تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

وقتی دلار و سکه تقلبی در بازار جولان می دهند

وقتی دلار و سکه تقلبی در بازار جولان می دهند

با وجود دستورات  و ابلاغیه های گاه و بی گاه ارزی بازار ارز همچنان با روزهای آرامش فاصله دارد.

حراجی

دلار همچنان روند افزایشی قیمت را طی می کند، محتکرین دست به کار شده‌اند، صرافان به دلالی روی آورده‌اند و دلار به کالای قاچاق تبدیل شده است.

در ماه‌های گذشته اما با نوسانات قیمت دلار در بازار و تغییرات سینوسی نرخ ارز در هر هفته، اخبار متفاوتی از این بازار مانند قاچاق دلار و ورود دلارهای تقلبی به بازار نیز منتشر شده است.

ورود دلار‌های تقلبی در بازار ارز، زمزمه‌ای بود که از اواخر سال گذشته در این بازار منتشر شده بود و حکایت از آن داشت که دلارهای تانخورده‌ای در بازار پخش شده‌اند که غیرحرفه‌ای‌ها قادر به شناخت و تشخیص آن‌ها نیستند.

همچین بر اساس شنیده‌ها در آن زمان، شناسایی این اسکناس‌های تقلبی حتی برای برخی از کهنه‌کاران بازار ارز هم امکان پذیر نبوده و به‌راحتی معامله می‌شد زیرا در بین اسکناس‌های واقعی به مردم فروخته می‌شد.

بر اساس همین اخبار شنیده شده، دلارهای تقلبی دارای نخ هستند و فقط برخی از قدیمی‌های بازار ارز قادر به شناسایی آن‌ها بوده‌اند.

هرچند مقدار ارز دلار جعلی که وارد بازار شده، به میزان قابل توجهی نیست، اما فعالان بازار ارز را به دلیل نوع اسکناس تقلبی که با ظرافت جعل شده است، نگران می کند، دلار که به کالایی پر سود تبدیل شده است، شاید با ورود اسکناسهای تقلبی به ابزاری برای از بین بردن سرمایه برخی ها تبدیل شود.

این شایعات همچنان در بازار ارز ادامه داشت تا اینکه هفته گذشته «سید شمس الدین حسینی» سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام خبر ورود دلار‌های تقلبی به بازار، آنرا به طور رسمی تایید کرد.

وی در مورد وجود دلارهای تقلبی در بازار گفت: همواره و همیشه نگران حضور هیجانی غیر حرفه‌ای‌ها در بازارهایی هستم که حرفه‌ای‌ها در آن حضور دارند.

وی افزود: نگرانی‌ایی که اخیرا افزوده شده این است که برخی سوء استفاده کرده و دلارهای تقلبی را در بازار منتشر می‌کنند. البته دستگاه‌های مسوول از جمله دستگاه‌های امنیتی ونظارتی فعال هستند و با سر منشاء این تخلفات برخورد می‌کنند، ولی توصیه من به مردم این است که اساسا تامین منابع مورد نیاز ارزی خود را در چارچوب‌های مشخص بانک مرکزی و کانال‌هایی که بانک مرکزی معرفی می‌کند، انجام دهند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به احتمال متضرر شدن بخشی از مردم گفت: مسوولان دستگاه‌های امنیتی و نظارتی کار خود را دنبال می‌کنند، ولی دلار تقلبی در بازار وجود دارد و ممکن است از طریق کانال‌های غیر رسمی یا در گوشه خیابان‌ها مبادله شوند؛ بنابراین مردم مراقب باشند و ازچنین معاملاتی پرهیز کنند.

اما هنوز مدت زمان چندانی از این اعتراف وزیر اقتصاد نگذشته که بانک مرکزی وجود ارز و حتی سکه تقلبی در بازار را تلویحا تایید کرده است.

بانک مرکزی اعلام کرده: در پی بروز برخی شایعات مبنی بر وجود دلارو سکه‌های تقلبی در بازار ، از کلیه هموطنان عزیز درخواست می‌شود که به منظور ارتقاء سطح ایمنی در مبادلات روزمره و جلوگیری از ضرر و زیانهای احتمالی ، برای خرید ارز و سکه‌های خود به بانکها و صرافیهای مجاز مراجعه نمایند.

شایان ذکر است به منظور حفاظت از سکه‌های خود ، هموطنان می‌توانند از صندوق امانات بانکها و همچنین برای حفاظت از ارز از روش سپرده‌گذاری ارزی در بانکها استفاده نمایند.

به این ترتیب احتمال حقیقت داشتن شایعه ارز و سکه تقلبی در بازار که سال گذشته توسط هیچ یک از مسئولین تایید نشد قوت گرفته و سرمایه گزاری در این بازرها را به خصوص برای غیر حرفه ای مشکل تر از قبل کرده است.

برای حل این مشکل اما بسیاری از فعالان و کار‌شناسان بازار ارز معتقدند که بهتراست غیر حرفه‌ای‌ها برای تهیه دلار مورد نیاز خود به صرافی‌های رسمی و بانک‌ها مراجعه کنند که البته در این میان مشکلات دریافت ارز از این مراجع رسمی را نیز نباید از یاد برد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.