تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

تمیز کردن انواع لکه های مبل

نوشابه بر روی :


برای از بین بردن لکه نوشابه روی مبل در می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

 

X1393325599

 

اثر سوختگی بر روی مبل :
برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار روی مبل در خانه تکانی حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

 

 

بر روی مبل :
برای جوهر  روی مبل در خانه تکانی اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

 

 

لکه خون بر روی مبل :
بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون روی مبل در خانه تکانی هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

 

 

لکه میوه بر روی مبل :
برای تمیز کردن لکه میوه روی مبل در خانه تکانی اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

 

 

بر روی مبل :
برای از بین بردن لکه چربی روی مبل در خانه تکانی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید

 

 

نحوه تمیز کردن مبل چرمی در خانه تکانی:

 

برای تمیز کردن مبل چرمی در خانه تکانی می توان با مکش جاروبرقی این کار را انجام داد.

 

– روش دیگر برای نظافت مبلمان چرمی در خانه تکانی این است که آنها را با مخلوطی از سفیده تخم مرغ که خوب زده شده کف کرده و چند قطره سرکه، تمیز نمائید.

 

– در فواصل زمانی مختلف معمولا مبلمان چرک می شود. در این حالت می توان در خانه تکانی با مقداری کف صابون و نیز فرچه نرم، تمیزکاری را انجام داد. بدین ترتیب که کف صابون را روی وسیله چرمی مالیده و با پارچه خشک کنید. حالا صبر کنید تا چرم خوب خشک شده و سپس آنرا چرب نموده و واکس بزنید

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.