بی کلک

نظر بازیگران مشهور ایرانی در مورد جراحی زیبایی

اعتراض نیکی کریمی به افزایش جراحی های زیبایی میان بازیگران ایرانی و مصنوعی شدن قیافه های آنها, بهانه ای شد تا نظر چند بازیگر را درباره جراحی زیبایی جویا شویم.

 

بازیگران خانم و آقا, جوان و پیشکسوت اغلب با افراط در جراحی زیبایی مخالفند ولی بعضی ها مثل بهنوش بختیاری و سپند امیرسلیمانی, نظرات متفاوتی دارند.
جراحی زیبایی بین بازیگران ایرانی به حدی رایج شده که دیگر حتی صدای نیکی کریمی بازیگر سینما را هم درآورده است. او در اعتراضی به بازار داغ لب ها, چانه ها و گونه های تزریق شده و کاشته شده توسط بازیگران اشاره کرده و گفته است: «بعد از دیدن فیلم «گذشته» و دیدن سیمای ساده «برنیس بژو» با خودم فکر کردم واقعا چه بر سر این جامعه آمده؟ بازیگری که فیلمش برنده اسکار است و اینقدر شانس کار در اروپا و هالیوود را دارد و تازه شاید رقابت گسترده ای پیش رو دارد, با این سیمای ساده در فیلم ها حاضر می شود اما بازیگران ما برای زیبا دیده شدن در تنها گستره پیش رو یعنی سینمای ایران دست به هر کاری می زنند که تازه نتیجه اش قیافه ای مصنوعی و غیرعادی و غیرقابل باور است.» اما آیا واقعا هنرپیشه های ایرانی بیشتر از باقی هنرپیشه های دنیا جراحی زیبایی می کنند؟
اگرچه آمار و ارقام مشخص و قابل اعتمادی وجود ندارد اما بعضی از صاحب نظران این حوزه معتقدند بازیگران هالیوودی مشهور هم کمتر از هنرپیشه های وطنی دست به دامان جراحی های زیبایی نمی شوند و چه بسا حتی بیشتر از همتایان ایرانی خودشان در فکر زیباتر شدن باشند اما چیزی که باعث تفاوت این دو دسته می شود, فرم و اجرای جراحی هاست. در واقع خارجی ها خیلی ظریف و زیر پوستی جراحی می کنند؛ طوری که شما اگر عکس های قبل از عمل شان را ندیده باشید, محال است بفهمید این آدم در چهره اش دستی برده ولی ایرانی ها آن قدر سر و شکل مصنوعی و غلو شده ای برای خودشان درست می کنند که تشخیص اینکه خانم بازیگر همان بازیگر آشنای قبل از جراحی پلاستیک است گاهی دشوار می شود.
با این وجود, دکتر سعید معیدفر, جامعه شناس معتقد است خاورمیانه ای ها, یعنی ایرانی ها, عرب ها و ترکیه ای ها بیش از جوامع غربی به جراحی زیبایی رو می آورند:
«در اروپا آدم ها بسیار راحت از خانه خارج می شوند و حتی اگر ظاهرشان چندان زیبا نباشدع از این مساله اصلا خجالت نمی کشند و راحت برخورد می کنند اما در ایران فرد می رود و جراحی می کند. در فیلم ها و حتی گزارش های خبری اروپایی هم همین طور است و بعضی از آنها با قیافه های عجیب و غریبی حاضر می شوند و احساس خجالت هم نمی کنند. چرا؟ چون خودشان را در عرصه های اجتماعی, فرهنگی و سیاسی ممتاز می دانند. بنابراین, دلیل اهمیت دادن بیش از حد به زیبایی در خاورمیانه, به خصوص در ایرانی ها تاخیر در توسعه یافتگی در ابعاد مختلف اجتماعی, سیاسی و فرهنگی است؛ یعنی می توان گفت ما از شکل, در حال حرکت به سمت محتوا هستیم و این مدرن شدن در حال حاضر در شکل و حاضر خودش را نشان می دهد.»
برای اینکه ابعاد ماجرا روشن تر شود سراغ تعدادی از بازیگران وطنی رفتیم و نظرشان را درباره اظهارات نیکی کریمی پرسیدیم تا ببینیم آیا همکارانش نظرهای او را تایید می کنند یا نه.

 

 

هما خاکپاش
بهتر از هرکسی در عرصه هنر شخص گریمور است که به عمل های زیبایی و عواقب بعد از آن می تواند پی ببرد. یک گریمور حرفه ای به خوبی می داند چه سختی ها و عوارضی بعد از عمل جراحی گریبانگیر یک بازیگر می شود. من تا به حال عمل زیبایی انجام نداده ام چون معتقدم چهره من را مردم همان گونه که هست پذیرفته اند. مردم استقبال و نظر خوبی در مورد بازیگرانی که جراحی بیش از حد می کنند از خود نشان نداده اند؛ هرچقدر هم که جراحان در کار خودشان ماهر باشند. به نظر من بهتر است افراد به خصوص قشر هنرمندان از این گونه عمل ها پرهیز کنند چراکه خداوند به همه انسان ها زیبایی داده است.

 

 

فاطمه گودرزی
من خودم به زیبایی صورت به خصوص پوست بسیار اهمیت می دهم چون اعتقاد دارم یک انسان سوای بازیگری در هر شغلی که هست باید به زیبایی خود اهمیت بدهد؛ ولی از آنجا که افراط در هیچ کاری پسندیده نیست من هم با این عمل های رایج بین بازیگران مخالف هستم و معتقدم سادگی خود می تواند بهترین زیبایی باشد.

 

 

مهدی امینی خواه
عمل های زیبایی بیشتر بین بازیگرهای خانم مرسوم است و آقایان کمتر نسبت به خانم ها به این کار می پردازند. من خودم به شخصه زیبایی را دوست دارم و همیشه سعی کرده ام با آراستگی جلوی دوربین ظاهر شوم ولی با گفته های خانم کریمی موافقم و به نظر من هم افراط در عمل های زیبایی برای یک بازیگر مناسب نیست.

 

 

سپند امیرسلیمانی
من در این مورد نظر خاصی ندارم چون هرکسی صلاح کار خودش را می داند. کسی از این کار خوشش می آید و مدام انجام می دهد ولی شخص دیگر اصلا معتقد به این گونه عمل ها نیست. من نمی توانم قضاوت کنم و همیشه سعی کرده ام در این گونه مسائل اظهار نظر نکنم.

 

 

بهنوش بختیاری
من وقتی بینی ام را عمل کردم برای خیلی ها آن زمان جای تعجب و سوال داشت و مدام سر زبان ها بود که بهنوش بختیاری بینی اش را عمل کرده است ولی در حال حاضر این اتفاق در بین عامه مردم و هنرمندان شایع شده است. ایرادی در این کار نمی بینم؛ به هرحال ما سوای اینکه یک بازیگر هستیم یک انسانیم. هر کسی هم میل به زیبا شدن دارد و این ذات انسان است. به نظر من مردم بیشتر باید به توانایی و شخصیت واقعی یک بازیگر توجه کنند تا اینکه بخواهند بدانند که فلان بازیگر چه عمل جراحی را انجام داده است. البته من هم با عمل های افراطی مخالفم ولی فی النفسه این کار را اشکال نمی دانم.

 

 

خاطره حاتمی
در مورد صحبت های خانم کریمی, هنرمند خوب کشورمان مبنی بر رواج عمل های زیبایی بین هنرمندان به خصوص خانم ها, باید بگویم از دیدگاه من تعادل پایه و اساس هرکاری است. عمل زیبایی به خودی خود ایرادی ندارد ولی اگر از حالت تعادل خارج شود و به افراط تبدیل شود من هم با آن موافق نیستم. یک بازیگر به اعتقاد من باید چهره طبیعی و واقعی خودش را جلوی لنز دوربین به مردم نمایش دهد. البته تغییرات جزیی به منظور بهتر نمایان شدن بد نیست ولی اگر بازیگری بخواهد مدام این تغییرات را انجام دهد و چهره اش را از حالت طبیعی خارج کند, بله با نظر خانم کریمی موافقم.
همشهری