خانه » صوتی و تصویری » مداحی و مولودی » تاریخچه مداحی و نوحه سرایی

تاریخچه مداحی و نوحه سرایی

ما در کشورمان و برخی دیگر از کشورهای مسلمان با پدیده‌ای به نام مداحی ، نوحه سرایی و مرثیه مواجهیم. این عمل در مراسم‌های مذهبی و بیشتر در مراسم‌های عزاداری انجام می‌شود. اما این کار از چه زمانی شروع شد و از کی به این صورت امروزی درآمده است؟ این چیزی است که می‌خواهیم در این نوشتار به آن بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا با تاریخچه مداحی آشنا شوید.

مداحی چیست؟

حتما شما هم بارها و بارها به دنبال دانلود مداحی بوده اید و از آن برای ایام سوگواری استفاده می‌کنید. اما تا به حال با خود فکر کرده اید که به کدام نوع از این آثار واقعا مداحی گفته می‌شود؟! در واقع آثاری ادبی که در آن‌های شخصیت شخص خاصی را به شکلی وزن دار مانند شعر به همراه کلمات زیبا و وصف قابل قبول بیان می‌کند، مداحی می‌گویند. معمولا مداحی توسط فردی که صدا و بیان خوبی دارد، خوانده می‌شود.

مداحی در شیعه

مسلمانان و خصوصا شیعیان از قدیم برای مدح پیامبر و چهارده معصوم به مداحی و مرثیه سرایی روی می‌آوردند. اما این کار در روزها و شب‌های ماه محرم بیش از هر زمان دیگری رواج دارد. ماه محرم مناسب ترین زمان برای اجرای این هنر در میان مداحان است. اما به هر حال ایام دیگر هم مانند تولد و وفات ائمه ، اعیاد و دیگر مراسم‌های مذهبی زمان مناسبی برای این کار می‌باشد. اما به هر حال واقعه کربلا به خاطر جانسوز بودن و حجم غم و اندوه خود بسیاری از مسلمانان را به سوی این هنر سوق می‌دهد.

پس می‌توان نتیجه گرفت که تاریخ شکل گیری این هنر بسیار دور و دراز می‌باشد و نقطه عطف آن ماه محرم است که تمامی مداحان و مرثیه سرایان سعی بر آن دارند بهترین اجرای خود را در این ایام داشته و ثواب ذاکری اهل بیت را در این زمان به دست آورند که بهتر از هر زمان دیگری است.

تاریخ مداحی و مرثیه سرایی
تاریخ مداحی و مرثیه سرایی

تاریخچه مداحی

دقیقا مشخص نیست که این هنر چگونه و از چه زمانی شکل گرفته است اما تاریخ دانان اسلامی چنین گفته اند که از زمان امام صادق (ع) این کار رواج پیدا کرده است. اما اگر بخواهیم نگاه کلی تری داشته باشیم ، باید بگوییم که مرثیه سرایی از زمان خلقت بشر شروع شده است. یعنی زمانی که جبرئیل غمنامه ای از امام حسین (ع) را برای حضرت آدم (ع) خواند.

در ادامه تاریخچه مداحی باید بگوییم که  به طور دقیق تری مداحی از زمان پیامبر اسلام هم رواج داشته است. در همان دوران حیات پیغمبر اشعار زیادی در وصف خدا و وصف خود پیغمبر سروده شده است. همچنین برای حوادثی همچون غدیرخم نیز اشعار زیادی سروده شده که  در ثنای پیامبر و امام علی (ع) بوده است. در واقع در همان دوران ائمه شاعران را به شعر سرایی درباره خدا و پیامبر و ائمه اطهار تشویق می‌کردند و این نشان دهنده جایگاه مداحی و مرثیه سرایی در دین اسلام می‌باشد.

.

مطلب پیشنهادی

گلچین روضه و سینه زنی از اربعین حسینی سالهای گذشته

کاملترین مجموعه اجرا شده روضه و سینه زنی از اربعین حسینی سالهای گذشته در قالب ۱۶۳ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.