تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

توضیحات محسنی اژه ای درباره مرگ ستار بهشتی

سخنگوی قوه قضاییه دیروز در نشستی خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و با توجه به بیانیه اخیر خانواده مهدی هاشمی و همچنین انتشار مطالبی درخصوص مرگ یک وبلاگ نویس در زندان، توضیحات مفصلی در این دو زمینه ارائه کرد.

به گزارش بی کلک به نقل از ایسنا، غلامحسین محسنی اژه ای درباره پرونده ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در زندان فوت کرده است، گفت: بهشتی در دهم آبان به زندان اوین معرفی و نامه ای به مسئولان زندان اوین نوشته می شود که این فرد برای ادامه تحقیقات در اختیار پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) قرار گیرد. در ساعت 16 و 20 دقیقه همان روز در زندان پذیرش می شود و به بند 350 که یک بند عمومی است، انتقال می یابد.

وی افزود: ستار بهشتی حدود ساعت 11 در یازدهم آبان ماه به بازپرس تحویل می شود و طبق اعلام پلیس، زمانی که در سیزدهم آبان حدود ظهر برای او ناهار بردند، متوجه شدند که فوت شده و بلافاصله به سیستم قضایی اطلاع دادند تا اقداماتی که باید صورت گیرد، انجام شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: پزشکی قانونی بر این اساس نظریه مفصلی ارائه کرده که من نقل به مضمون می گویم. پزشکی قانونی ایشان را کالبدشکافی و اعلام کرده است که در پنج نقطه از بدن او علامت کبودی وجود دارد که ساق پا، دست، پشت کتف و ران از جمله این نقاط هستند اما آثار شکستگی، خون مردگی و آثار خاص دیگری در بدن دیده نمی شود. همچنین کالبدشکافی هایی در ناحیه سر، صورت و گردن انجام و اعلام شده است که هیچ چیز غیرطبیعی وجود نداشته و در ناحیه گردن به پایین مانند قلب، ریه و اعضای تناسلی نیز هیچ مورد مشکوکی دیده نشده است.

وی افزود: در مورد سم شناسی هم اعلام شده است که مورد مشکوکی مشاهده نشده اما هنوز این نظر کتبا ارسال نشده است. محسنی اژه ای گفت: در این میان این سوال پیش می آید که آیا ستار بهشتی ناراحتی قلبی داشته است که باید در این راستا تحقیق شود و در ظاهر امر نمی توان نظری داد.

ابهام در نامه ستار بهشتی

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: نکته قابل توجهی که در این پرونده وجود دارد، نامه ای است که این متهم نوشته است که دو سه ابهام جدید در این نامه وجود دارد.

وی افزود: ستار بهشتی نامه ای با مضمون شکایت علیه بازجوی خود به مسئول اندرزگاه 350 نوشته است. معمولا نامه هایی که زندانی می نویسد، یا در دفتر خود زندان نوشته می شود یا این که در هر بند مسئولی حضور دارد و در حضور آن مسئول نامه را می نویسند. همچنین باید مسئولان زندان تایید کنند که دستخط نامه متعلق به خود فرد زندانی است و در حضور مامور نوشته شده است، اما این نامه هیچ کدام از این موارد را ندارد.

محسنی اژه ای با بیان این که متن نامه نیز بسیار مهم است، تصریح کرد: ستار بهشتی در قسمت اول نامه می گوید که من بدون حکم، بازداشت شده ام که این مورد قابل قبول نیست اما به هرحال این مورد را می توان قابل توجیه دانست. همچنین در ادامه نامه می گوید که اینجانب در مدت دو روز بازجویی شده ام و مورد انواع تهدید و ضرب و جرح قرار گرفته ام و به من فحش های ناموسی داده اند. همچنین در قسمت دیگر این نامه آمده است «اکنون در یازدهم آبان پلیس فتا من را احضار کرده و مرا با خود می برد.»

سخنگوی قوه قضاییه گفت: معمولا کسی که در زندان است خبردار نمی شود که چه کسی او را احضار می کند. نکته دیگر این که ایشان از کجا می دانسته پلیس فتا وی را احضار می کند؟ همچنین به زندانی اطلاع نمی دهند که او را با خود خواهند برد که این موضوع ابهام را بیشتر می کند. لذا مواردی از این قبیل در نامه وجود دارد که بسیار مبهم است.

وی ادامه داد: بنابراین قاعدتا خود ایشان دسترسی نداشته که نسخه اصلی را به بیرون برساند و این سوال مطرح می شود که نسخه اصلی دست چه کسی بوده است؟ همچنین دو نکته ابهام آمیز دیگری هم وجود دارد که نمی توانم الان آنها را بازگو کنم.

محسنی اژه ای با تاکید بر این که جان هر مسلمان و شهروندی محترم است، گفت: اگر این که ایشان به مرگ غیرطبیعی فوت کرده باشد، وظیفه همه ماست که این موضوع را پیگیری کنیم و اگر به این برسیم که قصور و تقصیری در میان بوده، بدون اغماض برخورد می شود.

همچنین برخی سایت ها دیروز اعلام کردند که سه نفر از کسانی که مسئول بازجویی از ستار بهشتی بودند بازداشت شده اند که سخنگوی قوه قضاییه در رد یا تکذیب این خبر صحبتی نکرد.

خبرنگار دیگری به پرونده کهریزک اشاره کرد و گفت اگر به پرونده مقصران حادثه کهریزک با سرعت رسیدگی می شد ما شاهد چنین اتفاقی نبودیم که محسنی اژه ای در پاسخ گفت: همان طور که پیش از این اعلام شد در آن پرونده افرادی تحت تعقیب قرار گرفته و مجرم شناخته شدند که برخی به شلاق، حبس و برخی به قصاص و برخی دیگر به انفصال محکوم شدند. در مورد قصاص نیز اگر شاکیان رضایت نمی دادند این موضوع اجرا می شد همان طور که حبس، شلاق و انفصال اجرا شد. وی یادآور شد: پرونده بعضی از متهمان این پرونده با یک مشکل حقوقی روبه رو شد که به دادگاه ارسال شده ولی تعیین وقت نشده است که بزودی رسیدگی می شود.

خیلی وقت ها آنچه خانواده زندانی می خواهند مقدور نیست

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در خصوص نامه اخیر خانواده هاشمی رفسنجانی درباره وضع مهدی رفسنجانی گفت: خانواده آقای هاشمی بیانیه ای دادند و چند مطلب را مطرح کردند. یک مورد نسبت به بردن این مریض از بیمارستان به اوین که در این زمینه گله مند بودند و دیگری در رابطه با بعضی از رسانه ها که مطالبی را مطرح کرده بودند، مطلب دیگر در مورد اقدامات تحقیقی و بازجویی در پرونده بود.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: ما دوست داشته و داریم که به هر زندانی به هر میزانی که ممکن است توجه شود اما خیلی از اوقات آنچه خانواده زندانی می خواهند، مقدور نیست ولی چون خانواده هاشمی امکانات زیادی داشته و دارند، بیش از خیلی از زندانی ها به این زندانی امتیازات داده شده است.

سخنگوی دستگاه قضایی یادآورد شد: در نامه خانواده آقای هاشمی اعلام شده که مهدی هاشمی بیش از یک ماه در انفرادی بوده که این مطلب درست است اما در همین زمان با خانواده ملاقات داشته و چند بار با پدر، مادر و اعضای دیگر خانواده تماس تلفنی برقرار کرده است.

محسنی اژه ای افزود: درخصوص گلایه ای که از رسانه ها مطرح کرده بودند، ما نیز بارها گفتیم بیان جزئیات پرونده کسی که متهم است و حکم وی قطعی نشده، در رسانه ها صحیح نیست.

وی درخصوص نحوه تحقیقات و تعقیب مهدی هاشمی نیز گفت: در نامه خانواده آقای هاشمی از قول متهم گفته شده بود که دلایل جرم هنوز به من گفته نشده است این در حالی است که بازپرس مستنداتی دارد و براساس آن در حال تحقیق است اما این که نهایتا دادسرا به کجا می رسد، بحثی دیگر است.

محسنی اژه ای با اشاره به مسائلی هم که درخصوص پزشک مطرح شده بود، گفت: پس از این که متهم اعلام کرد ناراحتی قلبی دارد، بازپرس بلافاصله به زندان دستور داد، پزشکی وی را معاینه کند که این امر صورت گرفت و پس از آن از یکی از متخصصان قلب نیز دعوت شد که وی نیز مشکل خاصی مشاهده نکرد. اما خانواده مهدی هاشمی اصرار داشتند که باید دکتری که مورد اعتماد آنهاست متهم را معاینه کند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان این که قاضی الزامی به انجام این کار نداشت، گفت: با این حال با این درخواست موافقت شد و در نهایت دکتر ایرج ناظری را با نظر خانواده فرستادند و روز دهم آبان او را معاینه کرده و نظر داد که براساس معاینه ناراحتی قلبی مشاهده نمی شود. اما براساس توضیحات متهم، لازم است که حتما بستری شود و آنژیوگرافی صورت گیرد.

دادستان کل کشور افزود: به طور متعارف کسی که در بازداشت موقت است همراه با مامور اعزام می شود و این موضوع طبیعی است و این متهم همراه با مامور به بیمارستانی که باز هم مورد نظر خانواده متهم بود، اعزام شد.

محسنی اژه ای با بیان این که تصور بازپرس این بود که آنژیوگرافی خیلی سخت نیست، گفت: قبل از ظهر روز دوشنبه، وی اعزام می شود و مقرر می شود که روز پنجشنبه آنژیو گرافی صورت گیرد. در این مدت ملاقات هایی از ناحیه خانواده درجه یک صورت می گیرد و روز پنجشنبه گفته می شود که از ناحیه قلب و عروق هیچ مشکلی وجود ندارد و دکتر اعلام کرده بود که اگر پس از آنژیو مشکلی وجود نداشت، ظرف 24 ساعت مرخص می شود که پس از گذشت 24 ساعت از آنژیوگرافی متهم دوباره به بازداشتگاه منتقل می شود.

با استفاده از اموال دولتی در تبلیغات انتخاباتی برخورد می کنیم

محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که دستگاه قضایی برای مقابله با تخلفات احتمالی انتخابات پیش رو چه اقداماتی را انجام می دهد، گفت: اگر ثابت شود فرد یا افرادی از اموال دولتی در تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری استفاده کرده اند حتما برخورد صورت می گیرد.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.