بی کلک

انواع لوله برق در تاسیسات برق ساختمان

بطور کلی انواع لوله برق در تاسیسات برق ساختمان شامل مواردی همچون لوله برق pvc نسوز ، لوله پلی آمید ، لوله فلزی و گالوانیزه در دو نوع سرد و گرم، لوله پلی اتیلن، لوله خرطومی نسوز ، لوله خرطومی معمولی، لوله خرطومی فلکسی یا فلزی با روکش و بدون روکش نیز می باشد.

لوله برق pvc خود دارای دو نمونه upvc و pvc لوله خم سرد برق نسوز و لوله خم گرم پی وی سی نسوز نیز می باشد. تنها تفاوت این دو نمونه از لوله در نوع نصب آنها بوده که اسم آنها گویای نوع نصب می باشد. این نمونه لوله از نظر ایمنی مورد تائید بوده و بیشترین استفاده را دارد.

در ادامه به تعریف کلی و جامع انواع لوله برق در تاسیسات برق ساختمان نیز می پردازیم!

 

کاربرد لوله برق در تاسیسات برق ساختمان

لوله برق در تاسیسات برق ساختمان برای انتقال سیم‌ و کابل‌ برق به منظور سیمکشی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله‌ ها به عنوان مسیر حفاظتی برای سیم‌ و کابل ها عمل کرده و کابل‌های برق را در معرض آسیب‌ و فرسایش های محیطی قرار نمی دهد.

کاربردهای اصلی لوله برق در تاسیسات برق ساختمان عبارتند از:

انتقال سیم‌ و کابل: لوله برق برای انتقال سیم و کابل‌های برق از منبع تغذیه به مصرف‌ کننده‌ ها در ساختمان نصب می گردند. این لوله‌ها به عنوان مسیری امن برای سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد. و آن‌ها را از آسیب‌ محیطی و خطراتی مانند حرارت بالا، سایش، رطوبت، خوردگی و... محافظت می نماید.

ایمنی ایمنی: استفاده از لوله برق در تاسیسات برق ساختمان به عنوان یک مسیر حفاظتی می‌تواند سیستم برق را بهبود بخشد. این لوله‌ها به طور مستقیم با اشیاء تماس می‌گیرند و خطرات الکتریکی مانند شوک برقی را کاهش می‌دهند. که خود از نظر مباحث ایمنی امری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

لوله برق pvc پی وی سی

لوله برق pvc پی وی سی لوله ای ساخته شده از ماده پلی وینیل کلراید (PVC) است که برای انتقال برق ، سیمکشی و مصارف الکتریکی استفاده می شود. این لوله ها به عنوان سیستم حفاظتی سیم کشی برق سازه مورد استفاده قرار می گیرند و در برق رسانی ساختمان ها، صنعت، تاسیسات، تجهیزات برقی و غیره کاربرد دارند.

از دلایل محبوبیت لوله برق PVC می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بالا: لوله برق PVC مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار و خوردگی دارد. این ویژگی ها آن را به گزینه ای مناسب و ویژه برای استفاده و نصب در شرایط سخت صنعتی و محیط های خارجی تبدیل می کند.

حفاظت و عایق الکتریکی: مواد پی وی سی یک عایق الکتریکی عالی هستند که در برابر بارش و رطوبت هوا محافظ بوده و از هرگونه آسیب ناشی از واکنش با اسیدها و سایر مواد جلوگیری می کند و خطرات الکتریکی را کاهش می دهد.

مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی: لوله برق PVC خود خاموش شونده است یا بهتر است بگوییم خاصیت خود خاموش شوندگی دارد. و در برابر حرارت بالا و شعله مستقیم مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. همچنین در هنگام احتراق و آتش سوزی گازهای سمی را از خود تولید نمی کند.

 

انواع لوله برق PVC

همانطور که پیشتر گفتیم؛ لوله برق pvc پی وی سی به دو نوع لوله خم سرد و لوله خم گرم تقسیم می گردد. هر کدام از این موارد دارای ویژگی و معایبی بوده و بیشترین تفاوت آن در نوع نصب می باشد. همچنین اشتراک اصلی و مهم آنها از نظر ایمنی نسوز و غیر قابل اشتعال بودنشان است.

 

تفاوت لوله خم سرد و گرم چیست؟

تفاوت لوله خم سرد و گرم را می توان در نامشان جست و جو کرد. لوله خم سرد تنها با یک فنر خم کن لوله، خم خورده و زاویه دار می گردد. این در حالی است که لوله خم گرم علاوه بر استفاده از فنر لوله خم کن، نیاز به حرارت دهی جهت زاویه دار شدن نیز دارد. تفاوت دیگر در فرمولاسیون و نحوه تولید آنها نیز می باشد.

قیمت لوله خم سرد در مقایسه لوله خم گرم کمی بالاتر نیز می باشد. دلیل این موضوع استفاده بیشتر از موادی همچون روان کننده های و استابلایزرها در تولید لوله خم سرد نیز می باشد. بطور معمول وزن هر شاخه لوله خم سرد سایز 20 یا 13.5 معادل 800 گرم نیز می باشد. این درحالی است که در نمونه خم گرم تا 1000 گرم هم تولید می شود.

 

لوله برق فلزی یا گالوانیزه

لوله برق فلزی گزینه ای مستکم برای محافظت از سیم و کابل برق در ساختمان ها و صنایع نیز می باشد. این لوله ها به عنوان یک راه حل پایدار و ایمن برای سیم کشی در محیط های صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می شود.

لوله برق فلزی معمولاً از مواد فلزی مانند فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، آلومینیوم ساخته می شوند. این مواد فلزی به لوله ها استحکام و مقاومت مکانیکی بالایی می بخشد و از پوشش بیرونی آنها در برابر ضربه، خوردگی و عوامل محیطی محافظت می کند.

لوله برق فلزی به دو روش اصلی تولید می شوند: لوله های فلزی بدون درز و لوله های فلزی جوشی. لوله های بدون درز توسط یک قالب مخصوص و با استفاده از یک قطعه فلزی ساخته می شوند و معمولاً در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاومت بیشتری دارند. لوله های جوش داده شده از قطعات فلزی با قطر کمتر تشکیل شده اند که به هم جوش داده شده اند و در نتیجه ممکن است نقاط ضعف بیشتری داشته باشند.

 

لوله برق پلی آمید

یکی از پر مصرف ترین لوله ها در تاسیسات برق ساختمانی، لوله برق پلی آمید نیز می باشد. این نوع لوله از مواد پلاستیکی و گرانول در دو نوع مواد نو و بازیافت تولید می گردند. یکی از مهمترین ویژگی های این نمونه انعطاف بالای آن و قیمت بسیار پایین نیز می باشد. از اینرو استفاده از آن بالا می باشد.

همچنین مهم ترین عیب لوله برق پلی آمید پلاستیکی بودن آن است. زیرا پلاستیک موجب شده تا خاصیت نسوز بودن را از آن بگیرد و آن را در برابر حرارت بالا و آتش غیر ایمن نمایدو لذا از نظر ایمنی و استاندارد استفاده از آن طبق دستور اداره برق توانیر ممنوع می باشد.

 

لوله خرطومی برق

لوله خرطومی برق خود دارای سه نوع لوله خرطومی نسوز ، لوله خرطومی فلکسی و لوله خرطومی معمولی نیز می باشد. لوله خرطومی نسوز از مواد پی وی سی تولید شده که مقاوم در برابر حریق می باشد. لذا استفاده از آن جهت انتقال سیم و کابل اجباری می باشد.

همچنین لوله خرطومی معمولی از مواد پلاستیکی تولید شده که فاقد ایمنی نیز می باشد. اما نکته مهم در رابطه با آن وزن کمتر و قیمت بسیار ارزان آن نیز می باشد. این امر سازندگان را ترقیب به استفاده از آن نیز می نماید.

لوله خرطومی فلکسی (فلکسیبل) یا لوله خرطومی فلزی نیز در دو نوع روکشدار و بدون روکش از سایز 11 13 16 21 25 و... با بالا تولید می گردد. این نمونه بهترین گزینه برای انتقال و محافظت از سیم و کابل در محیط های صنعتی و روکار نیز می باشد. اما به دلیل استفاده از فلز در تولید خود قیمت بالایی را به خود اختصاص می دهد.