تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

نگاهی به سریال افسانه دونگ‌یی

نگاهی به سریال افسانه دونگ‌یی

اگر به‌دنبال یک ملودرام پرهیجان با فراز و نشیب‌های بسیار هستید، سریال تاریخی «افسانه دونگ یی» گزینه‌ خوبی است.
این سریال به کارگردانی لی بیونگ هون در ۶۰قسمت از شبکه MBC کره روی آنتن رفته است، کارگردان مشهوری که مدت‌ها هر جمعه با «جواهری در قصر» توانست مخاطبان ایرانی را راضی نگه دارد.

با افسانه‌ها تاریخ می‌سازند

حراجی

دونگ‌یی روایت‌کننده زندگی شاه سوک جونگ و چوی سوک بین (دونگ یی) است. داستان در دوره‌ حکومت چوسان روی می‌دهد و روی زندگی دونگ‌یی تمرکز می‌کند؛ دختری که پدر و برادرش به اشتباه متهم به قتل یک نجیب‌زاده شده و کشته می‌شوند. او یک کارگر ساده در اداره موسیقی است اما شخصیت دوست داشتنی و اخلاق صمیمی او به علاوه ذهن خلاقش باعث می‌شود تا بتواند چندبار پرده از دسیسه‌هایی که در دادگاه رخ می‌دهد بردارد و ترفیع مقام بگیرد. دونگ‌یی در دادگاه مشغول به‌کار می‌شود.
جدیت و صداقت او در کار همه درباریان و حتی پادشاه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد تا جایی که پادشاه بشخصه به دادگاه می‌رود تا او را از نزدیک ملاقات کند. سوک جونگ به دونگ‌یی علاقه‌مند می‌شود و او به بانوان دربار می‌پیوندد تا زندگی دختر خدمتکار زیر و رو شود و با مشکلاتی از جنسی دیگر دست‌وپنجه نرم کند. فیلمبرداری این سریال در استان‌های چئون گو و یونگین سین صورت گرفته است؛ جایی که جومونگ دیگر سریال محبوب کره‌ای در ایران به تصویر کشیده شده است.

تاریخ کره جذابیت زیادی برای بیننده‌های خارجی دارد. این موضوع مشوق بسیاری از کارگردانان کره‌ای برای ساخت درام‌های تاریخی بر پایه افسانه‌های کشورشان بوده است. در این میان حکومت چوسان به‌علت پنج قرن حکمرانی بر کره حضور پررنگی در این افسانه‌ها دارد. نکته جالب تلاش آنها برای امروزی‌سازی‌ این افسانه‌هاست؛ موضوعی که چندان به مذاق کره‌ای‌ها خوش نیامده است. منتقدین معتقدند که برای کره‌ای‌ها کیفیت نمایشنامه و بیان جزئیات از مهم‌ترین ویژگی‌های یک فیلم است. «مدتی بود که با پرداختن به حواشی مثل اضافه کردن روابط احساسی به داستان ذهن بیننده‌ها از جریان اصلی دور می‌شد اما اکنون دوباره به ایده بیان تاریخ مانند یک حکایت – بدون دخل و تصرف – بازگشته‌ایم.»
دیوید مارشال – نویسنده – می‌گوید: «یکی از اصلی‌ترین مشکلات برای یک نمایشنامه نویس برگرداندن و نوشتن نسخه جدیدی از یک داستان تاریخی است به‌گونه‌ای که برای اذهان امروزی قابل‌قبول باشد. اگر بخواهند تاریخ را مو به مو نقل کنند باید از مردسالاری در زمان‌های گذشته بگویند؛ زمانی که تعداد اندکی از زنان در این ترس و وحشت ترقی می‌کردند که آنها هم زنان تشنه قدرت درباری بودند.» داستانی که ایده اصلی سریال‌هایی مثل «جواهری در قصر» و «دائه جانگ گئوم» است.

برخلاف دیگر سریال‌ها دونگ‌یی به قدرت و پشتکار قهرمان داستان در مقابل مشکلات بزرگ و کوچک می‌پردازد؛ نکته‌ای که منتقدان آن را نشان دادن لجاجت و خود سری ندانسته بلکه تلاشی برای به تصویر کشیدن ترفیع گرفتن در نظام شایسته‌سالاری دانستند.
هان هیو جو بازیگر نقش دونگ‌یی درباره نقش خود در این سریال می‌گوید: «برای ایفای نقش در این سریال متحمل فشار زیادی شدم. در ابتدا شک داشتم که از پس این نقش بر می‌آیم یا نه اما از دست دادن این شانس اشتباه بزرگی بود. این یک پروژه بزرگ است و من نقش کسی را بازی می‌کنم که نام سریال برگرفته از اوست. من تلاشم را برای ایفای نقش به بهترین نحو انجام دادم. در آن زمان فکر کردم اگر زمین هم بخورم با پشتکار به کارم ادامه خواهم داد.»

او شخصیت دونگ‌یی را می‌ستاید و می‌گوید: «این دختر اگرچه در جوانی خانواده خود را از دست داده است اما روح پاکی دارد. دختر جوانی که باهوش و درستکار است. دونگ‌یی فرد عادل و نیکوکاری است که در مقابل درباریان و بزرگان ایستادگی کرده و با مردم فقیر و تنگدست با مهربانی برخورد می‌کند.»
هان هیو جو بازی در نقش مقابل جی جین هی که در نقش پادشاه ظاهر شده است را یک تجربه خوب می‌داند و می‌گوید: «همه می‌گویند او یک بازیگر توانمند با شخصیت دوست داشتنی است که می‌تواند در بازیگری نکاتی را به من بیاموزد.»

جی جین هی که سابقه بازی در سریال جواهری در قصر را هم در کارنامه خود دارد در نقش پادشاه ظاهر می‌شود؛ پادشاهی نجیب و خوش برخورد که همیشه لبخند برلب دارد. پادشاه سوک جونگ شب‌ها برای بازرسی و دیدن وضعیت زندگی مردمان عادی به سفر‌های دور و دراز می‌رود؛ موضوعی که جی جین هی به آن به چشم یک چالش نگاه می‌کند؛ «صحنه‌های سفر پادشاه بسیار کوتاه به تصویر کشیده شد، اما ما باید به جاهای مختلف سفر می‌کردیم و پنج روزهفته را فیلمبرداری می‌کردیم.»
او از اینکه از نقش‌های کلیشه‌ای خارج شده و این بار بازی در نقش پادشاه را به‌عهده دارد ابراز رضایت می‌کند و محبوبیت کاراکترش را مدیون اضافه شدن دیالوگ‌های طنزآمیز به نقشش وتجربه کارگردان می‌داند؛«در ابتدا از اینکه به‌خاطر این دیالوگ‌ها نقش پادشاه جدی گرفته نشود بسیار می‌ترسیدم اما پس از پخش سریال و مشاهده واکنش‌های بینندگان متوجه شدم که مردم سوک جونگ را دوست دارند چون از قالب همیشگی یک پادشاه اخمو بیرون آمده است.»

این سریال بازتاب بسیار خوبی بین مردم کره داشته است به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۰ برنده ۹ جایزه از شبکه MBC ازجمله بهترین درام سال شده است. سریال افسانه دونگ‌یی روزهای فرد ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. البته زمان پخش آن مدام تغییر می کند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.