بی کلک

8 شایعه جالب اینترنتی که ممکن است شما هم شنیده باشید

کافی است سری به اینترنت و شبکه های اجتماعی بزنید تا با انبوهی از ایمیل های عجیب و غریب مواجه شوید.

 

از ادعای شفا پیدا کردن با ترکیب سیر و لیموترش گرفته تا اینکه رژ لب نزنید چون سرب دارد. خیلی هایشان مدتی از صحنه خارج می شوند و دوباره برمی گردند. خیلی هایشان هم حضور فعالی در صحنه دارند و به این سادگی از رو نمی روند. برای تان 8 شایعه از مجموعه شایعاتی را که بازارشان گرم است انتخاب کرده ایم تا درستی و نادرستی شان را بررسی کنیم.

 

 

1- معجون معجزه بخش سیر و لیموترش
یکی از راه های شفابخشی که اخیرا بیماران قلبی زیادی را متوجه خود کرده است ماجرای ترکیب سیر و لیموترش و مصرف آن با دستورالعمل خاص است. این شایعه ادعا می کند این معجون باعث می شود گرفتگی های رگ های قلب از بین رفته و کسانی که به عمل جراحی نیاز پیدا کرده اند از این عمل بی نیاز شوند.
این ترکیب بسیار قوی و خطرناک است
از نگاه طب سنتی ایران, این ترکیب, می تواند در برداشتن لایه های رسوبی نامناسب و رفع پلاک های عروقی اثربخشی نسبی داشته باشد ولی باتوجه به «شدت» عملش, می تواند همزمان به لایه های سلولی طبیعی عروق هم آسیب برساند و موجب کندگی آنها شود که ناگفته پیداست در صورت تداوم مصرف می تواند چه عواقب وخیمی (از خونریزی تا سکته و...) درپی داشته باشد.
بسیار لازم است که به یک نکته مهم و بنیادین توجه شود: خطای بزرگی است اگر گمان کنیم که گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی عارضه ندارند! به گزارش بی کلک؛ اگرچه درمان های طبیعی به خاطر نوع نگاهی که مکاتب طب مکمل به مفاهیم پایه ای بهداشت و درمان دارند, بسیار کم عارضه تر از درمان های شیمیایی نوین هستند ولی اصلا نباید بدون عارضه تلقی شوند.
2- تشخیص سرطان زایی رژ لب ها با طلا
متن شایعه دست به دست در ایمیل ها می چرخید و در انتهای هر ایمیلی از گیرنده درخواست می شد اگر به سلامت اطرافیانش علاقه مند است برای سایرین هم بفرستد: اخیرا قیمت رژ لب ها از 67 دلار به 9,90 دلار تقلیل یافته است زیرا آنها حاوی سرب هستند. سرب یک ماده شیمیایی است که باعث بروز سرطان می شود.
مراقب باشید بالاترین میزان سرب مساوی است با بالاترین شانس ابتلا به سرطان. بعد از آزمایش های صورت گرفته مشخص شد که رژ لب هر چقدر سرب بیشتری داشته باشد ماندگاری طولانی تری نیز دارد. اگر رژ لب شما برای مدت طولانی روی لب تان می ماند به خاطر مقدار بالای سرب آن می باشد.
و اما راه تشخیص:
- مقداری از رژ لب تان را روی دست تان بمالید.
- با یک انگشتر طلا روی آن را خراش دهید.
- اگر رنگ آن به مشکی تغییر کرد ثابت می شود که حاوی سرب می باشد.
استفاده از سرب ممنوع است!
خبر وجود سرب در لوازم آرایشی سر و صدای زیادی به پا کرد. اما واقعیت این است که تولید محصولات آرایشی حاوی سرب سال هاست که ممنوع شده است!
دکتر حسین طباطبایی: «درواقع اینکه گفته می شود بیشتر رژلب ها حاوی سرب هستند و فقط درصد کمی از آنها فاقد این فلز مضرند و می توان با کشیدن حلقه طلا روی رژ و مشاهده سیاه شدن یا نشدن آن به این مساله پی برد، تنها یک شگرد تبلیغاتی است.»
اگر محصولی شامل سرب باشد فقط با بررسی های آزمایشگاهی مشخص می شود نه با کشیدن طلا روی رژ لب:« امروزه برای تهیه رژلب های سالم تر از مواد طبیعی مثل موم زنبور استفاده و توصیه می شود اگر آلرژی دارید، به جای محصولات شیمیایی، این مواد آرایشی را مصرف کنید. اتفاقا با استفاده از موادآرایشی گیاهی و استفاده از ماسک های تهیه شده از مواد سالم و طبیعی از سلامت بیشتر هم برخوردار می شوید.»
نکته ای که باید به آن توجه کنید استفاده از لوازم آرایشی معتبر است.
لوازم آرایشی چینی یا موادی که به صورت زیر زمینی و بدون نظارت های بهداشتی تهیه می شوند ممکن است قیمت های مناسبی داشته باشند اما می توانند حاوی موادی باشند که سلامتی شما را به خطر می اندازند.
3- کوه پردیس و شفای مبتلایان به ایدز
ماجرای کوه پردیس هم از آن داستان هایی است که عده زیادی را به تعجب واداشت. متن این ایمیل ها از این قرار است:
- قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.
- عسل حاصله از منطقه تماما پیش خرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان است و یکی از ترکیبات اصلی مسکن Advil که یکی از بهترین قرص های شناخته شده برای ناراحتی های اعصاب و دردهای میگرنی است از همین عسل تهیه می شود. گفته می شود این کوه مبتلایان به ایدز را نیز درمان می کند!
- این منطقه خرمایی ویژه نیز تولید می کند که به خرمای «خصه» معروف است و خواص دارویی آن تماما برای ساخت قندهای رژیمی برای بیماران دیابتی صادر می شود.
کوه پردیس نزدیک ترین نقطه به خورشید نیست!
کافی است یک سرچ ساده انجام دهید تا متوجه شوید این کوه نزدیک ترین نقطه به خورشید نیست. علاوه بر آن به خاطر حرکت بیضوی زمین این فاصله متغییر است.
هیچ مدرکی دال بر اینکه عسل این منطقه به صورت کامل پیش خرید شده باشد وجود ندارد و با اینکه این خبر را خبرگزاری های زیادی منتشر کردند اما صحت آن هنوز تایید نشده است.
4- دستمال های مرطوب اعتیاد آور
ماجرا از این قرار بود که خبرگزاری مهر خبری را به نقل از دکتر ابهری با این مضمون منتشر کرد: «یک متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی از ورود مواد مخدر جدید در شکل دستمال مرطوب با نام «السیمن» به بازار خبر داد و گفت: این دستمال مخدر از راه خون جذب بدن شده و توهم کاذب ایجاد می کند.»
گویا آقای ابهری اسم چند ماده مخدر جدید را هم معرفی کرده و اعلام کرده بود که اساس و پایه این مواد جدید همان شیشه و مواد آمفتامینی است که نام و شکل آن عوض شده است.
رئیس پلیس تکذیب می کند!
بلافاصله بعد از انتشار این خبر سردار حمیدرضا حسین آبادی آن را تکذیب کرد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با رد وجود ماده مخدر افلاطون و مریخ در کشور گفت: «افرادی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر مسوول نیستند در این زمینه اظهار نظر نکنند.»
سردار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: «وجود ماده مخدری به نام السیمن در دستمالهای مربوط کذب محض است و براساس تحقیقات علمی پلیس چنین چیزی صحت ندارد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از افراد غیرمسئول خواست در این زمینه اظهار نظر نکرده و با سخنان اشتباه خود مردم را دچار نگرانی و تشویش نکنند. ضمن اینکه پلیس در صورت ورود مواد مخدر جدید به کشور هشدارهای لازم را خواهد داد. شهروندان نیز هیچگونه نگرانی با شنیدن نامهای عجیب از سوی برخی افراد غیرمسئول نداشته باشند.»
گویا ماده ای که به عنوان السیمن معرفی شد, همان ال اس دی است که یکی از روانگردان ها محسوب می شود. هرچند که این خبر تکذیب شد اما بهتر است موقع تهیه دستمال های مرطوب سراغ برندهای معتبر بروید و یا با پزشکان مربوطه مشورت کنید.

 

 

5- آیا تخم مرغ پماد سوختگی است؟
داستان از این قرار است: مرد جوانی مزرعه اش را با سم آفت کش سمپاشی می کرد و می خواست بداند چقدر از سم در مخزن باقی مانده است. در پوش را برداشت و فندک را روشن کرد.
بخار بلند شده از سم آتش گرفت و سراسر بدن او را دربر گرفت. از روی تراکتور پایین پرید و فریاد زد. زن همسایه با حدود 10 تخم مرغ از خانه بیرون دوید و در عین حال فریاد می کشید «تخم مرغ بیارید». او تخم مرغ ها را شکست و سفیده را از زرده جدا کرد. به گزارش بی کلک؛ وقتی آمبولانس رسید و مسوولین کمک های اولیه مرد جوان را دیدند پرسیدند «کی این کارو کرده؟»
همه به زن اشاره کردند و مامورین به او تبریک گفتند. «در ذهن داشته باشید که این روش درمان شامل آموزش های مامورین آتش نشانی هم هست.» بعد از آن هم داستان سوختگی دست زنی با آب جوش و درمان معجزه آسای آن به لطف کلاژن موجود در سفیده تخم مرغ آمده است.
این شایعه ثابت نشده!
سفیده تخم مرغ دارای یک سری ترکیبات پروتئینی ترمیم کننده هست ولی اینکه از طریق استفاده موضعی تا چه حد جذب شود و اثر کند مورد بررسی قرار نگرفته و اگر هم قرار گرفته باشد مورد مطالعاتی که شواهد خیلی قوی را نشان دهد وجود ندارد.
تخم مرغ به هرحال یک ماده مصرفی است که هر روز آن را مصرف می کنیم و مشکل خاصی هم نداریم. اگر تخم مرغ از منبع معتبر تهیه شده باشد باید از بهداشتی از بهداشتی بودن آن مطمئن باشیم.
ولی وقتی تخم مرغ برای مدتی جایی باقی بماند از زمانی که این تخم مرغ, حالا سفیده یا زرده در جایی ماند باکتری ها و میکروب ها به آن حمله می کنند بعد از مدتی آن را آلوده می کنند.
اما در مجموع چنانچه تخم مرغ از جای سالمی تهیه شده باشد می شود به عنوان ماسک از سفیده آن استفاده کرد اما این ماسک هم خواص ترمیمی ثابت شده ای ندارد به خصوص برای پوست های سوخته. بنابراین این کار را حتی الامکان انجام ندهید!
6- تنها شایعه ای که درست است
اگر آب یا سایر مایعات را در درون ظرفی بگذارید و با مایکروفر به آنها حرارت بدهید یک اتفاق جالب اما خطرناک می افتد: مایعات به درجه جوش می رسند اما به حالت جوشش نه! درجه جوشش یعنی همان حالتی که آب در آن قل قل می کند. اگر ظرف مایع را از مایکروفر خارج کنید با هرگونه حرکت یا حتی قرار دادن قاشق یا کیسه چای در آن, مایع به حالت جوشش در می آید و ممکن است به اطرافش بپاشد و حتی شما را بسوزاند.
درست یا غلط؟
خبر فوق درست است و حتی اتحادیه دارو و غذای آمریکا هم آن را تایید کرده است. ماجرا کاملا صحت دارد. هرگز هیچ مایعی را حتی اگر به اندازه یک لیوان باشد بیش از دو دقیقه در مایکروفر قرار ندهید. ترجیحا برای جوشاندن مایعات از همان روش های قدیمی اما مطمئن استفاده کنید. در شرایط خاص اگر فراموش کردید و برای گرم کردن آب یا سایر مایعات از مایکروفر کمک گرفتید قبل از خارج کردن ظرف از درون این دستگاه بگذارید سی ثانیه داخل مایکروفر باقی بماند.
7- قرص نعنا شما را می‌ترکاند!
مدتی می شود که انواع و اقسام خبرها در مورد ترکیب خطرناک قرص نعنایی و نوشابه منتشر می شود. حالا فکرش را هم بکنید که یک عالم ویدئو هم ضمیمه این خبر ترسناک می شوند.
ویدئوهایی که نشان می دهند به محض انداختن یکی از این قرص های نعنایی داخل یک بطری نوشابه, بطری نوشابه به یک راکت در حال پرواز مبدل می شود. این خبر وقتی بین همه رواج پیدا کرد که گفته شد این اتفاق اگر در معده انسان بیفتد هم چنین واکنشی خواهد داشت و همه چیز را هم به وجود ماده ای موسوم به «منتوز» در نوشابه نسبت می دهند.
منفجر نمی شوید اگر...
واقعیتی که سایت های زیادی به آن معترف شدند این است که این اتفاق پس از خوردن یک بطری دو لیتری نوشابه می افتد و منجر به همان چیزهایی می شود که ویدئوها نشان داده اند.
اما گویا در مورد ظرفیت معده انسان این اتفاق احتمال کمتری دارد. محققان می گویند فرایند فوران گاز در ویدئوها به علت میزان بالای گاز دی اکسیدکربن در 2 لیتر نوشابه است که همان لحظه باز شده. شما هیچ گاه دو لیتر نوشابه نمی خورید و گاز آن هم هنگام ریختن در لیوان, خوردن آن و همینطور در معده شما به تدریج کم و کمتر می شود و خوردن منتوز پس از آن هم اثر انفجاری ندارد. بنابراین اگر شما به میزان معمول نوشابه می خورید و قبل یا بعد از غذایتان قرص نعنایی خورده اید اثر خطرناکی نخواهد داشت.
8- لنزی که با آتش کباب ذوب شد
چند وقت پیش خبر دختری که با نگاه کردن به آتش کباب پزی لنزش ذوب شده و او را برای همیشه نابینا کرده است, مثل بمب منتشر شد.
منطقی که شنونده ها را راضی می کرد این بود که جنس لنزها از پلاستیک است و پلاستیک هم به راحتی ذوب می شود.
گفته می شد این دختر تا چند دقیقه از شدت درد بالا و پایین می پریده است و اطرافیانش او را سریعا پیش دکتر می برند. اما بینایی این دختر بیست و یک ساله از دست می رود.
این شایعه دنباله دار است
واقعیت این است که این شایعه سال هاست در جریان است. خیلی سال پیش می گفتند جوشکارانی که از لنز استفاده می کرده اند دچار این مشکل شده اند و بعدها هراز چندگاهی این شایعات به شکل دیگری سر در می آورند.واقعیت این است که خوب است جانب احتیاط نگه داشته شود اما جز مشکلات زخم قرنیه و آلوده شدن لنزها اگر قرار بود مشکلی به این شکل و با این شدت پیش بیاید احتمالا تمام پزشکان به بیماران شان هشدار می دادند.
همشهری