تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

یک روزه نمی شود لاغر شد !!

یک روزه نمی شود لاغر شد !!

چاقی و اضافه وزن مشکل شایع این روزگار است و افراد زیادی از کودک و جوان گرفته تا میانسال و سالمند با آن دست به گریبان هستند. چاقی نه‌تنها سلامت افراد را به خطر میاندازد، بلکه از نظر ظاهری هم دردسرساز است.

بنابراین کاملا طبیعی است که افرادی با هدف سود بیشتر اقدام به تبلیغات غیرواقعی کنند؛ تبلیغاتی که از لاغرشدن طی یک هفته یا کاهش وزن آسان و بی دردسر خبر می دهد.
اما باید بدانید لاغرشدن هم اصول خاصی دارد که اگر رعایت نشود، مشکل‌ساز است.‌ یکی از نکات مهمی که باید در رژیم‌های کاهش وزن رعایت شود استفاده از همه گروه‌های غذایی است؛ به این معنی که از تمام گروه‌ها باید به مقدار مناسب و توصیه‌شده استفاده شود.
رژیم غذایی متعادل باید شامل همه گروه‌های غذایی یعنی نان و غلات، میوه، سبزی، گوشت و حبوبات، شیر و لبنیات و سهم کمی از روغن‌ها و چربیها باشد. باید از رژیم‌های لاغری که سبب کاهش وزن سریع می شود، اجتناب کرد و بهتر است کاهش وزن به میزان نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد.

رژیم‌های تک‌خوری، ممنوع !

با توجه به این‌که بر اساس رژیم‌های لاغری متعادل در هفته فقط باید نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید، شاید این سوال برای شما هم مطرح شود که کاهش وزن ۱۰ کیلوگرم در هفته چیست؟ چرا در بعضی از تبلیغات ادعا می شود وزن فرد را در مدت یک ماه تا ۲۰ کیلوگرم کاهش می دهند؟ و. ..
این رژیم‌ها برای سلامت فرد دردسرساز است و ممکن است عوارضی جدی ایجاد کند. رایج‌ترین این نوع رژیم‌ها، رژیم‌های تک‌خوری است؛ به‌عنوان مثال رژیم پروتئین نوعی رژیم تک‌خوری است که در آن گروه غذایی اصلی را که گروه غلات است، کاملا حذف می کنند و مصرف گروه پروتئین را افزایش می دهند.‌ این رژیم‌ ممکن است موجب لاغرشدن فرد شود، اما آب بدن را نیز کاهش می دهد. پروتئین در بدن به اوره تبدیل و از طریق کلیه‌ها دفع می شود بنابراین مشخص است که تا چه حد می تواند مشکل‌آفرین باشد.
مواد قندی سوخت اصلی سیستم عصبی محسوب می شود و به همین دلیل حذف نشاسته و مواد قندی از رژیم غذایی موجب بروز عوارضی مانند افسردگی، ریزش مو و حتی کم‌خونی می شود.
با توجه به این که سبزیجات کمترین میزان کالری را دارد، اگر برای لاغرشدن فقط از گروه سبزیجات استفاده کنید نیز با عوارضی مانند کمبود پروتئین، کمبود آهن و B12 روبه‌رو می شوید. بنابراین استفاده از رژیم‌های تک‌خوری ۱۰۰ درصد اشتباه است.
گول تبلیغات را نخورید
میل و اشتیاق مردم برای لاغرشدن با شیوه‌ای آسان و در مدتی کوتاه باعث شده است افراد زیادی به فکر سوءاستفاده بیفتند. اگر بخواهیم وزن را به شیوه‌ای علمی کاهش دهیم به طوری که فقط چربی بسوزد و ماهیچه و آب بدن از بین نرود، فقط باید به میزان ماهی ۲ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشیم.
ورزش، سوخت‌ و ساز بدن را افزایش می دهد و از این طریق باعث کاهش وزن می شود. بنابراین رژیم اصولی کاهش وزن همراه با ورزش، بهترین شیوه لاغر شدن است.
به گفته وی، کاهش وزن کار چندان راحتی نیست و در مدت یک روز و یک هفته اتفاق نمی افتد‌ به‌طوری که اگر رژیم غذایی ثابتی داشته باشید، باید ۲۵ تا ۳۰ ساعت بدون توقف پیاده‌روی کنید تا یک کیلوگرم چربی بسوزانید.
آیا با قرص لاغر می شویم؟
خوردن چند عدد قرص، به جای چند ساعت ورزش و رژیم گرفتن کاری ساده به نظر می رسد؛ اما آیا واقعاً چنین شیوه‌ای درست است و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند؟
امروزه انواع داروهای گیاهی و شیمیایی برای لاغرشدن در بازار موجود است؛ اما باید دقت داشته باشید هیچ‌یک از داروهای گیاهی به طور مستقیم چربیها را از بین نمی برد و فقط اشتهای فرد را کاهش می دهد.
اگر بخواهید با کاهش اشتها وزنتان را کم کنید، شیوه‌های سالم‌تر و ساده‌تری نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال اگر ۱۵ دقیقه قبل از شروع غذا ۲ لیوان آب بخورید یا ۳۰ دقیقه قبل از غذا یک بشقاب سالاد سبزیجات مصرف کنید، اشتهای کمتری خواهید داشت.
داروهای لاغری با نام‌های تجاری مختلفی وارد بازار می شود به همین دلیل هنگام خرید باید دقت داشته باشید دارو حتما تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد ؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است عوارضی برای شما ایجاد شود؛ همچنین خوب است بدانیم در برخی از داروهای غیرمجاز حتی از مواد مخدر برای کاهش اشتها استفاده می شود.
اگر رژیم لاغری اصولی باشد و توسط فردی متخصص طراحی شود هیچ‌گونه عارضه‌ای ایجاد نمی کند؛ اما نکته مهم این است که امروزه مردم برای تهیه رژیم مناسب، لزوما به افراد متخصص مراجعه نمی کنند.‌  اگر پس از استفاده از رژیم دچار ناراحتیهای اعصاب مانند پرخاشگری شدید، احساس سرگیجه و ضعف داشتید و چشم‌تان سیاهی میرفت یا این‌که ریزش موی شدید پیدا کردید باید هر چه سریع‌تر شیوه‌تان را تغییر دهید.
افرادی که تا به حال اصلا ورزش نمی کردند و به تازگی همراه با رژیم، ورزش را شروع کرده‌اند، ممکن است اوایل کار ناامید شوند و تصور کنند وزنشان اصلاً کاهش نمی یابد. توده ماهیچه‌ای بدن افرادی که اصلا ورزش نمی کنند، تحلیل رفته و چربی جایگزین آن شده است. بنابراین با شروع ورزش توده چربی از بین می رود ولی توده ماهیچه‌ای، هم گسترش می یابد و چون ماهیچه وزن بیشتری دارد، اثر کاهش وزن مشخص نمی شود؛ اما هرچه سعی کنید توده ماهیچه‌ای بدن را افزایش دهید به کاهش وزن خود بیشتر کمک کرده‌اید چون توده ماهیچه‌ای سوخت‌و ساز بدن را افزایش می دهد و تنها راه افزایش توده ماهیچه‌ای نیز ورزش است.‌ بنابراین ورزش کردن همراه با رژیمی متعادل و سلامت، بهترین شیوه برای کاهش وزن است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.