خانه » روانشناسی » من یک سلطه گر هستم / نیستم؟

من یک سلطه گر هستم / نیستم؟

در مطالب قبل با سلطه گرهای درونمون آشنا شدیم و حالا میخوام یکم راههای کنترلش رو براتون بگم!
دوستان خوبم کلید این ماجرا دست این عبارت هست :”من ٫ منم و تو٫ تویی” من نگاهم به دنیا اینه و میتونه با نگاه تو به دنیا کاملا متفاوت باشه٫ اما چیزی که در ما میگذره اینه که: نگاه من درست هست ٫ باورها و ارزشهای من درسته و اگر نگاه تو و باورها و ارزشهات با من متفاوته پس تو داری اشتباه میکنی! پس اولین قدم پذیرش از تفاوتهاست ٫ باور کنید دیگران هم همون قدر که شما فکر میکنید درست میگید٫ فکر میکنن درست میگن!
قدم دوم پذیرش مسئولیت هست و این باور که ما آزادیم و چون آزادیم حق انتخاب داریم و چون حق انتخاب داریم مسئول پیامدهاش هم هستیم٫ یک سلطه پذیر با خم شدن جلوی سلطه گر از خودش مسئولیت رو سلب میکنه ! البته یادتون باشه خم نشدن جلوی سلطه گر و ایستادن با معنی خم کردن سلطه گر نیست یعنی وقتی من اصرار دارم به یه سلطه گر بفهمونم که داره اشتباه میکنه خودش سلطه گریه ٫ مسئله اینه که فقط من نشون بدم که خم نمیشم و جراتمندانه بگم :”نه” و البته مسئولیتش رو هم بپذیرم که میتونه حتی از دست دادن و طرد شدن از سمت سلطه گر باشه!
پذیرش مسئولیت در سلطه گرها شیوه متفاوتی هست ٫ من اگر تلاش نکنم دیگران اون طور که من میگم درسته احساس ٫ فکر و رفتار کنن ممکنه احساس تنهایی بکنم و مجبور بشم خودم به تنهایی از خودم حمایت کنم و خودم رو درک کنم و تحمل کنم که اطرافم مطابق میل من نباشه!
قدم سوم تفکر درباره این عبارت هست” من به این دنیا نیومدم که نیازهای تورو براورده کنم٫ تو هم به این دنیا نیومدی که نیازهای من رو برآورده کنی ” آیا واقعا هدف از به این دنیا اومدن افرادی که ما بهشون سلطه میکنیم این بوده که بشن اون کسی که ما میخوایم؟!
ماجرای سلطه خیلی پیچیده و گسترده هست و البته از نظر من جالب! قرار هم نیست ما دیگه کلا هیچ وقت سلطه گری نکنیم چون انسان هستیم و از طرفی روابط با انسانهای دیگه و تمدن مارو میبره به سمت پذیرش یک سری سلطه پذیری ها ” مثلا من نمیتونم با پیژامه به عنوان روانشناس برم تو اتاق درمان چون من منم و تو تویی و من اینم دیگه الان نیازم اینه و به کسی هم که خب با اینکار آسیب نمیزنم! همین که یکم در زندگی روزمره به سلطه گری هامون آگاه تر باشیم و و خودمون رو محق مطلق ندونیم ٫ کار بزرگی برای رشد خودمون انجام دادیم!

 

برگرفته از صفحه‌ی : گلنار رضاخانیها

.

مطلب پیشنهادی

زنان دلبر و مردان قهرمان هر دو در عذابند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : باورهاي بسيار رايج و البته دمده اي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.