بی کلک

17 توصیه به دختران برای اینکه پولدار شوند

دلتان می خواهد یک شبه ثروتمند شوید؟ همه ما پول را دوست داریم و دلمان می خواهد از بابت تامین مخارج زندگی آسوده خاطر باشیم.

 

اما ثروتمند شدن به ندرت یک شبه اتفاق می افتد. باید سالیان سال زحمت بکشید, اصول مدیریت مالی و پس انداز را به خوبی بیاموزید و سرمایه گذاری را از قلم نیندازید. به گزارش بی کلک؛ دوران جوانی فرصت مناسبی است تا راه و رسم پول درآوردن و درست خرج کردن را یاد بگیرید و با پرهیز از ولخرجی های بی مورد, سرمایه تان را روز به روز بیشتر کنید. چند پیشنهاد برایتان داریم که با کمک آنها می توانید از همین روزهای جوانی ارزش پول را بیشتر بدانید و به فکر آینده باشید.

 

 

1- از لحاظ مالی مستقل شوید
از اوایل دوران جوانی به دنبال یافتن شغل مناسبی باشید و به پول تو جیبی دریافتی از پدر یا مادرتان اکتفا نکنید. اگر دانشجو هستید می توانید کار نیمه وقت پیدا کنید. بهتر است درباره مدیریت مالی هم اطلاعاتی داشته باشید. کتاب بخوانید و سعی کنید برای خرج و مخارج ماهانه برنامه ای در نظر بگیرید.
2- برای خودتان اهدافی را مشخص کنید
هدف گذاری یک روش خوب برای موفقیت مالی است. البته باید تلاش کنید تا بین هدف گذاری های شما در زمینه مالی و برنامه های دیگر زندگی تعادلی وجود داشته باشد. بلند پروازی و جاه طلبی ها را کنار بگذارید و اهداف تان را متناسب با توانایی هایتان در نظر بگیرید.
3- با استفاده از پول به دنبال کسب شادی نباشید
این اشتباهی است که بعضی از دختران جوان مرتکب می شوند. برای داشتن زندگی شاد و با نشاط خودتان را به پول وابسته نکنید. به جای آن به دنبال رشد جنبه های مختلف شخصی تان باشید و برای داشتن احساسات خوب کمی خلاقیت به خرج دهید؛ به طوری که نیاز نباشد با پول خرج کردن خوشحال شوید. اگر برای خوشحالی خودتان عادت به ولخرجی های غیرعادی دارید بهتر است با یک روان شناس مشورت کنید
4- کمتر از درآمدتان خرج کنید
یکی از رموز مدیریت مالی این است که همیشه کمتر از درآمدتان پول خرج کنید. این ترفند راهی است که شما را به ثروت هم می رساند. فرقی نمی کند که درآمد شما چقدر است, به هرحال بلند پروازی را کنار بگذارید و با کمی هوشیاری کاری کنید که دخل شما همیشه از خرج هایتان بیشتر باشد. بدین ترتیب می توانید پس انداز هم داشته باشید و از بی پولی شکوه نکنید.
5- درس بخوانید
تا آنجا که برایتان امکان دارد به فکر درس خواندن و تحصیلات دانشگاهی باشید. وقتی در زمینه مشخصی دانش و تخصص داشته باشید بهتر می توانید پول درآورید و نسبت به افراد تحصیل نکرده, درآمدتان بیشتر می شود.

 

 

6- برای مواقع اضطراری پس انداز داشته باشید
هیچ وقت تمام درآمد ماهانه تان را در عرض چند روز خرج نکنید. پس انداز برای اتفاقات غیرمنتظره اصل مهمی است که نباید آن را از یاد ببرید. شاید شغل تان را از دست بدهید؛ پس تا پیدا کردن شغل تازه باید بتوانید با کمک پس انداز روی پای خودتان بایستید. مخارج و صورت حساب های غیرمنتظره همیشه در کمین شما هستند. به گزارش بی کلک؛ اگر پس انداز داشته باشید لازم نیست به دیگران متوسل شوید و از دوست و آشنا پول قرض نمی گیرید.
7- همسر یا نامزدتان را مقروض نکنید
اگر در آینده نزدیک قصد ازدواج دارید برای تامین مخارج از همسرتان نخواهید وام های سنگین بگیرد و زیر بار قرض برود. این اشتباه بزرگی است که خیلی از خانم ها در آستانه ازدواج مرتکب می شوند و پس از آن در اوایل ازدواج مشکلات زیادی سراغ شان می آید.
8- از سرمایه گذاری نترسید
اگر دلتان می خواهید پول شما روز به روز بیشتر شود باید به فکر سرمایه گذاری هم باشید. در صورتی که درآمد نسبتا خوبی دارید با آگاهی و مشورت, مسیری را برای سرمایه گذاری در پیش بگیرید. اگر مدام در این فکر باشید که شاید پولتان را از دست بدهید و دست به عصا راه بروید, دارایی های شما در همان سطحی که هستند می مانند اما با یک تصمیم گیری درست و به موقع می توانید جهش مالی خوبی را تجربه کنید. البته در ابتدا سرمایه گذاری را با مبالغ کم شروع کنید و به تدریج این مبالغ را افزایش دهید.
9- از اشتباهات مالی گذشته درس بگیرید
برخی از اتفاقات برای این پیش می آیند که از آنها درس بگیرید. بنابراین از بابت شکست های مالی غصه دار نباشید. هر شکست راهی است تا بتوانید مسیرهای تازه ای را پیدا کنید و راه دیگری را برای بالا رفتن از پله های ترقی در نظر بگیرید. بنابراین اگر در سرمایه گذاری های گذشته موفق نبوده اید یا درآمدتان سیر نزولی دارد, ببینید اشکال کارتان کجاست. با چند فرد با تجربه مشورت کنید تا این اشتباهات را بار دیگر تکرار نکنید.
10- هنگام خرید زرنگ باشید
کنترل قیمت ها و خرید اجناس با کیفیتی که قیمت مناسبی دارند راه پیشنهادی دیگریست که وضعیت اقتصادی شما را بهبود می بخشد. علاوه بر این بهتر است در مورد زمان حراج برندهای مشهور و با کیفیت هم آکاه باشید و زمانی که قیمت ها کاهش می یابند, کالاهای مورد نیازتان را با هزینه کمتری تهیه کنید. این زرنگی ها سبب می شوند که هزینه های شما در پاره ای از موارد به طور قابل توجهی کاهش یابد.
11- برای مخارج هر ماه بودجه بندی داشته باشید
اگر تا به حال برنامه مشخصی برای خرج و مخارج ماهانه نداشته اید وقتش رسیده که همین امروز بودجه بندی را یاد بگیرید. به مدت یک ماه تمام مخارج تان را یادداشت کنید. هزینه ها را به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم کنید. در این صورت متوجه می شوید که کل ماه برای مخارج ضروری چقدر پول لازم دارید. برای مخارج غیرضروری هم مبلغی را در نظر بگیرید. در این صورت می دانید که هرماه تا چه حد می توانید ولخرجی کنید و کجاها باید از خریدهای غیرضروری پرهیز کنید. با داشتن برنامه بودجه بندی حتی می توانید با هر درآمدی مبلغی را به عنوان پس انداز در نظر بگیرید و از این بابت به خودتان افتخار کنید.
12- آخر هر ماه خرید کنید
به محض اینکه در روزهای اول ماه حقوق تان را گرفتید, به سرعت راهی فروشگاه و مراکز خرید نشوید. بهتر است خریدهای غیرضروری را به روزها و هفته های آخر هر ماه موکول کنید. این روش ترفند خوبی است تا بتوانید مبلغ بیشتری را به عنوان پس انداز کنار بگذارید و هرماه کمتر پول خرج کنید.
13- کمتر به رستوران بروید
شاید یکی از تفریحات شما این است که همراه با دوستان تان به رستوران بروید. اگر می بینید که هر ماه مبلغ زیادی را برای غذاخوردن دسته جمعی خرج می کنید, بهتر است تفریحات دیگری را در نظر بگیرید که هزینه کمتری داشته باشند. حتی می توانید دوره های گروهی را در خانه برگزار کنید و خودتان با کمک دوستان غذای ساده ای بپزید. غذاهای خانگی سالم تر هستند و ضمن کاهش هزینه ها, سلامتی شما را به خطر نمی اندازند.
14- با عابربانک خرید نکنید
قبل از اینکه به خرید بروید مبلغ مشخصی پول را داخل کیف تان قرار دهید و به خودتان قول بدهید که بیشتر از این مبلغ خرید نمی کنید. وقتی برای خریدهای متنوع مرتب از کارت های اعتباری استفاده می کنید, پول خرج کردن آسان تر می شود و حساب و کتاب از دست تان می رود. بنابراین برای پیشگیری از ولخرجی های بیهوده با پول نقد مشخصی به خرید بروید.
15- به خودتان جایزه دهید
اگر متوجه شدید بعد از گذشت چند ماه موفق شده اید بودجه بندی و مدیریت مالی را به خوبی پیش ببرید, جایزه ای را برای خودتان در نظر بگیرید. این جایزه می تواند یک ولخرجی کوچک باشد تا مدیریت مالی را با انگیزه بیشتری به پایان برسانید.
16- از خریدهای غیرضروری دست بکشید
بیشتر خانم ها عاشق خرید کردن هستند. اگر شما هم چنین اشتیاقی دارید بهتر است روش هایی را برای کاهش این میل و علاقه پیدا کنید و در مقابل خرید کالاهای تازه وسوسه نشوید. اجتناب از خریدهای ناگهانی و غیرضروری یکی از بهترین راه ها برای بهبود وضعیت مالی شماست. ممکن است کالایی را ببینید و در همان لحظه احساس کنید که به آن نیاز دارید. اگر نمی دانید که نیاز شما ضروری است یا از روی تصمیم ناگهانی احساس کرده اید باید آن کالا را بخرید, بهتر است یکی دو روز به خودتان زمان بدهید. سر فرصت فکر کنید و بعد در مورد خرید تصمیم بگیرید. این نکته در مورد کالاهای گران قیمت بیشتر اهمیت دارد. فریب حراجی ها را نخورید چون بعضی وقت ها قیمت ها فقط کمی کاهش یافته اند و شما را وادار می کنند ناخواسته خرید کنید.
17- به فکر دوران بازنشستگی هم باشید
از دوران جوانی باید به فکر درآمد دوران بازنشستگی باشید. در دهه های آخر زندگی دیگر مثل دوران جوانی تان نمی توانید کار کنید. حتی اگر فکر می کنید تا دوران بازنشستگی شما مدت زمان زیادی باقی مانده, باز هم به این فکر کنید که این دوران خیلی زودتر از آنچه فکرش را می کنید, فرا می رسد. باید از بابت داشتن درآمد کافی در دوران پیری, خیال تان راحت باشد. حتی اگر تصور می کنید بعد از ازدواج مشکلات مالی شما حل می شود و در آینده روی درآمد همسرتان حساب می کنید, بهتر است طرز فکرتان را تغییر دهید. واقعیت این است که بعضی وقت ها مردها زودتر از زنان می میرند و باید احتمالات را هم در نظر بگیرید و منبع درآمدی برای دوران پیری و ناتوانی داشته باشید تا به فرزندان یا سایرین وابسته نباشید.
همشهری