در اين روزها که هزينه‌هاي زندگي حسابي بالا رفته‌است، مي‌توان با صرفه‌جويي در بعضي امور دخل و خرج خانه را با هم هماهنگ کرد، مثلا شما مي‌توانيد به جاي رفتن به آرايشگاه و سپردن رنگ کردن موها به آرايشگر، خودتان دست به کار شويد و با خريد رنگ دلخواه‌تان در خانه، موهاي‌تان را رنگ كنيد؛ البته براي اين کار بايد دانش کافي درمورد جدول رنگ‌ها، تن‌ها و سايه‌هاي درون آنها، روش‌هاي رنگ‌ کردن و… داشته‌باشيد.

ما در اينجا سعي کرده‌ايم تا حد ممکن اين دانش را در اختيار شما قراردهيم؛ از انتخاب رنگ گرفته تا وارياسيون و اکسيدان و روش ‌هاي رنگ کردن در آخر هم سراغ دکتر امير هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو رفتيم تا ببينيم اين مدل رنگ کردن مو‌ها به مو آسيب ميرساند؟

رنگ کردن مو به روش حرفه اي ها

 در چه ظرفي رنگ‌ها را مخلوط کنيد؟

بعد از پوشيدن دستكش مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را در يك ظرف غيرفلزي بريزيد و بعد مقدار لازم از كرم اكسيدان را به آن اضافه كرده و در نهايت با قلم رنگ آنها را با هم مخلوط كنيد تا تركيبي يكنواخت به دست آوريد.

البته در مارک‌هاي مختلف رنگ‌مو ممکن است شماره رنگ‌ها کمي متفاوت باشد بهترين کار استفاده از کاتالوگ خود آن مارک از رنگ مو است.

از کجاي سر شروع کنيد؟

اگر براي اولين بار است که مي‌خواهيد موهاي‌تان را رنگ کنيد، يعني موهاي طبيعي و رنگ نشده داريد، بايد بيشتر دقت کنيد و به گونه‌اي رنگ کنيد که روي هر تار مو رنگ كافي وجود داشته باشد، پيشنهاد مي‌کنيم در شروع كار قسمت‌هاي انتهايي و طولي را رنگ كنيد، طوري كه با ريشه مو ۵/۲ سانتي‌متر فاصله داشته باشد و ۱۰ دقيقه صبر كنيد (يعني در ابتدا به ريشه‌ها کاري نداشته ‌باشيد.) ۱۰ دقيقه بعد رنگ را به ريشه مو بزنيد و ۳۰ دقيقه براي موهاي نازك و ۴۰ دقيقه براي موهاي ضخيم صبر كنيد.

اما به طور عام در مورد تمامي رنگ‌ها به‌خصوص رنگ‌هاي روشن و مد روز، بايد رنگ‌آميزي را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوي سر ادامه دهيد. به‌ياد داشته‌باشيد در مورد رنگ‌هاي تيره يا پوشش‌دهنده موهاي خاکستري و سفيد بهتر است از جايي كه موي خاكستري يا روشن بيشتر است شروع کنيد (معمولا از جلوي سر).

رنگ کردن مو به روش حرفه اي ها

اکسيدان‌ها چه تفاوتي با هم دارند؟

 

اکسيدان که به عنوان تسريع‌کننده فعاليت شيميايي در رنگ مو به‌کار مي‌رود، باتوجه به نتايج مورد دلخواه شما و همچنين با تمايلات سازندگان رنگ‌ها تعيين مي‌شود.

اکسيدان ۱: رنگ را فقط به طور جزئي باز مي‌کند. اکسيدان ۲: قدرت بازکنندگي و روشن‌کنندگي بالا روي موهاي سفيد را دارد.

اکسيدان ۳: قدرت روشن‌کنندگي بالا با کمترين ميزان رنگ را دارد.

از آنجايي‌که اکسيدان‌هاي با درجه بالا ميزان بيشتري از سولفور موهاي شما را پاک مي‌کند، معمولا توصيه مي‌شود از اکسيدان‌هاي با درجه کمتر از ۳۰ استفاده کنيد.

همچنين آمونياک هم همين خطر را دارد.

رنگ کردن مو به روش حرفه اي ها 

كدام رنگ را انتخاب كنيد؟

 

۱- افراد با پوست تيره: رنگـ‌هـاي شـرابي، مسـي، شـاه بلوطي، فنـدقي و آجري.

۲- افراد با پوست روشن: بـلوند خاكـستـري يـا صدفي، قهوه اي مات، بـلونـد دودي و هاي‌لايت آبي يا قرمز.

۳- افراد با پوست‌هاي گندمگون و برنزه: شـيـري، گـلبـهـي، مسـي، كـرم نـخـودي، قهوه اي، فندقي و عسلي.

۴- افراد با پوست‌هاي صورتي و سرخ: كرم گلي، زيتوني تيره و قهوه‌اي تيره.

۵- افراد با چشم‌هاي آبي: آبي خاكستري، آبي تيره، قهوه اي و مشكي.

۶- افراد با چشم‌هاي كهربايي: طلايي، فندقي، مسي و قهوه اي سوخته.

 

براي رنگ کردن ريشه‌ها بدانيد

 

وقتي موها سفيد مي‌شوند، کمترين رويش ريشه‌ها مي‌تواند زيبايي موهاي شما را خراب کند، به همين دليل کساني هستند که ترجيح مي‌دهند که خيلي زود به زود ريشه‌ها را رنگ کنند.

براي اين کار اول از همه فقط به ريشه‌ها رنگ بزنيد، ۱۰ تا ۱۵ دقيقه صبر کنيد و بعد رنگ مو را تا انتهاي نوک ساقه بکشيد و چند دقيقه صبر کنيد و سپس آب بکشيد.

اگر بيشتر موهاي‌تان سفيد است اول از جلوي سر شروع به رنگ کردن کنيد بعد جاهاي ديگر را.

اگر شقيقه‌ها سفيد بودند اول شقيقه‌ها و بعد از پشت سر شروع کنيد.

در کل هر جا که سفيدي بيشتر بود اول آنجا را رنگ کنيد و بعد جاهاي ديگر را.

اگر هم سفيدي موهاي‌تان کم است ابتدا از پشت سر و از ريشه شروع به رنگ کردن کنيد، بعد بغل‌ها و سپس جلوي سر را، چراكه جلوي سر حرارت بيشتري دارد.

رنگ کردن مو به روش حرفه اي ها

راهنمايي براي تغيير رنگ هاي مختلف مو

۱٫ تيره کردن موهاي دکلره بلوند:

از ترکيب ۲ رنگ سري گرم(شکلاتي و طلايي) شماره ۳ يا ۴ استفاده کرده با اکسيدان شماره يك مخلوط مي‌کنيم و موها را رنگ مي‌کنيم.

۲٫ تغيير رنگ موهاي آلبالويي يا شرابي که بعد از مدتي به رنگ قرمز(زنگ زده) تغيير پيدا کرده:

اگر مي‌خواهيد موها را قهوه اي يا زيتوني تيره کنيد بايد موها را دکلره کنيد و از رنگ سري طبيعي و زيتوني به نسبت مساوي با اکسيدان يك و کمي آب مخلوط و موها را رنگ کنيد، در صورتي که مي‌خواهيد رنگ را از روي مو پاک کرده و موها را روشن کنيد بايد به يک متخصص مراجعه کنيد، زيرا استفاده از ماده «remover» نياز به تخصص و مهارت دارد.

۳٫ موهاي مش شده‌اي که مي‌خواهيم رنگ آن را يکدست کنيم:

رنگn3 و۳ w را به نسبت ۲ به يك با کمي اکسيدان و آب به اندازه اي که به شکل ماست شل در بيايد، مخلوط کرده، تکه‌هاي مش را جداگانه با اين مخلوط رنگ مي‌کنيم وقتي به اندازه کافي تيره شد موها را شسته وبا رنگ دلخواه رنگ مي‌کنيم.

۴٫ مويي که با دکلره بلوند و زرد شده است:

يك قاشق پودردکلره+کمي اکسيدان شماره يك+ به مقدار يك کف دست شامپو+آب را با هم مخلوط کرده و روي موي خيس مي‌زنيم و ۵ دقيقه صبر مي‌کنيم ،موها را شسته و با فرمول زير رنگساژ مي‌کنيم:

W4به اندازه يک نخود+۹ c يک بند انگشت +چند قطره اکسيدان+آب به اندازه اي که به شکل دوغ شود يا A9+c10 هر کدام يك بند انگشت+چند قطره اکسيدان+آب به اندازه اي که به شکل دوغ شود.

دقت کنيد بايد در رنگساژ بسته به حجم مو از رنگ روشن در فرمول به اندازه بيشتر و از رنگ‌هاي تيره به اندازه حداکثر يک نخود استفاده کرد.

 

رنگ كردن به موها آسيب ميزند؟

 

استفاده از رنگ‌مو به دفعات محدود آسيب چنداني به موها نميزند و عارضه‌اي به دنبال نخواهد داشت ولي اگر از رنگ مو به دفعات زياد استفاده كنيد، به مرور جنس موهاي شما خراب ميشود، در واقع عارضه‌ اصلي رنگ مو، خراب شدن جنس موهاست و چندان باعث ريزش مو نميشود مگر اينكه آنقدر موهايتان را طي سال رنگ كنيد كه ريشه موها دچار آسيب شوند، به‌طور كلي به خانم‌ها پيشنهاد ميكنم كه سالي بيش از پنج يا شش بار موهايشان را رنگ نكنند.

اگر بيش از اين حد از رنگ مو استفاده كنيد جنس موهايتان به مرور، كاملا خراب ميشود و موهاي شما طراوت و شادابي خود را از دست ميدهند، موها حالتي مرده پيدا ميكنند و احتمال به وجود آمدن موخره بيشتر ميشود.

رنگ کردن موها را کلفت نمي‌کند

بسياري از خانم‌هايي كه موهاي خيلي نرم و نازكي دارند، فكر ميكنند با رنگ كردن مشكل موهاي آ‌نها حل ميشود.

بايد بدانيد رنگ كردن مو، باعث كلفتي موها نميشود.

اگر موهاي فوق‌العاده نرم‌ و بدون حالت داريد، بايد ابتدا دليل اين نرمي و نازكي بيش از حد را پيدا كنيد و باتوجه به آن علت‌، موهاي خود را درمان كنيد.

عضي افراد به دليل زمينه ژنتيك موهاي بسيار نازك دارند.

درمان در اين صورت بسيار مشكل است، نازكي مو در بعضي افراد نيز به خاطر بيماريهايي مثل كم‌خوني، بيماريهاي تيروئيد، كمبود تغذيه‌ و… است، بنابراين بهترين راه حل براي نازكي بيش از حد موها، درمان بيماري زمينه‌اي است ولي اينكه بخواهيد با رنگ كردن موهاي نرم و نازك خود را به حالت طبيعي برگردانيد محال است.

رنگ کردن مو به روش حرفه اي ها

رنگ كردن باعث سفيدي مو ميشود؟

در دنيا هنوز علت‌هاي اصلي سفيد شدن مو كاملا شناخته نشده است و تاكنون محققان فقط بعضي از علت‌هاي سفيدي مو را شناخته‌اند.

يكي از مهم‌ترين اين علت‌ها ژنتيك است.

موي بعضي از افراد به‌طور ژنتيك زودتر سفيد ميشود و موي بعضي ديرتر.

بعضي از بيماريهاي خاص مثل بيماريهاي غدد داخلي، بيماريهاي سيستم عصبي، شوك‌هاي جسمي و رواني و… نيز ميتوانند باعث سفيدي زودرس موها شوند كه البته با بهبود بيماري، مو به‌طور موقتي يا هميشگي و فقط در موهاي تازه رشد كرده، رنگ طبيعي خود را به دست ميآورد و موهايي كه قبلا رشد كرده‌اند، سفيد ميمانند.

از چه اكسيداني استفاده كنيد

معمولا هرچيزي كه براي موهايتان استفاده ميكنيد از شامپو و ژل گرفته تا رنگ مو بايد داراي PH خنثي باشد، يعني نبايد قليايي باشد.

اگر به سلامت موهايتان اهميت ميدهيد بهتر است از اكسيدان‌هايي با درصد پايين‌تراستفاده كنيد، همچنين هنگام رنگ كردن نبايد بيش از حد نياز از اكسيدان استفاده كنيد، چون استفاده از اكسيدان به مقدار زياد، سولفور مو را خارج ميكند.

از دست رفتن سولفور مو نيز باعث زبري و نازكي تارهاي مو ميشود به همين دليل توصيه ميكنيم كه از اكسيدان‌هايي با درجه كمتر از ۳۰ استفاده كنيد.

رنگ موي گران بهتر است؟

من توصيه ميكنم كه هنگام خريد رنگ مو فقط به علامت استاندارد آن توجه كنيد.

مهم اين است كه رنگ از نظر وزارت بهداشت استاندارد شناخته شود هرقدر ارزان قيمت باشد و در اين صورت واقعا با يك رنگ موي خارجي گران‌قيمت چندان فرقي ندارد.

شايد تنها تفاوت در عطر و بوي رنگ باشد و نگهدارنده‌هاي متفاوتي داشته باشند ولي در كيفيت آنها واقعا تفاوتي وجود ندارد.

از آنجاكه يكي از خطرات استفاده از رنگ مو،‌ احتمال حساسيت است، از خريدن رنگ‌هاي غير استاندارد با مارك‌هاي متفرقه واقعا خودداري كنيد چون در اين رنگ‌ها مواد حساسيت‌زاي بيشتري وجود دارد.