بی کلک

شادترین و احساساتی‌ترین مردمان دنیا کدامند؟

چهار سال پیش بود که مطرح ترین موسسه نظرسنجی جهان, اولین قدم را برای اندازه گیری شادی مردم جهان برداشت.

 

موسسه گالوپ از سال 2009, از مردم 150 کشور جهان خواست تجربه احساسی روزانه شان را بیان کنند تا احساسات مثبت و منفی ای را که آدم های کشورهای مختلف جهان, هر روز با آن روبه رو می شوند, بررسی کند؛ برای مثال از مردم کشورهای مختلف پرسیده می شدکه «آیا دیروز حسابی لبخند زده و خندیده اند؟» و پاسخ «بله» به چنین سوالی, خبر از عاطفی تر بودن آنها می داد. تقریبا تمام کشورهای جهان در این بررسی شرکت کردند و سرانجام نتیجه نهایی این نظرسنجی جهانی منتشر شد.

 

 

1- ایرانی ها کمتر از آنچه فکر می کنند شادند
ما ایرانی ها همیشه خودمان را یکی از احساسی ترین و شادترین ملت های جهان می دانیم و خیلی هم روی این مساله اصرار داریم. اما عجیب است که بررسی های موسسه گالوپ این نظر را کاملا تایید نمی کند و می گوید ما ایرانی ها آن قدر هم که فکر می کنیم احساساتی یا خوشحال نیستیم. نتیجه نظرسنجی چند ساله این موسسه حاکی از آن است که ما هم مثل بسیاری دیگر از کشورهای شرق, در میانه راه احساساتی بودن و شادی قرار داریم و گاهی یادمان می رود تا پایان روز, حتی یک بار لبخند بزنیم. اگر چه یک نظرسنجی نمی تواند صد درصد ویژگی های یک جامعه را نشان دهد اما می تواند هشداری باشد مبنی بر اینکه شاید تمام حقیقت آن چیزی نیست که ما فکر می کنیم.
2- فیلیپینی ها عاطفی ترین مردم جهانند
فیلیپین و السالوادور چه ربطی به هم دارند؟ هر یک از این دو کشور در یک گوشه از جهان واقع شده اند و مذهب, نژاد و سنت هایی به شدت متفاوت دارند اما با وجود یک دنیا تفاوت میان این دو کشور, نظرسنجی نشان می دهد که فیلیپینی ها رکورد دار عاطفی بودن هستند و السالوادوری ها در رتبه دوم قرار دارند.
3- سنگاپوری ها دل ندارند؟
حتما از مسافران سنگاپور شنیده اید که این کشور ماشینی ترین نقطه جهان است. این موضوع در پژوهش های گالوپ هم اثبات شد و نظرسنجی نشان داد که عاطفی بودن, موضوعی است که کمتر سنگاپوری ای برای آن ارزش قائل می شود. برای مردمی که مدام به فکر توسعه و رشد اقتصادی هستند, خنثی ماندن بهترین راه فرار از استرس های هر روزه است و به همین دلیل از کودکی به آنها آموزش داده می شود که کمتر به خودشان به عنوان یک فرد و احساساتشان توجه کنند.
4- روس ها اهل حساب و کتابند
ما روس ها را آدم های حساب گر و اهل معامله ای می دانیم و اگر کمی سرما و همیشه سفید بودن سرزمین آن منطقه از برف را هم به یاد بیاوریم, نمی توانیم انتظار گرمایی در وجود این مردم داشته باشیم. به گزارش بی کلک؛ پژوهش های گالوپ هم بر این تصور قدیمی ما مهر تایید می زند و می گوید کشورهای شوروی سابق, بعد از سنگاپور در رتبه دوم بی احساسی قرار دارند. بد نیست بدانید که آنها از بزرگترین مصرف کنندگان سیگار جهان هم هستند.
5- خاورمیانه ای ها خیلی هم خوشحال نیستند
مردمی که روزی ادعا می کردند شادترین کشورهای جهانند, به سوال های گالوپ  پاسخی که حاکی از چنین آرامشی باشد ندادند. نظرسنجی, موج احساسات منفی را در عراق, بحرین و فلسطین نشان می دهد و شاید هم طبیعی باشد که جنگ های نابرابر در این مناطق و تلاش برای دفاع از خود و هویت خود, فرصت شاد بودن را از این مردم گرفته است. البته در این بررسی توضیحی درباره شادتر بودن مردم عربستان سعودی نسبت به اهالی لیبی, الجزایر و مراکش داده نشده و منتشر کنندگان این نتایج, تنها به ارائه تصویری آماری اکتفا کرده اند.
6- آفریقایی ها نمی خندند
با وجود فقر و گرسنگی ای که در بسیاری از کشورهای آفریقایی وجود دارد, مگر دیگر مجالی هم برای شادی و احساسات مثبت باقی می ماند؟ شاید به همین دلیل است که آفریقایی ها کمتر از دیگر مردم جهان شادی و لبخند را تجربه می کنند. اگر هم در کشورهای شمال آفریقا نوری از احساسات مثبت دیده می شود, احتمالا به دلیل وابستگی فرهنگی آنها با کشورهای شاد اروپایی است.
7- کانادایی ها از ما احساسی ترند
با نگاهی به این نقشه می بینید که وضعیت احساسات در کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی, آمریکای لاتین و کانادا, از بسیاری از کشورهای جهان بهتر است.
برخلاف تصوری که غربی ها ماشینی و بی روح می داند, این کشورها جزو 15 کشور احساساتی جهان هستند و از طرف دیگر, مشورهای عربی مانند عمان و بحرین هم, رتبه بالایی در این زمینه دارند.
8- زبان انگلیسی و اسپانیایی شادی آور است
بررسی ها نشان می دهد کشورهایی که به زبان های انگلیسی و اسپانیایی صحبت می کنند, بسیار عاطفی و شاد هستند. براساس نتیجه هایی که گالوپ به دست آورده, هرجا صحبت از شادی به میان می آید, آمریکایی های لاتین پیش قدم می شوند. پاناما, پاراگوئه و ونزوئلا از شادترین کشورهای جهان هستند. بله! ونزوئلا! همین کشور دوست خودمان.
همشهری