تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک

بی اختیاری عارضه شرم آوری است که پذیرش آن برای بیمار و کنار آمدن با آن برای اطرافیان دشوار است.

بسیاری از سالمندان سعی می کنند از پیشرفت های موجود پرهیز کنند و به زندگی پیشین خود ادامه دهند.

چنین رفتاری نیازمند توجه بیشتر از سوی اطرافیان است.

خوشبختانه راه های زیادی برای قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک وجود دارد، اما به صبوری و درک شما نیاز دارد تا شان سالمند عزیزتان نیز حفظ شود.

 

روش های قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک:

واژه پوشک را از دایره واژگان خود حذف کنید:

«والدینم حاضر به استفاده از پوشک نیستند و این من را عصبانی می کند.» این جمله زیاد از دهان کسانی شنیده می شود که سالمندی دچار بی اختیاری در خانه دارند. برای حل مشکل کافی است واژه پوشک را از صحبت های خود حذف کنید. در انتخاب واژگان خود حساس باشید. سالمندان در برابر واژه پوشک مقاومت می کند و دلیلشان هم منطقی است. این واژه برای نوزادان و نوپایانی به کار می رود که هنوز دستشویی رفتن را بلد نیستند.

فرقی نمی کند والدین شما در چه سنی باشند، هیچ کس از اطلاق این کلمه برای خودش خوشحال نمی شود. پوشک برای کودکان است و بزرگسالان، فارغ از میزان ناتوانی خود، دوست ندارند با آنها مانند بچه رفتار شود. مسئله افزایش سن، استقلال و عزت سالمندان ما را تا حد زیادی گرفته است. انتخاب کلمات شما و لحن حرف زدنتان نباید به نحوی باشد که نارضایتی و انزجار در او به وجود آورد.

با توجه به سن فرد مورد نظر از کلمه مناسب استفاده کنید: پد بهداشتی، زیر انداز و حتی نام برند محصول جایگزین بهتری برای واژه پوشک هستند.

با متخصص صحبت کنید:

در بسیاری از موارد، صرفا با تغییر نام محصول مشکل حل نمی شود. بهتر است با یک متخصص در مورد روش های حل ریشه ای این مشکل صحبت کنید. شاید مشکل از عفونت مجاری ادراری یا بیش فعالی مثانه ناشی شده است، بسیاری از مردان دچار مشکلات پروستات می شوند و برخی از زنان در اثر افتادگی رحم و مثانه به این مشکل دچار می شوند. بسته به علت بروز مشکل روش های درمانی متعددی از تمرینات کف لگن، روش های جراحی کوچک و حتی داروهایی که می تواند به درمان بی اختیاری کمک کند، توصیه می شود.

مقابله با ادامه لجبازی ها:

اگر حواس شناختی سالمند شما به قدر کافی خوب است، اما صرفا علاقه ای به پیشرفت های جدید ندارد، سعی کنید حس غرور او را برانگیزید. مطمئنا، پذیرش بی اختیاری سخت است. اما خودتان یا فرد دیگری با سالمند صحبت کنید و به او بگویید که استشمام بوی ادرار به دلیل بی توجهی به نشت بسیار بدتر از پوشیدن پدهای بهداشتی است. به او قول دهید که راه حلی راحت و بی دردسر برای این کار پیدا خواهید کرد که به عزت نفس او ضربه نزند، استقلال او حفظ شود و در ظاهر کسی متوجه وجود پد نشود. بی اختیاری باعث می شود که سالمندان از خارج شدن از خانه خودداری کنند، در حالی که می تواند این طور نباشد.

از یک پزشک یا دوست کمک بگیرید:

همانند بسیاری از مسائل دیگر، قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک نیز می تواند با کمک فردی خارج از خانواده مانند یک دوست یا پزشک انجام شود. سالمندان از شنیدن نصیحت از سوی فرزند خود متنفر هستند و آن را از سوی یک فرد دیگر بهتر قبول می کنند.

زمانی که ما نوزاد بودیم، این آنها بودند که پوشک ما را عوض می کردند. حالا برای آنها سخت است که نقش ها عوض شده باشد. شنیدن توصیه از کسی که خودشان بزرگ کرده اند و حالا هم هیچ تجربه ای از مسئله آنها ندارد، آن قدر سخت است که سالمند را به موضع دفاعی می برد. حرف زدن در این مورد با یک فرد سوم بسیار راحت تر از فرزندان خود است.

چرا قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک تا این حد سخت است؟

به غیر از احساس خجالت دلایل دیگری نیز برای دشواری در قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک وجود دارد. برخی از آنها خارج از کنترل آنهاست و نیازمند صبوری از سوی پرستاران و اطرافیان است.

کاهش حس بینایی و بویایی:

حواس ما با افزایش سن به تدریج ضعیف می شوند و به همین دلیل بسیاری از سالمندان متوجه بوی لباس و وسایل خود نمی شوند. شاید حتی اگر متوجه نشت ادرار شوند، باز هم بی توجهی کنند و به پوشیدن همان لباس ها ادامه دهند. از آنجا که آنها متوجه تبعات بی اختیاری در ظاهر خود نیستند، شاید نیازی به استفاده از پوشک نمی بینند، به خصوص اگر رفت و آمد زیادی نیز به خانه آنها نشود.

حرف زدن در مورد بوی لباس و وسایل بسیار سخت است. بسیاری از سالمندان پس از اطلاع از موضوعی که فکر می کردند از دیگران پنهان کرده اند، شرمنده می شوند. بهتر است موضوع را با ملایمت و به نحوی مطرح کنید که به عزت نفس آنها خدشه ای وارد نشود.

افسردگی:

اگر سالمند شما از بو و ظاهر خود شرمنده نمی شود، شاید مشکل دیگری وجود داشته باشد. متاسفانه، از دست رفتن علاقه به مراقبت از خود، برقراری ارتباط با دیگران و انجام فعالیت های پیشین از علائم افسردگی در بزرگسالان است.

تشخیص افسردگی در سالمندان بسیار دشوار است. در ابتدا باید گفت که غربالگری افسردگی باید جز روال معاینات سالانه سالمند شما باشد. اگر متوجه وجود علائم افسردگی در او شدید برای درمان هر چه سریع تر اقدام کنید.

زوال عقل:

اگر انکار، نادیده گرفتن و افسردگی علل دشواری در قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک نیستند، غربالگری زوال عقل ممکن است گام بعدی باشد. در این عارضه فرد دیگر قادر به تصمیم گیری صحیح نیست، نمی تواند لباس های خود را عوض کند و داروهای خود را به طور منظم مصرف نمی کند. در صورتی که متوجه وجود نشانه های فراموشی و زوال عقل شدید، لازم است هر چه سریع تر با پزشک تماس بگیرید. تشخیص به موقع می تواند مراقبت از سالمند را بسیار ساده تر کند.

اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد:

مشخص است که گاهی قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک به قدری سخت می شود که هیچ یک از راه های فوق جواب نمی دهد. سالمندان مسئول زندگی و انتخاب های خود هستند. توصیه های محترمانه شما مهم است، اما وقتی کاری از پیش نمی برید اجازه دهید خودشان برای زندگیشان تصمیم بگیرند. هر کار می توانید برای درمان پزشکی او انجام دهید، با او با احترام و عزت رفتار کنید و اجازه دهید آزاد باشد.

بسیاری از افراد وقتی در حل مشکل خود تنها می شوند، دست از مقاومت برمی دارند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.