تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

کفاشیان : با نیکی کریمی مذاکره کرده‌ایم!

کفاشیان : با نیکی کریمی مذاکره کرده‌ایم!

گل: مصاحبه با علی کفاشیان همیشه جذابیت‌های خاص خودش را دارد. رئیس خنده‌روی فدراسیون فوتبال این بار در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از وضعیت ورزشگاه‌های ایران و موقعیت باشگاه‌های ما در آسیا صحبت کرده اما در گوشه و کنار این صحبت‌های جدی از طنز همیشگی خودش هم فاصله نگرفته است. برای کفاشیان فاصله شوخی و جدی خیلی ناچیز است.

حراجی

آنقدر که وقتی می‌گوید فدراسیونش برای پوشش حواشی فوتبال با نیکی کریمی مذاکره کرده نمی‌دانی حرف‌هایش را باید جدی بگیری یا نه!

از روز ۲۰ شهریور امسال قرار است مسابقه‌های فوتبال زیر ۱۶ سال آسیا در تهران برگزار شود اما اینطور شنیده می‌شود که AFC از وضعیت ورزشگاه‌های محل برگزاری بازی‌ها راضی نیست. آیا برای برطرف کردن نواقص این ورزشگاه‌ها اقدامی کرده‌اید؟

برای برگزاری و میزبانی دیدارهای فوتبال زیر ۱۶ سال آسیا دو ورزشگاه شهید دستگردی و راه‌آهن را در نظر گرفتیم ولی این ورزشگاه‌ها برای برگزاری بازی‌ها مشکلاتی در زیرساخت‌ها دارند و نیازمند تعمیرات اساسی هستند که باید هرچه سریع‌تر با برطرف کردن نواقص آماده میزبانی شوند. متاسفانه فدراسیون فوتبال برای برطرف کردن نواقص ورزشگاه‌ها تنهاست اما هرطور که شده باید این ورزشگاه‌ها را برای برگزاری بازی‌های زیر ۱۶ سال آسیا آماده کنیم. مدیریت این دو ورزشگاه مسئولیت آماده‌سازی آنها را قبول نمی‌کنند و ما این کار را به دو باشگاهی که در لیگ برتر برای میزبانی از این ورزشگاه‌ها استفاده می‌کنند سپردیم.

اما به جز این دو ورزشگاه سایر ورزشگاه‌های کشورمان نیز مشکلات زیادی دارند که حتی شنیده می‌شود این موضوع باعث شده امتیاز کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا به شدت کم شود.

ورزشگاه‌هایی که در لیگ برتر مسابقه‌ها را میزبانی می‌کنند سرمایه‌های کشورمان هستند و باید به طور کامل ایرادات آنها را برطرف کنیم تا شرایط میزبانی را از AFC دریافت کنند. باشگاه‌ها باید کمک کنند تا ایرادات به ویژه مشکلات زیرساختی ورزشگاه‌هایشان برطرف شود. ما نباید به این موضوع که ورزشگاه‌ها متعلق به چه کسی یا کجاست کاری داشته باشیم فقط باید ایرادات برطرف شود تا علاوه بر کسب امتیاز در AFC برای میزبانی از مسابقه‌های آسیایی خودمان را آماده کنیم. ما اگر نتوانیم همین مسابقه‌های آتی نوجوانان آسیا در تهران را به خوبی میزبانی کنیم به طور حتم در آینده دیگر به ما میزبانی نمی‌دهند.

اما از هم‌اکنون شایعه کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا هم شنیده می‌شود.

نه، این موضوع صحت ندارد زیرا ناظران AFC برای امتیازدهی و بازدید شهریورماه به ایران می‌آیند اما با توجه به تغییر نحوه امتیازدهی از هم‌اکنون زنگ خطر برای فوتبال ما به صدا در آمده است. سال‌های قبل امتیاز استادیوم‌های محل برگزاری بازی‌ها ۵۰ بود بعد این امتیاز به ۱۰۰ رسید ولی برای امسال امتیاز ۱۴۰ را برای استادیوم‌ها در نظر گرفتند که این نکته برای فوتبال ما بسیار مشکل‌ساز شده است زیرا در کشور ما استادیوم‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند بسیار کم است. ما در کشورمان استادیوم‌های زیادی داریم اما متاسفانه بسیاری از آنها مطابق استانداردهای روز AFC نیستند. ما باید هرچه سریع‌تر نسبت به برطرف کردن مشکلات ورزشگاه‌هایمان اقدام کنیم. این کار با هزینه بسیار کم امکان‌پذیر است در غیر این صورت سهمیه‌های ما کاهش پیدا می‌کند.

مشکل کجاست؟ وزارت ورزش یا سازمان توسعه و تجهیز اماکن ورزشی باید نسبت به برطرف کردن ایرادات ورزشگاه‌ها اقدام کنند یا این وظیفه باشگاه‌هاست؟

این کار را باید باشگاه‌ها انجام دهند؛ باشگاه‌های ما هزینه زیادی را صرف جذب و خرید بازیکنان می‌کنند اما اگر مقداری از این پول را صرف تجهیز ورزشگاه‌هایشان کنند مشکل برطرف می‌شود. باید مدیران باشگاه‌ها کمی به فکر زیرساخت‌ها باشند، البته وظیفه ساخت و ساز ورزشگاه‌ها به عهده وزارت ورزش و سازمان توسعه و تجهیز است اما نگهداری اماکن ورزشی به عهده اداره کل ورزش استان‌هاست که آنها نیز از عهده این کار برنمی‌آیند زیرا بودجه این کار به آنها تخصیص داده نمی‌شود ولی باید هرچه سریع‌تر و به صورت ریشه‌ای این مشکل حل شود.

این روزها باشگاه‌ها به ویژه باشگاه استقلال نسبت به یک موضوع اعلام خطر کرده‌اند و آن هم پیشنهاد باشگاه‌های عربی به ویژه باشگاه‌های قطری به بازیکنان ملی‌پوش کشورمان است؛ با توجه به اینکه تیم ملی کشورمان برای حضور در جام جهانی با قطری‌ها همگروه است آیا این موضوع کمی نگران‌کننده نیست؟

تا کنون چندین بازیکن ملی فوتبال ما به لیگ قطر رفته‌اند که این کار از لحاظ فنی دستاورد مهمی برای آنها نداشته است. ما طبق برنامه‌ریزی که با کادر فنی تیم ملی داشتیم مقرر شد از هم‌اکنون تا پایان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی بازیکنان فوتبال کشورمان به لیگ کشورهای رقیب‌مان نروند امیدوارم بازیکنان نیز اهمیت این موضوع را بدانند و به گونه‌ای عمل کنند که فوتبال ملی ما آسیب نبیند.

گویا به دلیل جدایی ناگهانی میک مک‌درموت مربی بدنساز تیم ملی و حضور وی در لیگ امارات قصد شکایت از او را دارید؟

مک درموت طبق قراردادی که با فدراسیون ما دارد باید در اختیار فوتبال ما باشد اما وی اعلام کرده که به خاطر مشکلات خانوادگی نمی‌تواند در ایران باشد. ما نیز به فدراسیون فوتبال امارات نامه زدیم و به آنها هشدار دادیم که برای جذب مربی و یا بازیکن به مسائل اداری و مرسوم توجه کنند و اینگونه نباشد که با پیشنهادات بالای مالی مربیانی که با ما قرارداد دارند را وسوسه کنند و در اختیار خود گیرند.

سه هفته از آغاز رقابت‌های لیگ برتر گذشته است اما در این سه هفته به ویژه در بخش داوری‌ها کم حاشیه نداشتیم. نظر شما در مورد بازی‌های برگزارشده لیگ برتر چیست؟

خوشبختانه بازی‌های لیگ برتر تاکنون به صورت منظم برگزار شده است اما بعضی از تنش‌ها و حاشیه‌های به وجود آمده به ویژه در بخش داوری بازی‌ها برای برخی مدیران و مربیان تیم‌ها سنگین بوده که من مطمئن هستم اشتباهات صورت گرفته غیرعمدی بوده و با تلاش کمیته داوران این اشتباهات در هفته‌های آینده به حداقل خواهد رسید. در این فصل برای کاهش اشتباهات داوری فیلم تمامی بازی‌هایی که برگزار می‌شود را در اختیار کمیته داوران می‌گذاریم تا با آنالیز آنها عملکرد داوران را به صورت هفتگی توسط دپارتمان داوری مورد بررسی قرار دهند و اشتباهات داوران را به حداقل برسانند.

گویا با یکی از هنرپیشگان معروف سینما هم برای ساخت فیلمی در مورد حواشی فوتبال مذاکراتی داشتید!

بله، فدراسیون فوتبال با نیکی کریمی مذاکراتی داشته است و قرار شده حاشیه‌های فوتبال کشورمان که برای مردم جذابیت دارد را به صورت DVD در بازار پخش کنند تا از این راه برای فوتبال کشورمان درآمدزایی کنیم. ما حتی طرح هایی در دست داریم که اگر پخش مستقیم بازی‌های لیگ از طریق تلویزیون صورت نگیرد به صورت DVD بازی‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

مدیرعامل استقلال هم که اعلام کرد حاضر است برای جلب نظر مردم به خرید DVD بازی‌ها برای آنها جوایزی مثل موتورسیکلت و دوچرخه در نظر بگیرد.

اتفاقا فکر خوبی است، اگر فتح‌الله‌زاده برای استقلالی‌ها موتورسیکلت و دوچرخه به عنوان جایزه در نظر گرفته حتما رویانیان به پرسپولیسی‌ها بنز و BMW جایزه می‌دهد! (با خنده) ولی در مجموع فکر بدی نیست و فکر می‌کنم مردم هم استقبال کنند. به هر حال هر برنامه‌ای جذابیت خاص خود را دارد و هرگاه که مردم از فیلم و سریال خسته می‌شوند می‌توانند فوتبال تماشا کنند.

سوال آخر ما از شما در مورد مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. گویا پس از درگیری‌های لفظی اخیر، رویانیان و فتح‌الله‌زاده در یک ضیافت افطار کدورت‌ها را کنار گذاشتند و با هم آشتی کردند.

خیلی خوب شد چون بازیکنان و هواداران هم به مدیرعامل باشگاه‌شان نگاه می‌کنند. وقتی که این دو با هم خوب باشند تنش‌ها در استادیوم و میان بازیکنان هم کمتر می‌شود. من هم دوست داشتم در مراسم افطار فتح‌الله‌زاده و رویانیان باشم اما قسمت نشد، امیدوارم دفعه بعد این مراسم سه نفره باشد!

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.