خانه » روانشناسی » دریم کچر (کابوس گیر) چیست و چگونه درست میشود ؟

دریم کچر (کابوس گیر) چیست و چگونه درست میشود ؟

دریم کچر یا کابوسگیر چیست ؟

شما تا چه حد به استفاده از وسایل سنتی و قدیمی در دکوراسیون منزل خود علاقه‌مند هستید؟ دریم کچر یک نوع آویز دیواری دست ساز و زیباست که پس از آموختن ساخت یک نوع ساده از آن به راحتی می‌توانید مدل‌های پیچیده‌تر و سخت‌تر آن را نیز درست کنید.

کابوس‌گیر (به زبان اوجیبوایی: asabikeshiinh به معنای عنکبوت یا bawaajige nagwaagan به معنای دام خواب، معادل انگلیسی: Dreamcatcher) در فرهنگ سرخپوستان اوجیبوایی (از نخستین اقوام ساکن در آمریکا) نام وسیله‌ای دست‌ساز است که از حلقه‌ای ساخته‌شده از شاخهٔ درخت بید تشکیل شده که توری به شکل تارعنکبوت را درون آن می‌بافند. سپس آن را با اشیای شخصی و مقدسی همچون پر و مهره تزئین کرده و در داخل تیپی یا بالای گهوارهٔ کودک آویزانش می‌کنند.

در باور این مردم هوا از رویا و کابوس آکنده است. پس با آویزان کردن این ساخته، رویاهای خوب از درون سوراخ مرکزی کابوس‌گیر عبور کرده و به فرد خفته می‌رسند و کابوس‌ها در تارهای آن به‌دام افتاده و با طلوع خورشید نابود می‌شوند. این وسیله همچنین به جهت دسترسی سریع تر به رویاها استفاده می شد

دریم کچر Dreamcatcher یک آویز دیواری است که از قدیم تا کنون در دکوراسیون منازل بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. پیشنه ساخت و استفاده این وسیله به بومیان سرخپوست در آمریکا باز می‌گردد. در واقع این بومیان علاوه بر استفاده تزیینی از آن به عنوان یک کابوس گیر برای راحتی خواب خود و کودکانشان نیز استفاده می‌کنند. سرخپوستان بنا بر اعتقاد و باور خود، این وسیله دست ساز را در محل خواب خود و یا در بالای گهواره کودک آویزان کرده تا بدین وسیله با دور شدن کابوس‌ها، تنها رؤیا‌های زیبا برایشان باقی بماند.

وسایل لازم برای آموزش ساخت دریم کچر

برای ساخت این آویز تزئینی نیاز به وسایلی مانند تعدادی مهره، مقداری نخ، حلقه و … وجود دارد که البته بنا بر سلیقه خود می‌توان تعدادی از آن‌ها را کم یا زیاد کرد. به عنوان مثال به جای حلقه می‌توان از دستبند استفاده کرد و یا به جای نخ ضخیم می‌توان از بند چرم استفاده کرد. در زیر وسایل لازم برای ساخت دریم کچر به طور کلی معرفی شده است:

 • حلقه چوبی یا فلزی با قطر دلخواه
 • قیچی
 • چسب مناسب
 • آویز
 • تعدادی پر
 • تعدادی مهره یا سنگ تزیینی
 • سوزن و نخ
 • دستبند یا هر چیز دیگری که مانند دستند گرد باشد
 • یک نوع بند مانند بند چرم، بند جیر، نخ کاموا یا نخ ضخیم
 • دم باریک یا موچین
 • میل قلاب بافی
 • حلقه و قلاب زیورآلات

در صورت تمایل می‌توانید رنگ پر، کاموا و قطعات زیورآلات مانند سنگ یا مهره‌هایی را که استفاده می‌کنید را با دقت انتخاب و با هم ست کنید.

آموزش ساخت دریم کچر به صورت مرحله به مرحله

مرحله اول از آموزش ساخت دریم کچر

ابتدا سر نخ یا بند چرمی را محکم به حلقه متصل کنید. وقتی که از محکم شدن آن مطمئن شدید، آن را دور تا دور حلقه بپیچانید به طوری که کل حلقه با آن پوشانده شود.

مرحله دوم از آموزش ساخت دریم کچر

یک تکه نخ را زیر بند آویز دریم کچر گره بزنید؛ و مطابق تصویر یک چند ظلعی منتظم داخل حلقه تشکیل دهید. دوباره همین کار را تکرار کنید با این تفاوت که نخ را به دور اضلاع چند دضلعی بپیچانید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا چند ضلعی به کوچکترین حالت ممکن خود برسد. حین عبور دادن نخ می‌توانید مهره‌های متفاوت پلاستیکی، فلزی و چوبی را در میانه‌های تاری که می‌بافید جای دهید.

مرحله سوم از آموزش ساخت دریم کچر

برای قسمتی که پس از ساخت دریم کچر قرار است از دیوار آویزان شود، یک تکه نخ و یا بند چرم را همراه یک الی دو عدد مهره و یا سنگ تزئینی به بالای حلقه متصل کنید. به عنوان مثال به عکس زیر توجه کنید:

مرحله چهارم از آموزش ساخت دریم کچر

سه تکه نخ بافته شده و یا بند چرم را به طول دلخواه در حدود ۴۰ یا ۵۰ سانتی متر جدا کرده و به صورت متقارن در قسمت پایین دریم کچر آویز کنید. به صورت دلخواه می توانید مهره یا سنگ تزئینی به آنها اضافه نمایید.

مرحله آخر از آموزش ساخت دریم کچر

در پایان کار می‌توانید آویز‌های دلخواه و مهره‌های بیشتری را به بند‌ها اضافه کرده و همچنین پر‌های زیبا را با استفاده از چسب در انتهای هر بند آویزان کنید.

.

مطلب پیشنهادی

زنان دلبر و مردان قهرمان هر دو در عذابند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : باورهاي بسيار رايج و البته دمده اي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.