تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آشنایی با انواع عکاسی

عکاسی نوعی هنر است که با ذوق افراد همراه بوده و به ثبت آن­ها بر روی کاغذهای حساسی می­پردازد. عکاسی انواع مختلفی دارد که به اختصار به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

عکاسی مفهومی Conceptual

این نوع عکاسی از سال  میلادی1960 رواج پیدا کرد. در این نوع عکاسی، عکاس با دوربین عکاسی  همانند عکس­های سورریال سعی به وادار کردن فکر بیننده دارد. این نوع عکاسی از ابراز احساسات هنرمندانه پا را فراتر گذاشته و می­توان گفت تمام عکس­ها در ان گروه جای می­گیرند، به شرطی که بیننده به فکر فرو رفته و مفهومی خاص را دریابد.

 

عکاسی از کودکان/ خانواده Baby/family photography

این عکاسی نوعی بسیار محبوب در بین انوع عکاسی است، که بر آنست تا حالت جذاب خانواده­ها را ثبت کرده تا برایشان خاطره­سازی کند.

 

عکاسی کوبیسم Cubism

کوبیسم در حالت  لغوی مکعب­گرایی معنا می­یابد و از نقاشان این سبک از پیکاسو می­توان یاد کرد. این روش عکاسی در ابتدا یک نگاه خاص و متفاوت به جهان دارد و با نوعی پیچیدگی همراه است، که بیننده با تفکر به هدف عکاس پی خواهد برد.

عکاسی ماکرو Macro Photography

در این نوع سبک، عکاس با کمک گرفتن از دوربینی که لنزهای خاصی و فلش­های ویژه­ای دارد؛ از نمای نزدیک به سراغ قطرات آب، گل و حشرات رفته و تمام جزئیات آن­ها که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست را به تصویر می­کشاند.

عکاسی انتزاعی Abstract

این نوع عکاسی در برابر عکاسی واقع­گرایانه قرار گرفته و قوه تخیل عکاس در این نوع سبک حرف اول را می­زند. عکس کاملاً خیالی و غیر واقعی بوده و از زوایه­ای که برای بیننده ناآشناست خود را نشان می­دهد.

عکاسی معماری Architecture

در این نوع عکاسی با داشتن ذوق و قریحه و مناسب بودن نوع لنز از ساختمان و بناهای مختلف عکسبرداری شده و آنچه مهم است، اینست که از عمق میدان انتخاب مناسبی انجام گیرد.

عکاسی صنعتی Industrial

عکاس در این نوع عکاسی به ثبت تصویر از خدمات و محصولات شخص و یا یک سازمان بدون اغراق و بزرگنمایی می­پردازد.

عکاسی تبلیغاتی Commercial

بسیاری این نوع عکاسی را با عکاسی صنعتی اشتباه گرفته، با اینکه در عکاسی تبلیغاتی به شدت اغراق می­شود. این نوع عکاسی به منظور آگاهی رساندن برای یک محصول و دستاوردی ویژه به همگان کاربردهای بسیاری به خصوص در چند سال اخیر داشته  و عکاسان این حوزه دارای ایده­های خاص و جذاب فراوانی هستند.

 عکاسی فایت آرت Fine art

این نوع عکاسی کاملاً شخصی و ذهنی بوده و به شدت به زیبایی آن توجه ویژه شده و به دلیل داشتن احساسات بسیار و کاربرد خلاقانه هنر بر روی بوم نقاشی نیز می­توانند ظاهر شوند. آلبرت سندز، کارلتون واکینز و تیموتی سولیوان از جمله عکاسان برجسته هنری به حساب می‌آیند.

عکاسی از محیط بی­جان  Still life

این نوع عکاسی با ترکیب­بندی و نور درست به ثبت عکس از موجودات بی­حرکت کرده و به نوعی این سبک برای چیدمان صحنه عکس و تعیین اجزای صحنه نقش دارد.

عکاسی پرتره Portrait

در این نوع سبک با نورپردازی و کادربندی صحیح به عکاسی از چهره انسان پرداخته که انوع مختلفی نظیر پرتره تمام قد، پرسنلی، خانوادگی، سیاسی و هنری و…  برای این سبک وجود دارد. از نورپردازی­های معروف برای عکاسی پرتره : رامبراند ، پروانه ای ، نیم سایه و .. می­توان ذکر کرد.

عکاسی مد Fashion

این نوع به دلیل زیباشناسی همانند عکاسی تبلیغاتی بوده و یکی از سودآورترین سبک­های عکاسی به شمار می­آید.در این سبک با بهره از لنزهای تله از عناصر زیبایی و فضاهای اجتماعی و سیاسی عکسبرداری می­شود.

عکاسی طبیعت

در این نوع عکاسی از تمام ابزاری که در طبیعت است بهره می­برند و بهترین آن­ها در مجلات معتبری مثل نشنال جیوگرافیک ثبت می­شوند. در این نوع عکاسی از عکاسی سیاه و سفید برای عکس­های خلاق بهره برده شده تا لحظات هیجان­انگیزی از طلوع و غروب خورشید، تغییر فصول، دریاها، ابرها و … ثبت گردد.

عکاسی لند اسکیپ Landscape

در این سبک با بهره از لنزهای واید به عکسبرداری از مناظر طبیعی و شهری پرداخته می­شود.

عکاسی حیات­وحش Wild life – Nature

از مناظر بکر و وحشی موجودات عکسبرداری می­شود.

عکاسی خبری Photojournalism

این نوع عکاسی برای خبررسانی یک واقعه به همگان به صورت تکی یا مجموعه انجام گرفته و هیچ دستکاری در آن صورت نمی­گیرد.

عکاسی مستند

یک روش عکاسی واقع­گرایانه که از ابتدایی­ترین عکاسی­ها به شمار می­آید. و عکاسان آن­ها را در مجلات ارائه داده و یا نمایشگاهی از این نوع عکس­ها برپا می­کنند.

عکاسی خیابانی Street

یک نوع عکاسی دشوار که به ثبت روزمرگی­های جامعه پرداخته و گاهی با کنایه و شوخی همراه است، به نوعی زیرشاخه عکاسی مستند جای می­گیرد.

عکاسی ورزشی

در این نوع عکاسی که زیرشاخه عکاسی خبریست، سوژه اهمیت زیادی دارد، که باید از لنزهای قوی برای ثبت این عکاس­ها استفاده شده و دوربین قابلیت گرفتن عکس­های پشت سرهم را برای ثبت وقایع داشته باشد.

عکاسی نجومی Astro

در این نوع عکاسی با دوربین و یا تلسکوپ به ثبت عکس از آسمان و اجرام آسمانی پرداخته، که آن هم باید در شب­ها و به دور از هر نوع آلودگی باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد خرید دوربین نیکون و کنان به سایت دنیای دوربین www.cameraworld.ir مراجعه نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.