تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

تصاویر داستان یک زن و شوهر عاشق در جشنواره فیلم کن

تصاویر داستان یک زن و شوهر عاشق در جشنواره فیلم کن

فیلم سینمایی «عشق» ساخته میشائل هانکه فیلمساز اتریشی به عنوان یکی از ۲۲ رقیب جایزه نخل طلای شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن روی پرده رفت.
به گزارش خبرآنلاین، این فیلم که روز یکشنبه در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن به نمایش درآمد، درباره زن و شوهری هشتاد و چند ساله و مطالعه‌ای درباره عشق در روزهای تلخ پایان زندگی است.

میشائل هانکه فیلمساز اتریشی که سال ۲۰۰۹ با فیلم «روبان سفید» درباره خباثت در دهکده‌ای آلمانی در آستانه آغاز جنگ جهانی اول، جایزه نخل طلای کن را دریافت کرد، این بار با فیلم «عشق» وارد رقابت شده که تولید مشترک فرانسه، آلمان و اتریش است.

ژان-لویی ترنتینیان بازیگر ۸۱ ساله فرانسوی و امانوئل ریوا ۸۵ ساله در فیلم جدید هانکه نقش ژرژ و آن، زن و شوهری بازنشسته را بازی می‌کنند که معلم موسیقی بودند. وقتی زن سکته مغزی می‌کند، رابطه غنی و توام با عشق این دو مورد آزمون قرار می‌گیرد.

ژان-لویی ترنتینیان، ایزابل اوپر و میشائل هانکه روی فرش قرمز فیلم «عشق»

داستان در آپارتمان این زوج در پاریس روی می‌دهد. در همان حال که سلامت فیزیکی و ذهنی آن رو به تحلیل می‌رود، فشار بر ژرژ بیشتر می‌شود، اما او اصرار دارد تا پایان از همسرش مراقبت کند.

هانکه در نشست مطبوعاتی فیلم خود گفت: «وقتی سن‌تان بالا می‌رود به ناچار شاهد رنج کشیدن کسانی می‌شوید که دوستشان دارید. این بخشی از طبیعت است. سئوالی که مطرح می‌شود این است که چطور باید این رنج را اداره کنید.»
ریوا که در فیلم «عشق» نقش آن را بازی می‌کند، گفت: «واقعا دوست داشتم این نقش را بازی کنم. قانع شده بودم می‌توانم خودم را جای شخصیت آن بگذارم.»

ریوا آخرین بار سال ۱۹۵۹ در سی و چند سالگی با فیلم کلاسیک «هیروشیما عشق من» در کن حضور داشت.
او گفت: «وقتی سن‌تان از ۸۰ سال می‌گذرد، خصوصا درمورد زنان، دیگر به ندرت نقشی برایتان پیدا می‌شود. وقتی چنین فرصتی پیش می‌آید، حتی یک ثانیه هم نباید معطل کنید.»

ترنتینیان ستاره سینما و تئاتر فرانسه نیز که در ۱۹۵۶ با نقش‌آفرینی مقابل بریژیت باردو در فیلم «و خدا… زنان را آفرید» به شهرت رسید، از اولین حضور سینمایی خود پس از ۱۵ سال به گرمی یاد کرد.
او به شوخی گفت: «هیچ وقت با فیلمسازی چنین متوقع کار نکرده بودم و راستش را بخواهید آرزو نمی‌کنم کس دیگری هم چنین تجربه‌ای داشته باشد!»
ایزابل اوپر در «عشق» نقش دختر ژرژ و آن را بازی می‌کند. او هر چند وقت یک بار از لندن به پاریس سفر می‌کند تا آن را ببینید، اما در همان حال که آن‌ها بیش از پیش به هم نزدیک می‌شوند، او حضوری خاموش دارد.

هانکه سال ۲۰۰۱ با فیلم «معلم پیانو» برنده جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره کن شد و سال ۲۰۰۵ هم برای «پنهان» جایزه بهترین کارگردان این جشنواره را برد. «ویدئو بنی»، «بازی‌های بامزه»، «رمز ناشناخته» و «زمان گرگ» از دیگر ساخته‌های این فیلمساز ۷۰ ساله است.
روز یکشنبه تریلر روان‌شناختی «شکار» به کارگردانی توماس وینتربرگ فیلمساز دانمارکی هم در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت.

توماس وینتربرگ و مادس میکلسن کارگردان و بازیگر فیلم «شکار»

مادس میکلسن بازیگر معروف دانمارکی در این فیلم نقش مردی را بازی می‌کند که به اشتباه به آزار و اذیت یک کودک متهم می‌شود. وینتربرگ با برداشت جنجالی خود نسبت به یک موضوع بسیار حساس پس از ۱۴ سال بار دیگر به کن بازگشته است. او سال ۱۹۹۸ برای فیلم «ضیافت» برنده جایزه هیئت داوران کن شد.
فیلم جدید وینتربرگ یکشنبه چند ساعت پیش از اولین نمایش رسمی برای نمایندگان رسانه‌های گروهی به نمایش درآمد و بسیار مورد تشویق قرار گرفت.

شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن ۱۶ تا ۲۷ مه (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خرداد) برگزار می‌شود. نانی مورتی فیلمساز ایتالیایی برنده جایزه نخل طلا ریاست هیئت داوران بخش مسابقه اصلی را به عهده دارد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.