بی کلک

تکنیک‌ هایی موثر برای افزایش سرعت مطالعه

به گزارش ایران: روش وكسلر، مهارت‌های سریع درس خواندن را به دانش‌آموزان یاد می‌دهد!

 

در حال حاضر این تكنیك در بسیاری از مدارس امریكا اجرا می‌شود و نتایج مثبتی به همراه داشته است. روش‌های زیر می‌تواند به درس خواندن سریع كمك كند:

 

كتاب یا هر آنچه را كه در حال خواندن آن هستید با زاویه 30 درجه با چشم‌هایتان نگه دارید. هرگز به حالت درازكش كتاب نخوانید این كار باعث درد شبكیه چشم شده و چشم‌ها زود احساس خستگی می‌كنند. به همین خاطر پس از حدود دو ساعت، خشكی و سوزش چشم‌ها شروع می‌شود.

 

بهتر است زاویه مانیتور رایانه‌تان با چشم 30 درجه باشد.

 

هنگام خواندن سر خود را به چپ و راست حركت دهید. شواهد علمی وكسلر نشان می‌دهد حركت سر به جلو و عقب هنگام خواندن كمك می‌كند تا تصاویر روی شبكیه چشم تثبیت شود این عمل رفلكس دهلیزی چشمی یا VOR نامیده می‌شود. حركت سر همچنین كمك می‌كند به جای خواندن كلمات منفرد، عبارات و جملات را بخوانید. راز خواندن كلمات متعدد در یك زمان و افزایش مهارت‌های یادگیری تا دو یا سه برابر این است كه با استفاده از دید محیطی، چشم‌انداز خود را افزایش دهید. شل شدن عضلات كوچك در هر دو طرف چشم، تمركز را كم می‌كند. این تمرین به تنهایی می‌تواند سرعت خواندن را از 200 كلمه به 2500 كلمه در هر دقیقه افزایش دهد. این تفاوت مانند مرز بین صحبت كردن و فكر كردن است.

 

با یك قلم یا اشاره‌گر بخوانید. بطور غریزی چشم‌ها یك شیء در حال حركت در میدان دید را دنبال می‌كنند. وكسلر می‌گوید: قلم، لیزر یا حتی انگشت خود را زیر هر جمله‌ای كه می‌خوانید بگذارید، دید محیطی تا شش كلمه را در هر دو طرف نقطه انتخاب می‌كند و بدین ترتیب می‌توانید یك جمله را شش برابر سریع‌تر از خواندن كلمه به كلمه بخوانید.

 

قلم یا اشاره‌گر تمركز خواننده را افزایش داده و به خواندن سرعت می‌دهد. هنگامی كه از یك اشاره‌گر استفاده می‌كنید هرگز اجازه ندهید، اشاره‌گر صفحه را لمس كند. بهتر است قلم حدود نیم اینچ بالاتر از كلمات صفحه قرار بگیرد. درست 10 دقیقه بعد از تمرین، این روش عادی می‌شود. با این روش سرعت یادگیری تا 7 روز دوبرابر و در 21 روز تا سه برابر افزایش می‌یابد.

 

چشم انسان دارای یك گودی كوچك به نام حفره است. بینایی در این نقطه بسیار واضح است. زمانی كه جملات را به سه یا چهار كلمه تقسیم می‌كنید، چشم كلمات مركزی را كه وضوح بیشتری دارد، می‌بیند اما با این حال می‌تواند كلمات اطراف را تشخیص دهد. به جای تكرار كلمات، هر جمله را چند بار بخوانید.

 

قدرت ذهن را نادیده نگیرید. ذهن به مراتب قوی‌تر از آن چیزی است كه تصورش را می‌كنید. اگر باور داشته باشید می‌توانید كاری را انجام دهید، به یقین می‌توانید. همیشه درباره درس خواندن مثبت فكر كنید این مثبت‌اندیشی روی سیستم ذهن و باور شما تأثیر می‌گذارد.

 

قبل از درس خواندن چشم خود را 60 ثانیه ورزش دهید. ورزش دید محیطی را فعال می‌كند و سرعت خواندن و یادگیری را افزایش می‌دهد. یك دقیقه ورزش روزانه از خستگی چشم و عضلات آن جلوگیری می‌كند.

 

ورزش چشم‌ها
-‌ به اندازه سه متر از دیوار فاصله بگیرید و روی یك نقطه تمركز كنید.
-‌ با دست چپ یك نماد را ردیابی كنید این كار هردوطرف مغز را فعال می‌كند.
- چشم‌ها را در جهات مختلف حركت دهید.