تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

گوشه کوچکی از آسیبهای ازدواج در سنین نوجوانی

دوستان خوبم چشماتون رو ببندید و نوجوانیتون رو تصور کنید! آرزوهاتون ٫ ارزشهاتون ٫ باورهاتون و تعریفتون از خودتون رو به یاد بیارید.
افراد در سن نوجوانی به دنبال هویت یابی هستن ٫ یک هویت مستقل که از دنیای دوران کودکی فاصله میگیره و میخواد بلند داد بزنه و به همه دنیا بگه: من هستم!
ازدواج در نوجوانی اگر بدون خواست فرد باشه که آسیبهای جبران ناپذیری به سلامت روان میتونه بزنه ٫ در واقع داشتن رابطه جنسی با همسر آسیبی معادل تجاوز جنسی و شکنجه رو میتونه به بار بیاره که در نوجوان اختلال استرس پس از آسیب و افسردگی و حتی خودکشی رو ممکن هست ببینیم . تصور کنید هویت مستقل و ارزشها و باورهایی که این فرد در شرایط ازدواج اجباری نسبت به خودش ٫ دیگران و دنیا ٫ شکل میده چقدر فاجعه میتونه باشه! شاید به بخشی که این روزها کمتر پرداخته میشه آسیبهای ازدواج در سنین پایین با رضایت و حتی خواست خود نوجوان هست!!!! تمایل و تلاش نوجوان به داشتن هویت مستقل و اثبات خود به جامعه به عنوان فردی که دیگه کودک نیست و فرار از تعارضات رایج با والدین و صد البته عشق و شیفتگی های آتشین نوجوانی میتونه فرد رو هل بده به سمت ازدواجهای زود هنگام و چون هیچ کدوم از ما سر زمان لازم برای رشد جسمی ٫ عاطفی و اجتماعی مون نمیتونیم چونه بزنیم ٫ آسیبها یکی پس از دیگری خودش رو نشون میده که البته نوجوان هایی که با اصرار زیاد ازدواج کردن برای اینکه نگن اشتباه کردن یا فکر کنند توانایی مقابله با خانواده یا جامعه رو ندارن ممکنه مشکلاتشون رو ابراز نکنن! یکی از نیازهای غیر قابل مذاکره در روابط خودشکوفایی هست (متفاوت از خودشکوفایی مزلو) یعنی اول شناخت خود و دوم شناخت واقعیات طرف مقابل ( بسیار از زوجها در هر سنی میشنوم که میگن همسرم هیچ وقت نخواست منو بشناسه ببینه من واقعا کیم!) . حالا تصور کنید نوجوانی که هنوز یک خود به نسبت با ثبات کسب نکرده تو همون مرحله اول گیر میکنه! بسیاری از نوجوانهای دیروز که این روزها برای مشاوره مراجعه میکنن احساس میکنند که بهترین روزهای زندگیشون رو باختن و اون چیزهایی که میباید در زمان خودش تجربه میکردند رو تجربه نکردن و این افسوس از گذشته ای که در ذهن بعضی از اونها به صورت خیلی رویایی تصور میشه ٫ باعث خشم نسبت به خودشون ٫ همسرشون و حتی فرزندانشون شده ٫ خشمی و حسرتی که خودش رو به صورت افسردگی و اضطراب و … نشون میده!

برگرفته از صفحه‌ی : گلناز رضاخانیها

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.