تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

چه کسی با کلاه قرمزی مقابله می کند!

چه کسی با کلاه قرمزی مقابله می کند!

اولین شب فروردین ساعت ۸ (به وقت ۱۹ سابق) شبکه دو، محبوب ترین عروسک های تاریخ تلویزیون را به قاب خود فراخواند و لبخند رضایت را بر صورت همه نشاند.

وقتی صدای کلاه قرمزی بر تیتراژ مجموعه نوروزی ۹۱ شبکه دو قرار می گیرد، از هر کوی و برزنی که رد می شوی تنها صدایی که می شنوی «تولد عید شما مبارک» است. آن وقت است که تمام تلاش ات را می کنی که به اولین خانه و تلویزیون برسی، تا حتی یک شب این برنامه کودک را از دست ندهی!

برنامه ای که با تمام تلاش اش برای جذب مخاطب کودک و حتی نوجوان، مخاطبین بزرگسال را شیفته خود کرده و تو را یک ساعت پای تلویزیون می نشاند تا به بحث های پر از جیغ و فریاد، و نصحیت های مجری گوش کنی. و یادت برود که سال هاست از کودکی فاصله گرفتی.

حالا دیگر می دانی وقتی به مهمانی می روی باید اول سلام کنی، بعد هرجایی که صاحبخانه گفت بنشینی و به زور از صاحبخانه عیدی نگیری!

اما هنوز پندهای مجری برایت جذاب است. هنوز خودت را هم سن کلاه قرمزی ای می دانی که حالا بیست سالی می شود که کودک مانده، و تو را نیز در کودکی نگه داشته. با این تفاوت که با گذشت این بیست سال، فرزندت تو را در تماشا همراهی می کند تا با هم یاد بگیرید.

باز کودک می شوی و رقص دسته جمعی کودکی هایت را می بینی، سادگی هایت را می شونی و به حرکات خامی که داشتی، می خندی.

دیدن دوباره کلاه قرمزی ساده و پسرخاله دلسوز آنقدر جذابیت دارد که اگر هیچ کاراکتری دیگری هم اضافه نمی شد، وقتت را به ساعت ۱۹ تنظیم می کردی تا باز ملاحت این دو عروسک را تماشا کنی.

گرچه این بار گیگلی، فامیل دور که امسال انگار دیگر نزدیک شده، ـ پسر عمه زا ـ محبوب مجری، و حتی ببعی و بچه ننه کوچولو آمده اند تا آن چه در حافظه تاریخی تو ثبت شده؛ تغییر دهند. ولی هیجان ات همانی است که بیست سال پیش، از دیدن عروسکی شبیه خود داشتی.

اگر یادمان نرود که خلق این مجموعه به چه سالی بازمی گردد، باید اعتراف کنیم تنها بازمانده از نسل درخشان مجموعه های عروسکی هنوز در تلویزیون نفس می کشد و حیات دارد.

هنوز توانسته با اقتدار، و بی تغییری بنیادین در ساختار برنامه ـ که شاید به نظر رسد برای نسل خیلی تازه تر، مناسب نباشد به راحتی نصیحتت کند؛ بی آن که صدایت درآید و معترض شوی که چرا اینقدر تکرار! هنوز می تواند کودک را موجود معصوم و بی خبر از دنیا نشان دهد و مجری را نمادی از یک پدر مسئول که مدام بلندگوی پند در دست دارد و فرزندش را از پشت ذره بین می بیند.

مهم این است که تو کودک می شوی، کودکی می کنی، و رها می شوی از هرچه دغدغه و مشکل است.

«کلاه قرمزی و پسرخاله ۹۱» با شور و هیجانی که به پا کردند، بی شک یکی از پرمخاطب ترین ویژه های دو سال اخیر بسته های هدیه تلویزیون است که نوروز پیشکش می شود.

تا به حال کسی را یافت نکرده ام که دست رد به سینه اش زده باشد؛ چه رسد به رقیب در میدان نبرد!

عسل آذرپور

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.