولی این مواد حساسیت زا هستند و هیچ حساسیتی نمی تواند منجر به سرطان شود.
همشهری