بی کلک

مواد غذایی پیشنهادی برای نشاط پوست شما

استفاده از مواد غذايي مناسب نقش به سزايي در طراوت پوست و جلوگيري از پيري زودرس دارد.

 

سلولهاي پوست سلولهاي سريع الرشد بدن هستند که براي تکثير نياز به انرژي کافي، پروتئين و انواع ويتامين‌ها و مواد معدني دارند.

 

وي در ادامه افزود: ويتامين موثر در نشاط پوست، ويتامين A مي‌باشد که در منابع حيواني بصورت پيش ساخته و منابع گياهي(سبز، زرد، نارنجي) وجود دارد.

 

اين متخصص تغذيه اظهار داشت: ميوه‌هاي تابستاني از جمله ميوه‌هاي سرشار از ويتامين A هستند که نقش موثري در جلوگيري از فرسودگي و نشاط و سلامت پوست دارند.

 

وي تصريح کرد: ويتامين E از جمله ويتامين‌هايي که به همراه ويتامين A در از بين بردن جوش و ترميم جاي جوش و جاي زخم نقش بسزايي دارد و اين ويتامين را در انواع روغن‌هاي گياهي مي‌توان يافت.

 

دکتر محمدزاده هنرور اضافه کرد: ويتامين‌هاي گروه B نقش بسيار موثر ي در تکثير پوست و جلوگيري از آسيب‌هاي وارده به پوست در مقابل نور آفتاب مواد شميايي و غيره ايفا مي‌کند،از جمله مواد حاوي ويتامين Bمي‌توان به نان و غلات پخته شده با آرد کامل، ميوه‌ها و سبزيجات تازه، محصولات حيواني و شير و لبنيات اشاره کرد.

 

وي عنوان کرد: در ميان ويتامين‌ها ،ويتامين C  نقش بارزتري در کاهش چين و چروک و رفع آکنه‌هايي که در اثر چربي ايجاد مي‌شود  دارد.

 

ويتامين C را در مرکبات، فلفل دلمه‌اي، سبزيجات تازه، آب ميوه، توت فرنگي به صورت سرشار  مي توان يافت کرد.

 

وي بيان کرد: آهن و روي لازمه سلامت پوست و ناخن در بدن است و همچنين کمبود اين ماده معدني در بدن منجر به ايجاد زخم‌هايي در گوشه‌هاي لب و زبان مي‌شود همانند اختلالي که کمبود ويتامين B در بدن بوجود مي‌آورد.

 

وي در ادامه خاطر نشان کرد: روي از جمله مواد معدني موثر در پوست و مو مي‌باشد و کمبود اين ماده منجر به تاخير در التيام زخم‌هاي پوستي مي‌شود و ريزش مو را در پي دارد لذا مصرف منابع حيواني گوشت قرمز وسفيد و برخي از سبزيجات مثل اسفناج که سرشار از مواد معدني آهن و روي هستند براي سلامت پوست و مو و ناخن سفارش مي‌شود.

 

وي در پايان خاطر نشان کرد: مصرف مقادير کافي از گوشت، لبنيات کم چرب، ميوه‌ها و سبزيجات تازه براي حفظ سلامت و طراوت پوست و جلوگيري از پيري زود رس مي‌تواند نقش موثري داشته باشد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران