بی کلک

عجیب‌ترین شایعه‌هایی که سال ۹۴ همراه موسیقی شد

سال ۹۴ جزو سال‌های پرفراز و نشیب موسیقی بود و اتفاق‌های تلخ و شیرین زیادی در آن رقم خورد؛ برخی از آن‌ها، از روزهای روشن برای موسیقی خبر می‌دادند و برخی دیگر، کام اهل ساز و آواز را تلخ می‌کردند.

شایعه همیشه و درباره‌ی خیلی از آدم‌ها و رویدادها وجود دارد. شایعه را همیشه عده‌ای علیه شخص یا عده‌ای دیگر درست نمی‌کنند، گاهی بعضی‌ها دوست دارند، خودشان برای خودشان شایعه درست کنند تا بیشتر سر زبان‌ها بیفتند. حتی گاهی یک مدیر که خودش مسؤولیتی در قبال دیگران دارد، شایعه‌ای درست می‌کند که فعالیت‌هایش به چشم بیاید. اتفاقاتی از این دست در سال ۹۴ کم رخ نداد. شایعه‌هایی که فضا را کدر و کام‌ها را تلخ می‌کرد.

این گزارش نگاهی به برخی شایعاتی دارد که در سال ۹۴ همراه موسیقی شدند.

کمای یک روزه

بهنام صفوی - خواننده‌ی موسیقی پاپ - تقریبا از دو سال پیش، بیمار است. یکی از روزهای آذرماه امسال، هواداران این خواننده خبر بدی را شنیدند، مبنی بر این‌که این هنرمند به‌دلیل تداخل دارویی در کماست. این خبر روی خروجی چند خبرگزاری هم قرار گرفت؛ ولی عصر همان روز خبر رسید، خواننده‌ای که صبح در کما بود، از بیمارستان مرخص شد و به خانه‌اش رفت!

با این‌که اطرافیان بهنام صفوی خبر به کما رفتن او را به سرعت و با آب‌وتاب در رسانه‌ها منتشر کردند، اما بعد از آن توضیحی ندادند که چرا شخصی که صبح یک روز از سطح هوشیاری برخوردار نیست، عصر همان روز از بیمارستان مرخص می‌شود؟ دیگر این‌که تداخل دارویی چطور شخص را به کما می‌برد؟

این شایعه‌ی تلخ در مدت چند ساعت به پایان رسید و با انتشار خبر سلامتی این خواننده‌ی جوان، هوادارانش از نگرانی درآمدند.

اسلحه‌کشی در کنسرت

حافظ ناظری در سال ۹۴ درگیر برگزاری تور کنسرت‌هایش در شهرستان‌ها بود که یکی از اجراهایش، حاشیه‌دار شد؛ پس از برگزاری کنسرتی در کرمان، تعدادی از سایت‌های محلی این استان نوشتند: «در کنسرت "ناگفته" در سالن امام خمینی (ره) یکی از افراد وابسته به تیم اجرایی کنسرت روی نیروهای حراست سالن اسلحه کشیده است و پس از این‌که نیروهای حراست اقدام به دستگیری او کردند، عده‌ای او را از سالن فراری دادند.»

این خبر به سرعت دهان به دهان پیچید تا این‌که دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه، اسلحه‌کشی در کنسرت حافظ و شهرام ناظری را کذب دانست و اعلام کرد: چنین موضوعی صحت ندارد و این کنسرت در زمان مقرر و بدون هیچ مشکلی در کمال صحت، سلامت و آرامش برگزار شد.

کولی‌هایی که پای‌شان به تهران نرسید

اردیبهشت‌ماه امسال مدیرکل وقت دفتر موسیقی از حضور گروه «جیپسی‌ کینگز» (پادشاه کولی‌ها) در تهران خبر داد و موضوع حضور این گروه در ایران در رسانه‌های بسیاری چرخید. با این‌که این خبر از همان اول هم شایعه به‌نظر می‌رسید، اما مدیر وقت دفتر موسیقی بر حضور این گروه در تهران تأکید داشت. حتی شخصی هم به‌عنوان مدیر اجرایی، مشغول پرداختن به امور مربوط به برگزاری کنسرت بود؛ اما پس از مدت‌ها مانور خبری روی این موضوع، اعضای این کنسرت اعلام کردند که اداره‌ی اماکن مانع برگزاری این اجرا شده است و شخص مدیر اجرایی هم پس از این موضوع، تلفن شخصی‌اش را خاموش کرد.

در نهایت، اعلام شد که گویا اعضای این گروه موسیقی اصلا روح‌شان هم از جریان حضور در ایران خبر نداشته است.