بی کلک

چگونه می توانیم بعد از زایمان زشت نشویم؟

بارداری یكی از لذت‌بخش‌ترین تجربیاتی است كه یك زن طی زندگی خود از سر می‌گذراند؛ تجربه‌ای كه البته با رخ دادن تغییرات زیادی در بدن مادر همراه است كه بخش زیادی از این تغییرات در پوست مادر اتفاق می‌افتد.

 

به گزارش بی کلک به نقل از سیب سبز ؛ در اینجا به این تغییرات اشاره می‌كنیم، البته همه این تغییرات ممكن است در بدن یك خانم باردار اتفاق نیفتد اما به هرحال آگاه بودن از آنها برای هر زنی كه ممكن است در آینده تجربه بارداری داشته باشد، لازم است.

 

پمادهایی برای خط‌های زشت
stretch mark  (خطوط بارداری)

 

براساس تحقیقات موسسه ملی بارداری آمریکا، بیش از 90درصد زنان باردار طی 9 ماه بارداری خود خطوط بارداری را روی پوست بخشی از بدن خود خواهند دید. این خطوط به رنگ‌های صورتی یا قرمز هستند و به صورت عموما افقی روی ناحیه شكم، ران‌ها یا سینه‌ها ظاهر می‌شوند و حالت آنها به گونه‌ای است كه انگار پوست در آن نواحی تا‌خورده است.  هنوز راه‌های مشخص و قاطعی برای پیشگیری از بروز این خطوط یافت نشده است اما برخی مطالعات محدود نشان داده كه شاید استفاده از بعضی كرم‌های پوستی بتواند میزان بروز این خطوط را كاهش دهد. در مطالعه‌ای در سوئد مشخص شد زنانی كه از ماه‌های اولیه بارداری روی پوست ناحیه شكم خود كرم‌های پوستی حاوی ویتامین E و اسید آلفاهیدروكسی می‌مالیدند با تعداد و شدتی كمتر شاهد بروز خطوط بارداری بودند.

 

چه كنید تا ماسك از روی صورت شما بیفتد؟
ماسك بارداری (كلواسما)

 

دكتر مانوئل سرا، پروفسور زنان و زایمان در كالج هرش آیلند آپتون می‌گوید: « طی 3 ماهه دوم بارداری، ممكن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد كه این گروه از تغییرات را كلواسما یا ماسك بارداری می‌نامند.» این استاد دانشگاه توضیح می‌دهد كه علت بروز این پدیده این است كه هورمون‌هایی كه در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می‌شوند هورمون ملانین را تحریك می‌كنند و این هورمون هم باعث می‌شود رنگدانه‌های بیشتری از سلول‌های پوستی ترشح شود.
البته تغییرات پوستی گاه آنقدر خفیف است كه خود فرد یا اطرافیانش متوجه آن نمی‌شوند. گاه هم تغییرات به گونه‌ای است كه حالت آفتاب‌سوختگی را تداعی می‌كند. البته در این موارد تنها پوست صورت این حالت را داشته و پوست باقی بدن حالت طبیعی دارد. درست است كه نمی‌توان جلوی ترشح هورمون‌های بارداری را گرفت اما هرچقدر در معرض نورآفتاب كمتری قرار بگیرید احتمال بروز كلواسما در شما كاهش می‌یابد. زنانی كه از ضدآفتاب مناسب استفاده می‌كنند و درخارج از خانه كلاه بر سرشان می‌گذارند به میزان كمتری این تغییر رنگ را در صورت خود شاهد خواهند بود.

 

با استحمام می‌توانید این مشکل را حل کنید
خارش پوستی

 

طی دوران بارداری پوست شكم كشیده و سفت می‌شود و در اواخر بارداری ممكن است به این علت خارش شدید در ناحیه شكم ایجاد شود. افزایش تعریق و بالا رفتن گرمای بدن می‌تواند باعث بروز جوش‌های حساسیتی و چركی در ناحیه شكم شود. در بعضی موارد دوش گرفتن با آب خالی، حتی چندبار در روز می‌تواند تمام این مشكلات را برطرف كند. پوشیدن لباس‌های نخی نازك و به حداقل رساندن تماس پوست شكم با لایه‌های مختلف لباس و جلوگیری از تعریق هم می‌تواند شدت علائم را كاهش دهد.  استفاده از یك مرطوب‌كننده مناسب برای جلوگیری از خشكی پوست هم می‌تواند كمك‌كننده باشد اما اگر با تمام این توصیه‌ها جوش‌های شكمی شما بهبود نیافت حتما با یك پزشك متخصص پوست در این مورد مشاوره كنید.

 

ویتامین C علیه رگ‌های زشت
وریدهای واریسی

 

طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می‌یابد و به دلیل افزایش وزن شكم، میزان بار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می‌یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس است. رگ‌های واریسی رنگ‌های آبی یا سبز تیره‌ای هستند كه ضخیم شده و سفت به نظر می‌رسند و ظاهری زشت به اندام‌ها می‌دهند. بخشی از احتمال ابتلا به واریس ناشی از ژنتیك است اما شما می‌توانید با برخی اقدامات ساده از احتمال ابتلا به این حالت بكاهید. مهم‌ترین نكته این است كه از ایستادن یا نشستن در یك حالت ثابت برای مدت طولانی پرهیز كنید. درصورتی كه باید بایستید هرچند دقیقه یك‌بار برای مدتی كوتاه بنشینید یا راه بروید. پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس هم در این مورد كمك‌كننده است. در زمان نشستن هم پای خود را بالا بگذارید و ویتامین C كافی به بدن‌تان برسانید تا احتمال واریس در شما كمتر شود.

 

این تغییر خودبه‌خود برطرف نمی‌شود
تیرگی هاله سینه‌ها

 

ناحیه سینه‌ها در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ می‌یابد و تیره‌تر می‌شود كه این تیرگی برخلاف خط سیاه پس از زایمان خودبه‌خود برطرف می‌شود. ضمنا این تغییرات رنگی و تیره شدن ممكن است در خال‌ها و دانه‌های گوشتی پوست هم دیده شود اما این نكته را هم در نظر بگیرید كه هر تغییر دیگری در خال‌هایتان (مثلا اندازه، شكل، پیدا شدن حاشیه‌های نامنظم و ایجاد خونریزی‌ در آنها) را حتما باید به متخصص پوست اطلاع دهید تا در مورد احتمال سرطانی بودن این خال‌ها تحقیق كند.

 

سرخود دارو نخورید!
جوش و آكنه

 

افزایش برخی هورمون‌ها طی بارداری باعث افزایش ترشح چربی از سلول‌های پوست می‌شود و این حالت همان‌طور كه می‌دانید باعث افزایش احتمال بروز آكنه می‌‌شود. اگر می‌خواهید طی بارداری پوستی پر از جوش پیدا نكنید روزی دو بار صورت‌تان را با یك شوینده غیرمعطر مناسب پوست‌تان بشویید. این را هم بدانید كه بسیاری از داروهای معمول ضدجوش، حتی آنهایی كه بدون نسخه به فروش می‌رسند، برای استفاده در مقطع بارداری مناسب نیستند و برای مصرف آنها حتما باید بروشور و نقاط احتیاط دارو را مطالعه كنید اگر نگران زیاد شدن جوش‌ها روی صورت یا بدن‌تان هستید حتما با یك متخصص پوست در این مورد مشورت كنید.

 

خود به خود پاك می‌شود
خط سیاه (Linea nigra)

 

خیلی از زنان باردار در 3ماهه دوم بارداری شاهد بروز خطی در ناحیه زیرناف خود به صورت مستقیم به سمت پایین هستند. این خط در آغاز معمولا كمرنگ است اما به مرور شروع به سیاه شدن می‌كند و به همین دلیل به خط سیاه شهرت دارد. به طور معمول پس از زایمان، تیره‌تر شدن این خط برای چندروز ادامه می‌یابد اما طی ماه‌های پس از بارداری این خط بدون هیچ درمان و به صورت خود به خود محو خواهد شد.