تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

۱۰ نکته درباره جان لنون که شاید ندانید!

۱۰ نکته درباره جان لنون که شاید ندانید!

تنها برخی از زندگیها به اندازه زندگی جان لنون بزرگ مورد بررسی و سوال قرار گرفته است. با نوشتن بیوگرافی های طولانی در اندازه یک کتاب که دامنه ای به گستردگی روایت رذیلانه آلبرت گولدمن و روایت  دقیق ری کولیمان و کتاب قطور و برجسته اخیر فیلیپ نورمن دارد بخشی از این بررسیها می‌باشد.  اما در این نوع کتابها آنچه که مخفی می‌ماند یک مقداراطلاعاتی است که حتی گاهی اوقات از نگاه تیز بین سینه چاک ترین هواداران هم پنهان می‌ماند.  به عنوان مثال آیا می‌دانید که آپارتمان لنون در داکوتا  صحنه فیلمبرداری فیلم ترسناک سال ۱۹۶۸ رومن پولنسکی  با نام بچه رزماری بوده است. در ذیل، چند نمونه دیگر از این دست اطلاعات که تا به حال نشنیده اید را بازگو می‌کنیم

۱٫  در سال ۱۹۸۰ پل مک کارتنی جان لنون را از بازنشستگی درآورد.
اگرچه وانمود می‌کرد که از کار پست بیتل  یار آهنگسازی قبلی اش نفرت دارد اما لنون فعالیتهای موسیقی مک را کاملاً زیر نظر داشت. آن طور که شایع شده است پس از شنیدن تک نوازی گروه مک کارتنی  در سال ۱۹۸۰، لنون گفته است که می‌خواهد برگردد. بعداً هم اعتراف کرد آن آهنگ را دوست دارد.

۲٫ آلبوم همیشگی مورد علاقه وی آلبوم The – B-52s بود
گفته می‌شود که در سال ۱۹۷۰ زمانی که لنون این آلبوم راک لابستر (Rock Lobester) را برای اولین بار در دیسکوی برمودا شنید فورا تشخیص داد که خواننده آهنگ پایانی خود با عنوان جیغ  را  به احترام یوکو اونو  خوانده است. اونو گفته است زمانی که او و لنون در حال ضبط آهنگهای آلبوم مشترکشان به نام خیال پردازی دو نفره بودند این آهنگ را گوش کردند. آنچه کمتر عنوان شده است این است که لنون قبل از مرگش اعتراف کرد این آلبوم تنها آلبوم مورد علاقه وی بوده است.

۳٫ با بازی در فیلم کمدی فرانک اشتاین جوان  عنوان بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد
پیتر بویل همسرش لورین آلترمن را زمانی ملاقات کرد که لورین به عنوان گزارشگر  مجله رولینگ استون با مجموعه هنرمندان فیلم فرانک اشتاین مصاحبه می‌کرد. لورین دوست یوکو بود، در نتیجه این دو زوج هنری دوستان نزدیک هم شدند. به دنبال مرگ لنون، بویل قسم یاد کرد که هرگز در فیلمهایی که خشونت را زیبا جلوه می‌دهند شرکت نکند.

۴- ۶ سال قبل از اینکه برنامه گزارش ورزشی خبر فوت وی را اعلام کند مهمان برنامه ماندی نایت فوتبال بود.
۹ دسامبر ۱۹۷۴ لنون به همراه رونالد ریگان  -که بعدها فرماندار کالیفرنیا گردید – مهمان برنامه ماندی نایت فوتبال بوند. بعدها گزارشگر آن برنامه می‌گفت در آن برنامه ریگان با هیجان هر چه تمامتر قوانین فوتبال را برای لنون توضیه می‌داد. در ۸ دسامبر ۱۹۸۰ قرعه به نام هووارد کوسلی– خبرنگار ورزشی معروف – افتاد که درطی یک برنامه تلویزیونی از شبکه MFN به جهانیان اعلام کند که جان لنون کشته شده است. این گزارشگر افسانه ای این اتفاق را یک تراژدی غیر قابل بیان خواند.

۵٫  او یادگارهای گروه “بیتل ها” را جمع آوری کرد
لنون هوادار و حامی‌ مشتاق گروه بیتل ها که از اواسط دهه ۱۹۷۰ بر سر زبانها افتادند بود  و اغلب برای تهیه گزارش از اجراهای جذاب این گروه دستیارانی می‌فرستاد. می‌پنگ (May Pang ) – دوست دختر سابق لنون – در اولین اجراهای گروه بیتل ها حضور به هم رساند و همان جا اتفاقی با Jurgen Volmer  – دوست قدیمی‌ لنون که از اجرای بیتل ها در هامبورگ عکس های خیره کننده ای گرفته بود برخورد کرد. لنون یکی از این عکسها را برای پشت جلد آلبوم سال ۱۹۷۰ خود  استفاده کرد. یکی دیگر از دارایی های لنون مجموعه عروسکهای گروه بیتل ها بود که توسط ایتن جان  به او اهدا شده بود.

۶٫ پس از جدا شدن گروه Fab Four از همدیگر لنون تنها ۳ آهنگ گروه بیتل ها را در کنسرتش اجرا کرد
در سال ۱۹۷۲ لنون در شوی مشهور خود در مدیسون اسکوئر گاردن  تنها یکی از آهنگهای گروه بیتل ها به نام  Come Together  را اجرا کرد. در ۱۹۷۵ با دوست خوبش ایتون جان قرارداد خوبی امضا کرد و استیج سالن گاردن را اجاره کرد و اجرای دونوازی  دو آهنگ دیگر بیتل ها با نامهای (I Saw Her Standing There)  و “Lucy In The Sky With Diamonds” پرداخت.  لنون با گروه (Plastic Ono) دو آهنگ دیگر از بیتل ها با نامهای “Yer Blues ” و ” Give peace a Chance” را هم اجرا کرد اما در آن موقع گروه بیتل ها  بطور رسمی‌ از هم جدا نشده بودند.

۷٫ طرفدار گروه Bing Crosby  بود.
اولین اجرای بزرگ بیتل ها “Please Please me”  با الهام از یک خط آهنگی  (Please lend me a little ear to my please ” که گروه بینگ کراسبی می‌خواندند بود. در ۱۹۷۸ یوکو اونو به مناسبت تولد لنون یک گرامافون سکه ای درب شیشه ای مارک Wurlitzer به او کادو داد که لنون آن را از تمام آهنگهای بیتل ها پر کرد.

۸٫  اولین عضو از بیتل ها بود که به تک نوازی پرداخت
لنون همواره از جداشدن مک کارتنی از بیتل ها عصبانی بود اما در حقیقت خود لنون اولین کسی بود که از گروه جدا شد. اگر چه لنون می‌توانست خودش را با این حقیقت دلداری دهد که خود او اولین کسی بود که بدون یارانش به اجرای برنامه پرداخت. اولین حضورش بدون حضور بیتل ها در دسامبر ۱۹۶۸ با  فیلم     رولینگ استون Rock and Roll Circus بود. در سپتامبر همان سال در شویی در تورنتو با گروه Plastic Ono  به اجرای live Peace پرداخت.

۹٫ محل خاکستر جسد وی مشخص نیست
مکان خاکستر لنون هرگز فاش نشد. فرضیه ای هست که گفته می‌شود خاکستر وی جزء دارایی های یوکو اونو می‌باشد اگرچه گمانه زنی دیگر این است که مقداری از خاکسترش در بنای یادبود استرابری واقع در سنترال پارک نیویورک بر باد داده شده باشد. مهم تر اینکه با توجه به مرگ لنون،  یوکو اونو و پل مک کارتنی هر دو درخواست کرده اند که هرگز نام قاتل وی را تکرار نکنید. این کار کمک می‌کند تا خواسته یک شخص دیوانه برای رسوایی محقق شود.

۱۰٫ تنها عضو گروه بیتل ها بود که در اجراهای پل مک کارتنی حاضر نشد
رینگو استار در اجرای ۱۹۷۴ مک کارتنی حضور یافته بود و جورج هریسون  هم در اجرای ۱۹۹۳ وی حضور به هم رسانید.  اگر چه هر دو اینها از حضور بر روی استیج  امتناع کردند اما لنون تنها کسی بود که هرگز در هیچ یک از برنامه های مک کارتنی شرکت نکرد اما ملاقات با مک کارتنی در نیو اورلئان در طول آخرین جلسات ضبط آلبوم ونوس و مریخ را عمیقاً مورد بررسی قرار داد. اینکه لنون در این آلبوم حاضر بوده است یا نه حدس دیگری است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.