بی کلک

پیانو مناسب برای مبتدی ها، چه ویژگی هایی دارد؟

نوازندگی با پیانو، یکی از آرامش‌بخش ترین کارها برای علاقه‌مندان به پیانو محسوب می‌شود. بسیاری از افراد نیز نوازندگی با پیانو را به صورت حرفه‌ای بلدند و بسیاری دیگر هم به سراغ آموزش نوازندگی با پیانو می‌روند.

دسته دوم که به نوازندگان مبتدی شناخته می شوند، باید با تمرین و تکرار به حرفه‌ای شدن در نوازندگی با پیانو نزدیک شوند و یکی از مهم‌ترین عوامل در آموزش صحیح پیانو، انتخاب پیانو مناسب برای آن ها است.

در واقع افراد مبتدی باید بدانند که کدام یکی از انواع پیانو، برای یادگیری بهتر مناسب است و بعد آن را خریداری انتخاب کنند. در ادامه قرار است درباره ویژگی‌های پیانو مناسب برای مبتدی‌ها و مزایای پیانو دیجیتال برای آن‌ها، اطلاعات کاملی را کسب کنید.

پیانو مناسب برای مبتدی ها باید چه ویژگی هایی داشته باشید؟

با توجه به این که کار با پیانو در ابتدای کار برای افراد مبتدی سخت است، باید پیانویی مناسب با شرایط آموزشی خود را خریداری کنند. این پیانو، ویژگی‌های خاص خود را دارد که در زیر برای شما بیان می‌شود:

 • داشتن 88 کلید کامل

توجه داشته باشید که پیانو انتخابی شما حتما، 88 کلید داشته باشد. چون این کلیدها و کامل بودنشان، برای اطمینان از اجرا شدن قطعات و آهنگ‌های رپرتوار پیانو کلاسیک است و معمولا فقط روی پیانوهای فول کلید تنظیم می‌شوند.

 • وجود کلیدهایی با اندازه کامل و استاندارد

این نوع کلیدها، به شما این امکان را می‌دهد که پس از آموزش با هر پیانوی استاندارد دیگر نیز سازگار باشید. فراموش نکنید که کلیدهای مینی، مناسب نیستند و باید از انتخاب آن‌ها خودداری کنید. چون نمی‌توانید با پیانوهایی با کلیدهای اندازه کامل به غیر از پیانو خودتان، نوازندگی کنید.

 • داشتن کلیدهای حساس به لمس

وجود کلیدهای حساس به لمس، در مطابقت صدای شما با میزان سختی و نرمی کلیدها تاثیر دارد. پس حتما پیانویی با این نوع کلیدها را انتخاب کنید. چون بر بیان صدای شما تاثیر می‌گذارد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین صدا را از پیانو خود تولید کنید.

 • داشتن کلیدهای وزن‌دار

کلیدهای کاملا وزنی، شبیه کلیدهای یک پیانو آکوستیک هستند. این کلیدها باید وزن درجه‌بندی شده داشته باشند. یعنی کلیدهای سمت چپ پایین پیانو، سنگین‌تر باشند و با نواختن نت‌های بالاتر به سمت راست پیانو سبک و سبک‌تر می‌شوند. پیانوهایی با کلیدهای نیمه‌وزن نیز برای افراد مبتدی با بودجه کم مناسبند و خیلی بهتر از کلیدهای بدون وزن هستند.

 • داشتن صدایی واقعی و رسا

پیانوی انتخابی شما باید صدایی طبیعی و رسا داشته باشد. این ویژگی، امروزه به دلیل پیشرفت فناوری نمونه‌برداری صدا برای پیانو دیجیتال وجود دارد و با استفاده از نمونه‌های با کیفیت بالا در پیانو دیجیتال سطح پایه، به دست می‌آید. به همین دلیل هزینه خرید پیانو را نیز برای افراد مبتدی پایین می‌آورد.

 • وجود پدال پایدار

پیانوهای آکوستیک، هر 3 پدال را دارند. از طرفی اکثر نوازندگان بعد از آموزش در بیشتر اوقات از پدال نگه‌دارنده استفاده می‌کنند و بیشتر قطعات پیانو نیز به این پیانو نیاز دارند. در نتیجه پیانو انتخابی شما باید حداقل پدال دمپر را داشته باشد تا شما بتوانید با آموزش و تمرین به حرفه‌ای شدن نزدیک شوید!

 • داشتن مترونوم داخلی

مترونوم به عنوان وسیله‌ای شناخته می‌شود که در حفظ زمان ریتم شما کمک می‌کند. این‌گونه شما می‌توانید زمان و سرعت خود را با سرعت یا کندی موسیقی تطبیق دهید.

وجود مترونوم در یادگیری نوازندگی با پیانو مهم است. چون به شما در نواختن دقیق و به موقع کمک می‌کند و باعث پیشرفت سریع شما در نوازندگی می‌شود. ممکن است با خود فکر کنید که می‌توانید این کار را با مترونوم خارجی و یا نصب برنامه آن در گوشی خود نیز انجام دهید. اما باید بدانید که استفاده از مترونوم، وقتی امکان‌پذیر است که در کنار شما باشد و با فشردن یک دکمه روشن شود. در نتیجه بهتر است پیانویی را انتخاب کنید که مترونوم داخلی روی آن وجود داشته باشد.

 • جک خروجی هدفون

شما ممکن است به عنوان فردی مبتدی در نوازندگی با پیانو، قطعه‌ها را به خوبی اجرا نکنید یا مجبور باشید یک موسیقی را تا چند بار تمرین و تکرار کنید. قاعدتا این کار، برای اطرافیان شما ایجاد مزاحمت می‌کند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای دیگران، پیانویی را انتخاب کنید که جک خروجی هدفون را نیز داشته باشد.

 • وجود اکشن چکش مقیاس‌شده

به طور کلی سه نوع عملکرد کلیدی در پیانو وجود دارد که شامل اکشن کلید بدون وزن (موجود در کیبوردها)، اکشن کلید نیمه‌وزن (در پیانوهای قابل حمل و مبتدی) و اکشن چکشی مقیاس‌شده (موجود در پیانو دیجیتال) می‌شود.

کلیدهای پیانو شما باید وزن ترازو داشته باشند. یعنی کلیدهای سمت چپ سنگین‌تر از کلیدهای سمت راست پیانو دیجیتال باشند. جالب است بدانید که این ویژگی در پیانوهای آکوستیک وجود دارد. چون سیم‌های آن ضخیم‌تر بوده و گیج سنگین‌تری در ریجسترهای پایینی دارند.

بهترین پیانو های سطح نیمه حرفه ای

شناخت مدل‌های مناسب پیانو برای افراد مبتدی و نیمه‌‌حرفه‌ای به شما در انتخاب هوشمندانه و بهتر کمک می‌کند. در زیر بهترین پیانوهای سطح نیمه‌حرفه‌ای به شما معرفی می‌شود:

پیانو دیجیتال C1 Air

این پیانو، قیمتی مقرون به صرفه دارد و انتخاب مناسبی برای افراد مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای است. صدای فوق‌العاده پیانو دیجیتال C1 Air، باعث می‌شود که افراد از نوازندگی با آن رضایت داشته باشند و لذت ببرند.

ویژگی‌های این پیانو شامل عمق صدا و اتصالات بلوتوث می‌شود. پیانو دیجیتال C1 Air، صدای بهترین پیانوهای گرند کنسرت و صدای سازهای زیاد دیگر را به شما ارائه می‌دهد. صفحه کلید این پیانو، اکشن همر پیشرفته Korg دارد و تاچ و پاسخی بسیار شبیه به پیانوی گرند آکوستیک را دارد.

پیانو دیجیتال Casio AP 270

این پیانو 88 کلاویه از جنس آبنوس و عاج مصنوعی شبیه‌سازی‌شده دارد و اکشن آن نیز Tri-sensor Scaled Hammer Keyboard است. جالب است بدانید که کلاویه‌های پیانو دیجیتال Casio AP 270، 3 حساسیت لمسی قابل تنظیم را دارد.

همین ویژگی آن را برای افراد مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای مناسب‌تر می‌کند. کیفیت صدای این پیانو، به دلیل پاسخ همر، شبیه‌سازی رزونانس دمپر، پلی فونی 192 و استفاده از 22 سمپل صدای حرفه‌ای بسیار بالاست و شامل 2 صدای پیانو گرند و افکت‌های اصلی می‌شود.

مزایای پیانو دیجیتال برای مبتدی ها

با کمی مقایسه می‌توان این‌گونه دریافت که در بین انواع پیانو دیجیتال و آکوستیک، پیانوی دیجیتال برای افراد مبتدی مناسب‌تر است. مزایای این پیانو به شرح زیر است:

 • پیانو دیجیتال، توانایی این را دارد که صدای هرنوع ساز قابل تصور را تولید کند.
 • پیانوهای دیجیتال نیاز به کوک کردن در هرچند وقت یکبار را ندارند.
 • پیانو دیجیتال، قابلیت حمل آسانی دارد و برای حمل آن نیاز نیست که قطعات آن را از همدیگر جدا کنید.
 • قیمت پیانو دیجیتال، بسیار مناسب‌تر از پیانو آکوستیک است.

آیا پیانو دست دوم برای افراد مبتدی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خرید پیانو دست دوم یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی است که می‌خواهند با هزینه‌ای کم نوازندگی با پیانو را شروع کنند.

این مجموعه، به عنوان بهترین مرکز خرید پیانو در ایران شناخته می‌شود و انواع پیانو آکوستیک و دیجیتال نو و دست دوم را از انواع برندهای یاماها، کاسیو و ... به شما عرضه می‌کند.