خانه » سبک زندگی » حدود ابراز محبت به همسر

حدود ابراز محبت به همسر

آموزش محبت کردن و ابراز آن به فرزندان

حدود ابراز محبت به همسر

«فکر کنم اگر توصیه روان شناسان رو بیشتر گوش بدید با ابراز محبت بین والدین در مقابل فرزندان موافق می شوید!در یک نظر سنجی از کودکان زیر شش سال که در مورد عشق سوال شده بود یکیشون گفته بود: “پدر و مادرم وقتی همدیگر و می بینند بدون اینکه خسته بشن مدام همدیگر و میبوسن؛ این یعنی عشق” و باعث تعجب روان شناسان شده بود.»

یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لِیَسْتَْذِنكُمُ الَّذِینَ مَلَكَتْ أَیْمَانُكمُ‏ْ وَ الَّذِینَ لَمْ یَبْلُغُواْ الحُْلُمَ مِنكمُ‏ْ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ مِّن قَبْلِ صَلَوةِ الْفَجْرِ وَ حِینَ تَضَعُونَ ثِیَابَكُم مِّنَ الظَّهِیرَةِ وَ مِن بَعْدِ صَلَوةِ الْعِشَاءِ ثَلَاثُ عَوْرَاتٍ لَّكُمْ لَیْسَ عَلَیْكمُ‏ْ وَ لَا عَلَیْهِمْ جُنَاحُ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَیْكمُ بَعْضُكُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ كَذَالِكَ یُبَینِ‏ُّ اللَّهُ لَكُمُ الاَْیَاتِ وَ اللَّهُ عَلِیمٌ حَكِیمٌ

اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید! بردگان شما، و همچنین كودكانتان كه به حدّ بلوغ نرسیده‏اند، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند: پیش از نماز صبح، و نیمروز هنگامى كه لباسهاى (معمولى) خود را بیرون مى‏آورید، و بعد از نماز عشا این سه وقت خصوصى براى شماست امّا بعد از این سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نیست (كه بدون اذن وارد شوند) و بر گرد یكدیگر بگردید (و با صفا و صمیمیّت به یكدیگر خدمت نمایید). این گونه خداوند آیات را براى شما بیان مى‏كند، و خداوند دانا و حكیم است(نور،58).

«خوب بعضی بوسیدن ها چه بدآموزی می تونه برای کودک داشته باشه

البته منظورم معاشقه نیست مثلآ بچه ببینه که پدرش داره دست مادرشو می بوسه آیا بچه نمی تونه یاد بگیره عین پدرش عمل کنه و دست مادرشو ببوسه»

«مشاهده بوسه ودر آغوش کشیدن والدین از سوی کودک…»

اینجا دیگه نباید خجالت بکشیدو مسئله باید باز بشه. چون این جمله یعنی جلوی بچه هیچ ابراز محبتی نباید بشه ؟ پس بچه ها محبت و از کجا یاد بگیرن ؟

خیلی از خانواده های این مشکل و دارن که محبتی که در خانواده ندیدن (با این تعریف شما) بیرون از خانه به دنبالش می روند»

«یه نکته جالب و نقض گفته در مورد دستورات اسلام در اینجا با جای دیگر مشاهده کردم . در جایی(طبق دستور اسلام«نوشته شده بود که والدین جلو فرزندان ابراز محبت کنند و حتی همدیگر را بغل کنند (نه به ان معنا که معاشقه و از اینجور حرفا که فرزندان محبت کردن و ابراز محبت را از کانو خانواده بیاموزند.حالا شما اینجا نوشتید که بغل کردن و بوسیدن همسران باعث تحریک جنسی میشود

بنظر عقلانی هم نمیرسد که این دو کار باعث تحریک جنسی فرزند بشود»

***********

آن که فرزندان باید از والدین خود،رفتار های محبتی بیاموزند، لذا لازم است والدین بعضی رفتار های عشقی را در برابر دیدگان فرزندان داشته باشند تا آنها نیز چنین رفتار ها را بیاموزند.

اقتضای نیاز طبیعی و فطری آدمی به دوست داشتن و دوست داشته شدن است،این که در همه مراحل رشد و زندگی، به آن توجه شود و به مقتضای موقعیت رشدی در دوره های مختلف، به گونه ای آن نیاز، ارضاء گردد. والدین نیز می بایست هم برای ارضای روانی خودشان، و هم برای آموزش به کودکان نسبت به یکدیگر محبت کنند.

اسلام که دین فطرت است، ابراز محبت به همسر را سفارش فراوانی کرده است:

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص قَوْلُ الرَّجُلِ لِلْمَرْأَةِ إِنِّی أُحِبُّكِ لَا یَذْهَبُ مِنْ قَلْبِهَا أَبَداً «امام صادق (ع) از پیامبر (ص) نقل می فرمایند: گفتار مرد به زن که « من تورا دوست دارم »از قلب زن به هیچ عنوان خارج نمی شود »( وسائل‏الشیعة ج: 20 ص: 24)

قالَ رسول الله ُ (ص): إِذا نَظَرَالعَبدُإِلی وَجه ِزَوجِهِ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللهُ أِلَیهُمانَظَرَ رَحمَةٍ فَإِذا أَ خَذَت بِکَفَّهِ تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ أَصابِعِهِما « هر بنده، به چهره همسرش وهمسرش به چهره او بنگرد، خداوند به آن دو با نگاه مهر آمیز می نگرد، وهر گاه دست یکدیگر را بگیرند، گناهان آن دو، از لای انگشتانشان فرو می ریزد» (تحکیم خانواده از نگاه قرآن وحدیث ص192به نقل از کنز العمال ج16، ص276).

والدین نیز به عنوان مربی، مناسب است که محبت واحترام کردن به همسر را به روش الگو، به فرزندان خود آموزش دهند .تا زمانی که آنها ازدواج نمودند بتوانند به همسران خود محبت کنند .نکته ای که باید توجه داشت جلوه های محبت کردن به همسر، با جلوه های جنسی متفاوت است.

قرآن از رفتار های جنسی تعبیر به «عورت » دارد (ثَلَاثُ عَوْرَاتٍ لَّكُمْ )؛ عورت در مفردات راغب این گونه معنا شده است:

( العورة:شرمگاه انسان که کنایه است واصل آن از «عار » وبدین معناست که چون اظهار نمودن آن موجب مذمت می گردد)(مفردات راغب ص562).
رفتار هایی که نشانگر محبت و یا احترام به همسر است در مقابل دیدگان فرزندان، نه تنها اشکال ندارد بلکه الگوی عملی برای آموزش محبت واحترام به همسر آینده شان می باشد

ودر آیه به غیر از زمان روابط جنسی، حضور فرزندان را بدون اجازه جایز می داند ( لَیْسَ عَلَیْكمُ‏ْ وَ لَا عَلَیْهِمْ جُنَاحُ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَیْكمُ بَعْضُكُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ) « امّا بعد از این سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نیست (كه بدون اذن وارد شوند) و بر گرد یكدیگر بگردید (و با صفا و صمیمیّت به یكدیگر خدمت نمایید)»

آن دسته از رفتارهای که جنبه جنسی دارد، اسلام برای حفظ سلامت روحی فرزندان، از والدین می خواهد که از دیدگان فرزند پنهان کنند؛ مانند در آغوش گرفتن ویکدیگر را محکم فشردن، بوسه های شهوتی از یکدیگر گرفتن، خلاصه اعمالی که مقدمه ویا جزیی از ارتباط جنسی به حساب می آید. این گونه رفتار ها به نفع کودک است که از او پنهان گردد .اما رفتار هایی که نشانگر محبت و یا احترام به همسر است در مقابل دیدگان فرزندان، نه تنها اشکال ندارد بلکه الگوی عملی برای آموزش محبت واحترام به همسر آینده شان می باشد .

عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع أَنَّهُ قَالَ إِنَّمَا الْمَرْأَةُ لُعْبَةٌ فَمَنِ اتَّخَذَهَا فَلْیُغَطِّهَا « زن معشوقه است هر کسی زن گرفت پس باید اورا در آغوش بگیرد» ( مستدرك‏الوسائل ج14،ص256).

این رفتار ها مانند:

– نگاه عاشقانه به یکدیگر

– مصافحه کردن در زمان ورود یا خروج از منزل

– موقع مسافرت از گونه مادر بوسه آرام گرفتن ویا بالعکس در زمان برگشت از مسافرت

– در موقع بدرقه ویا استقبال آغوش ملایم گرفتن همسر

– بیان الفاظ حاکی از عشق ومحبت واحترام به همسر مانند: عشق من، عزیز من، هستی من زیبای من، همسر خوشگل و….

این گونه رفتارها علاوه برآن که نیاز همسران به خصوص « زن » می باشد، به فرزندان آموزش می دهد که با اعضای خانواده ودر آینده با همسرشان چگونه ابراز محبت کنند.

آن چه واضح است خود والدین می توانند تشخیص دهند که این رفتار برای « لذت جنسی » است یا آنکه برای ابراز محبت به یکدیگر است .همان گونه قرآن ملاک داده است که آشکار شدن آن مذمت شده است (عورت )، چنین رفتار هایی نباید در مقابل چشمان کنجکاو فرزندان قرار بگیرد.در یک حدیث نبوی(ص) برای زن و شوهری که نگاه عاشقانه به یکدیگر می کنند ودست یکدیگر را با محبت می گیرند، ارزش معنوی قایل شده است!

نَظَرَ اللهُ أِلَیهُمانَظَرَ رَحمَةٍ « خداوند به آن دو با نگاه مهر آمیز می نگرد »

(تَساقَطَت ذُنوبُهُما)« گناهان آن دو، از لای انگشتانشان فرو می ریزد»

 

منبع: تبیان

 

.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه سالاد گرم لوبیا سبز

در زمستان سرد سالاد گرم لوبیا سبز را امتحان کنید مواد لازم برای تهیه سالاد …

53 دیدگاه

 1. جان من کی اینارونمیدونس؟؟؟؟؟؟

 2. خیلی با حال بود.
  دهنم آب افتاد یکی منو بوس فرانسوی کنه…
  عشقم کجایی

 3. سلام.خیلی ناز بود مخصوصا بوسه از گردن@@@@البته دوس دارم خیلی طول بکشه****و بعد من چشما و لبشو ببوسم

 4. با حال بودن.ازمایشش هم کردم.عالی بود

 5. نمیدونم چرا ولی خندم گرفته اینارو خوندم

 6. من بوس دوس دارم ولی کو طرف که منو ببوسه!

 7. یعنی چی؟؟؟؟این چه مطالبیه که می نویسید؟؟؟؟
  آدم دلش میخواد…..
  “ب و س”

 8. neda jooooooooooooooooon

  khub bud vali be nazare man tu in zamune kamtar kasi arzeshe boosidan dare!!!!!!!!!!!!!!

 9. سارا سنتوری

  این چیزا رو بچه ها ام می دونن دیگه . الکی اسم هاشو عوض کردی که چی ؟
  کسی کسی رو از ته دل بخواد همه مدله بوسش می کنه . فقط خدا کنه همیشه دو نفر جفت واقعی هم باشن . در ضمن خودم استاده بوسم سوال موال داشتین بپرسین … بوس

 10. خوب بود تا حالا نشنیده بودم مر30

 11. vayyyyyyyyyyyyyyyyy mareke bod

 12. vay kheyli khob bod delam mikhad…vay ky mishe k beram pishehsho hameye inaro amali konam akhe k delam ab oftad man asheghe namzadamam alan cheghad delam mikhast pishesh basham vayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy delam ab oftad namarda

 13. kheili matalebe jaleboo khandani boood.
  mamnooonam

 14. خیلی خوب وعالی بودحسابی طرفو میشه غافلگیر کرد

 15. kheyli kheyli khubeeeeee va javab ham mide

 16. بسيار جالب بود و خوب هم جواب داد تشكر

 17. Khub bud. tahala enghadr varede joziyatesh nashode budam. Daram lahze shomari mikonam namzadam biyad ta hame noesho emtehan konam.
  Be nazare man tu har hesso mogheiyati yejur boose michasbe

 18. be ghole alireza vaghean age kasi nabashe ke beboosish chi????

 19. Hi very very excellent

 20. خيلي خيلي جالب بود

 21. من عاشق بوسه هستم بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس

 22. باهات موافقم
  حالا چرا اسم نداری؟
  بابای بووووووووووووووووووس

 23. حالم بهم خورد اوووووووووووووووووووووووووووق چه معنی میده اصلا؟خوب نبود اصولا من کاملا مخااااااااااااااااااالفم
  [email protected]

 24. جيز بخصوصي نگفته كه اينقدر ذوق كردين!!!!

 25. kheyli khob bod rasesh bos kardan kheyli ehsasiye va shoma ino tosif kardid

 26. MER30.FAGHAT AGE BA TASVIR BASHE BEHTARE.
  MAMNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOON.

 27. وای چه حالی میده بوسیدن لب اونی که دوستش داری.
  بوسیدنو خیلی دوست دارم مخصوصا از گردن به پایین.

 28. سلام.خیلی خوب بود اگه میشه بیشتر توضیح بدین

 29. ingadr tarie alaki nakonin khoob bood vali ali nabood baiad behtar tozih midadan

 30. وااااییییی
  یه دنیا بوس واسه بنیامینو آرشو حامممممددددممم……………..!!!!!!!!!!!

 31. خوب بود ولي كامل توضيح نداده بودين

 32. vayyyy delam par mizane vase bosidane labhashhhhhhhhhhhhhhhhhhhh boosi ke az gardanam shoro she va ya ham french kissss akhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 33. MAN ASHEGHE BUSEAM MAKHSUSAN LABE NAZ O YA ZARRE DOROSHT AZ ARDEBIL

 34. man ashege busidanam vagean ali bud bikhiyale behdasht!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! arzeshesho dare albate age taraf adam bashe

 35. man esfandi hastam kheyli jaleb bood mer30000000000000

 36. خیلی عالی است

 37. واییییییییییییییییییییییییییییی فوق العاده بود

 38. دکتر پیتر گوردن رئیس اتحادیه دندانپزشکان انگستان اظهار می دارد: “پس از غذا خوردن، دهان پر از مواد شیرین شده و بزاق دهان حالت اسیدی پیدا می کند، این امر باعث بوجود آمدن پلاک بر روی دندان ها می شود. بوسیدن یک فرایند پاک کننده طبیعی است که به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند، جریان بزاق دهان را افزایش بخشیده، و درصد ایجاد پلاک بر روی دندان ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.” من خودم این سوال ر از دندانپزشکم پرسیدم، او در ابتدا قدری خجالت کشید، اما نهایتاً صحت گفته های مرا تایید کرد.

 39. بهتره تو این جور جاها دیگه وسواس رو بذارید کنار
  یعنی چی آخه، “ضررش از سودش و لذتش بیشتر است”

 40. بسیار خوب اما نمیشه از این بهتر رو بگین یعنی خوبتریش را

 41. I have had practice with my Husband, very nice

  thnaks with best regarsd.

 42. kheeili ali bod.hatman bayad emtehan kard

 43. Khub bod va jaleb!khosham omad

 44. وقتي كسي نباشه كه بخواي ازش بوسه بگيري اينا چه فايده اي داره.راستش دلم خيلي شكسته برام دعا كنيد خاطرات گذشتم فراموش كنم.مرسي

 45. جالب بود.تا حالا نشنیده بودم

 46. باتشكر از راهنمايي خوبتان. در صورت امكان تصويري انجام دهيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.