تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آیا خوردن گوشت خرگوش حرام است؟

در فتوایی که مراجع تقلید داده اند خوردن گوشت خرگوش حرام اعلام شده است و اعلام کرده اند که خوردن گوشت این حیوان چه سمی و چه بدون سم و حتی نر و ماده آن دارای مشکل شرعی است و برای سلامت فرد مضر خواهد بود.

همچنین در احادیث و روایت مختلفی به حرام بودن این گوشت اشاره شده است که دارای دلایل مختلفی است.

حرام بودن گوشت خرگوش

در روایات آمده است که گوشت حیوان خرگوش بنابر دلایلی حرام است که به شرح ذیل می باشد:

۱- حیوان مسخ گوشت

در روایتی توسط پیامبر اکرم بیان شده است که حیواناتی نظیر خرگوش، سوسمار، گرگ، سگ، موش، میمون، فیل و خوک از جمله حیوانات مسخ شده هستند و خوردن گوشت این حیوانات بر مسلمانان حرام شده است.

در روایاتی دیگر در رابطه با حیوانات مسخ شده اینگونه بیان می شود که انسان های مسخ شده به شکل این حیوانات در آمده اند و به همین جهت گوشت حیوان خرگوش و این حیوانات حرام است.

در این روایات بیان می شود که برخی انسان ها به دلیل انجام اشتباه و گناه کردن به وسیله پروردگار به شکل یکی از این حیوانات تبدیل و مسخ شده اند و گوشت آنها حرام است.

۲- داشتن چنگال

در دین اسلام حیواناتی که دارای چنگال و ناخن هستند و می توانند به انسان صدمه وارد کنند ماند گربه و خرگوش خوردن گوشت این حیوانات بر انسان حرام شده است.

۳- جهنده بودن

خرگوش از جمله حیواناتی است که دارای خون جهنده است یعنی زمانی که این حیوان را می کشید خودن آن با فاصله زیادی می جهد بنابراین حیواناتی که جهنده هستند حرام گوشت اند.

برخی از افراد بیان کرده اند که گوشت خرگوش می تواند فوایدی نیز داشته باشد و برای درمان برخی بیماری ها موثر است اما باید اشاره کرد که مصرف این گوشت در کنار فواید می تواند مضرات زیادی برای انسان داشته باشد بنابراین انسان عاقل حاضر به دریافت فایده با رساندن ضرر به خود نمی باشد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.