خانه » آیا میدانید؟ » درمان سریع بیماری کچلی ( ringworm ) در اسب

درمان سریع بیماری کچلی ( ringworm ) در اسب

علائم بیماری کچلی در اسب

این عارضه جلدی برخلاف نامش هیچ ارتباطی با کرم و هیچ شباهتی به حلقه ندارد. بلکه یک عفونت قارچی پوست و مو است. در این بیماری قسمت‌های کوچکی فاقد مو می‌شوند که پوسته پوسته‌اند.

 

Image result for ‫بیماری کچلی در اسب‬‎

 

این نواحی می‌توانند گرد یا به اشکال دیگر باشند. ولی التهاب و سوزش ندارند. علت از دست رفتن موها سست شدن آنهاست و سائیدگی و اصطکاک نقشی در ایجاد آن ندارند.

کچلی در هر کجای بدن می‌تواند ایجاد شود ولی شیوع آن بیشتر در قسمت‌هایی است که توسط میخ خراشیده می‌شوند. چون اسپورهای قارچ برای جایگزین کردن خود در پوست نیاز به یک خراش کوچک در پوست دارند.

کچلی می‌تواند به راحتی از یک اسب به اسب دیگر سرایت کند و حتی می‌تواند از میخی که اسب آلوده با آن در تماس بوده به اسب دیگر منتقل شود.

دوره نهفتگی قارچ طولانی است به همین دلیل اغلب از هنگامی که اسپور روی پوست می‌نشیند تا ظهور اولین لکه پوستی بین 2 تا 3 ماه طول می‌کشد. یک اسب می‌تواند قبل از آنکه صاحبش باخبر شود اسب‌های دیگر را آلوده کند.

کچلی از بیماریهای قارچی پوستی می باشد که این قارچ به بافتهای پوششی و شاخی و الیاف مو حمله می کند. در اسبها بیماری با ایجاد لکه های گردی در پوست شروع می شود و پس از چند روز موها فاسد شده و می ریزند.

سطح پوست خاکستری رنگ و شوره های ریزی در پوست ظاهر می شود. سپس پوسته پوسته شده و خارش شدید در حیوان ایجاد می کند. در صورتیکه مراقبتهای لازم انجام شود پس از مدت 25 تا 30 روز بهبود حاصل می شود.

در صورتیکه محل کچلی در زیر زین یا تنگ اسب باشد در اثر تحریک بهبودی به تاخیر می افتد و ممکن است به سایر نقاط بدن نیز سرایت کند.

بیشتر کچلی های انسان از حیوانات سرایت می کند، به خصوص در نقاط روستایی و جاهاییکه تماس نزدیک با اسب و گاو وجود دارد.

راه درمان بیماری کچلی در اسب

باید اسب آلوده را از اسب های دیگر جدا کرد و او را با ماده ضد عفونی کننده شست و شو داد. خود اصطبل و کلیه سطوح زیر آن نظیر سطوح چربی باید استریل شوند.

باید ۷روز از داروی ضد قارچ گریزئوفولین خوراکی استفاده شود. البته نباید از این دارو در مادیان های باردار استفاده نمود. قبلا تصور بر این بود که قارچ کچلی توسط نور آفتاب و یا گیاه از بین می رود.

ولی این طور نیست بلکه کچلی خود به خود بعد از سه ماه درمان می شود.

کاربر گرامی چنانچه در مورد ” درمان بیماری کچلی در اسب ” سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با روشی مطمئن برای باز کردن و متعادل سازی چاکراها

در این مقاله ابتدا کمی با سه چاکرای پایه آشنا می شویم و سپس شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.