تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

چشم انداز فناوری در سال ۲۰۱۲

چشم انداز فناوری در سال ۲۰۱۲

در این مقاله مهم ترین چالش ها و سمت و سوی شبکه های کامپیوتری در سال آینده میلادی به صورت مختصر مرور و بررسی شده که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم. در یک جمع بندی به نظر می رسد، چالش اصلی همه حوزه های شبکه یک موضوع است: «Big Data». مفهومی که به تازگی مطرح شده و به طور کلی به افزایش حجم اطلاعات غیرساختارمند و یکپارچه در کنار ذخیره سازی و پردازش آن ها می پردازد. Big Data اکنون چالش اصلی شبکه های گسترده و شرکت های بزرگ است و انواع راهکارهای کلاود، مجازی سازی، محاسبات موبایل، مراکز داده و حتی سیستم های نظارت تصویری و بی سیم را به خود مشغول می کند. در ابتدا این مفهوم و چالش را بررسی می کنیم و بعد به سراغ فناوری ها و حوزه های دیگر دنیای شبکه می رویم.

● Big Data؛ حرکت افزایش اطلاعات

وقتی بحث اطلاعات مطرح می شود باید این نکته را در نظر داشته باشیم که دو نوع اطلاعات داریم: اطلاعات ساختارمند که توسط ماشین های محاسباتی و کامپیوترها تولید شده و اطلاعات غیرساختارمند که توسط انسان ها تولید می شوند. اطلاعات ساختارمند مدیریت و ذخیره سازی به مراتب ساده تر و کم هزینه تری در مقایسه با اطلاعات غیرساختارمند دارند. بیش از نود درصد اطلاعات دیجیتالی در جهان، غیرساختارمند و نامرتب و با سرعت بسیار زیادی در حال رشد و افزایش هستند؛ به طوری که مدیریت آن ها به یک معضل اساسی تبدیل شده و شرکت ها به دنبال ابزارهایی برای کنترل و مدیریت اطلاعات در حجم های گسترده هستند. در چندین گزارش از وضعیت آینده شبکه ها در سال ۲۰۱۲ عبارت Big Data را می توان دید و به جدی بودن این موضوع پی برد. شبکه های اجتماعی یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان اطلاعات غیرساختارمند در شبکه های کنونی هستند. هر شخص روی پروفایل خود ده ها تصویر، فیلم، صوت و اطلاعات دیگر دارد، چون اطلاعات خصوصی هستند، توسط سازمان های بزرگ قابل مدیریت نیستند. این داده ها همچنین، روزانه ترافیک اینترنت را افزایش می دهند. ابزارهای مدیریت اطلاعات غیرساختارمند مختلفی از شرکت هایی مانند Greenplum، IBM، هیتاچی، اوراکل و بنیاد آپاچی در اختیار شرکت ها قرار دارد، اما همگی به یک نوع داده وابسته هستند و نمی توانند داده های مختلف را مرتب سازی کنند. برای نمونه این ابزارها نمی توانند ترافیک داده های تولید شده توسط گوشی های موبایل را کنترل کرده و پوشش دهند. براساس گزارش های منتشر شده، در سال آینده حجم کل اطلاعات دیجیتالی در جهان چهل درصد افزایش خواهد یافت؛ یعنی چیزی حدود ۴/۱ زتابایت افزایش اطلاعات داریم (هر زتابایت تقریباً برابر با هزار اگزابایت است). به همین دلیل، شرکت های بزرگ ارائه دهنده راهکارهای ذخیره سازی و مدیریت اطلاعات نسبت به این موضوع حساس شده اند و درحال بررسی شیوه های مختلف آنالیز و مدیریت اطلاعات هستند. بدون شک، یکی از گزینه های مطرح سرویس های مبتنی بر فناوری کلاود است که البته به قدرت محاسبات بسیار زیادی برای پردازش اطلاعات نیاز دارد.

● شبکه های اجتماعی؛ حرکت به سوی کاربری های جدید

بسیاری از کارشناسان شبکه سال ۲۰۱۲ را سال «شبکه های اجتماعی» نامیده اند و معتقدند، با گسترش و استقبال ازدستگاه هایی مانند تبلت ها و اسمارت فون ها، کاربران این گونه شبکه ها چندین برابر خواهند شد. تعداد کاربران بزرگ ترین شبکه اجتماعی فعلی جهان در سال ۲۰۱۲ از مرز یک میلیارد نفر خواهد گذشت (در حال حاضر، نزدیک به هشتصد میلیون کاربر در این سایت ثبت نام کرده اند). گوگل پلاس نیز داوطلب بعدی رشد در سال آینده است. این محصول گوگل با توجه به ویژگی ها و مشخصات متفاوتی که نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی دارد، مورد توجه قرار خواهد گرفت و کاربران زیادی را به خود سرگرم خواهد کرد.

موضوع شبکه های اجتماعی در آینده فقط به این جا ختم نمی شود و شاهد افزوده شدن این پلتفرم به سیاست ها و ابزارهای شرکت ها و کسب و کارها خواهیم بود. مزایای بی شمار کسب و کار روی شبکه های اجتماعی و ارتباطات و تعاملات کاربران در این شبکه ها، ظرفیت خفته ای است که شرکت ها در سال آینده آن را بیدار و بالفعل خواهند کرد. کارمندان دپارتمان های مختلف یک شرکت می توانند بدون هیچ هزینه ای از این پلتفرم برای تبادل اطلاعات استفاده کنند. شرکت های بازاریابی و تبلیغاتی می توانند با کمترین هزینه محصول و پیشنهادات خودشان را در معرض بازدید میلیونی کاربران قرار دهند. شرکت هایی که از کارمندان راه دور یا کارمندان در حال حرکت استفاده می کنند، می توانند با شبکه های اجتماعی بهتر از هر وسیله دیگری ارتباط برقرار کرده و همیشه به صورت آنلاین به آن ها دسترسی داشته باشند. افزایش اطلاعات روی شبکه های اجتماعی نیز موضوع قابل توجه دیگری است که در بخش Big Data به آن پرداختیم و اشاره داشتیم که هر کاربر به طور خودکار به تولیدکننده محتوا و ترافیک روی وب و اینترنت تبدیل شده و اشتراک گذاری این اطلاعات یک فضای جدید داده ای ایجاد خواهد کرد که به یک چالش جدی تبدیل می شود.

● مجازی سازی؛ حرکت با چراغ خاموش

«چگونه می توان اطلاعات را روی شبکه و اینترنت ذخیره و مدیریت کرد؟ در حالی که در هر ثانیه چندین بار افزایش می یابند؟» تا یکی دو سال پیش تصور می شد که مراکز داده مشکل اطلاعات را حل می کنند، اما اکنون نیازبه مراکز داده با هزینه و سیستم های فیزیکی کمتر در کنار مصرف انرژی بهینه مشکل جدید شرکت های بزرگ است. نکته جالب توجه آن که بیش از ۶۵ درصد هزینه مراکز داده، صرف ذخیره سازی و نگه داری از اطلاعات می شود. در این وضعیت فقط یک فناوری می تواند مشکل گشا باشد: مجازی سازی. ایده ذخیره سازی اطلاعات از راه دور و Off Site به طوری که نیاز نباشد تمام شبکه فعال باشد، راهکاری است که شرکت های گسترده در پیش گرفته اند و در سال آینده باید شاهد انتشار ویژگی ها و مشخصات آن باشیم. در این ایده فناوری های Cloud Computing، Utilities Computing و مجازی سازی دست به دست هم می دهند تا ذخیره سازی اطلاعات با هزینه کمتر و بدون محدودیت انجام شود. همچنین استفاده از نرم افزارها و پلتفرم های اپن سورس برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت توزیعی، یکی دیگر از فناوری هایی است که در سال آینده پررنگ تر خواهد بود. سرویس هایی مانند هادوپ از بنیاد آپاچی که یاهو در سال ۲۰۰۷ به طور رسمی از آن حمایت و استفاده کرد و MapReduce از گوگل که در سال ۲۰۰۴ کلید خورد، نمونه ای از پلتفرم هایی هستند که می توانند اطلاعات را با حجم زیاد روی سرورها و سایت های مختلف ذخیره سازی کنند و در آن ها از فناوری های مجازی سازی استفاده شده است.

OpenStack ، پروژه دیگری است که سعی دارد با استفاده از فناوری های مجازی سازی و کلاود اطلاعات را روی چندین پلتفرم و با چندین فرمت مختلف به اشتراک بگذارد و متناسب با هر مشتری، اطلاعات مورد نیازش را آنالیز کرده و در اختیار او قرار دهد. این پروژه از سوی ناسا نیز حمایت شده و توسعه داده می شود و بیش از شصت شرکت بزرگ مانند سیسکو، دل، اینتل، مایکروسافت، سیتریکس و… پشتیبان آن هستند. مجازی سازی به شرکت های متوسط و کوچک بازار نیز کمک می کند تا از سرویس های مختلف ذخیره سازی و پردازش اطلاعات بدون پرداخت هزینه زیاد یا نیاز به مراکز داده استفاده کنند.

● محاسبات ابری؛ حرکت به سوی کاربران نهایی

بدون شک، یکی از فناوری های برتر سال آینده، محاسبات ابری خواهد بود. این موضوع هم در گزارش مؤسسه گارتنر و هم در گزارش IDC تأکید شده و در نشریه ها نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است. اما مهم ترین اتفاق در این عرصه حرکت از سرویس های کلاود خصوصی و کلاود عمومی به سوی کلاود خانگی است. از جمله موضوعاتی که امروزه بیشتر مطرح می شود و در آینده نزدیک بیشتر درباره آن خواهیم شنید، می توان به Cloud Gaming و Low Cost Cloud اشاره کرد. تا کنون به نظر می رسید که فناوری کلاود، مخصوص شرکت های بزرگ و گسترده است و کاربران نهایی فقط مصرف کننده صرف هستند و توسعه یا بهره برداری از سرویس های سفارشی برای آن ها امکان پذیر نیست، اما در سال ۲۰۱۲ این تعریف ها تغییر خواهند کرد و کاربران نهایی نیز وارد بازی می شوند.

یکی از سرویس هایی که انتظار می رود در سال آینده به وقوع بپیوندد، دسترسی به حساب های کاربری ایمیل مبتنی بر کلاود روی هر سیستم عامل یا پلتفرم برای کاربران بدون نیاز به دانلود اطلاعات خاص است. اشتراک گذاری تقویم و اطلاعات گوشی موبایل، تصاویر و سنکرون کردن دستگاه های مختلف همراه مانند اسمارت فون ها با تبلت ها سرویس هایی هستند که بر بسترهای کلاود بیشتر رشد و توسعه داده خواهند شد. کاربران می توانند صدها و هزاران عکس را روی اینترنت نگه داری، ویرایش و ذخیره کنند، بدون این که به دستگاه های ذخیره سازی شخصی نیازی داشته باشند. همچنین می توانند به صدها گیگابایت موسیقی و فیلم در هر زمان که نیاز داشته باشند، دسترسی پیدا کنند و آن ها را اجرا کنند، در صورتی که هیچ هزینه یا زمانی برای جمع آوری آن ها صرف نکرده باشند و به نگه داری آن ها روی کامپیوتر و دستگاه های همراه نیاز نداشته باشند: صدها گیگابایت اطلاعات همراه. به طور خاص سرویس iCloud روی سیستم عامل iOS ۵ این هدف را دنبال می کند. توسعه دهندگان سرویس هایی مانند Google Doc و LibreOffice نیز دوست دارند کاربران را به سوی نرم افزارهای اداری و ویرایشی اطلاعات آنلاین سوق بدهند. در همین راستا مایکروسافت نیز در ویندز ۸ به دنبال یکپارچگی بیشتر با سرویس Office ۳۶۵ است که هم روی دستگاه های دسکتاپ و هم روی تبلت ها قابل استفاده خواهد بود. یکی دیگر از سرویس های دیگری که برای مدیریت و پردازش اطلاعات آنلاین می توانیم نام ببریم، SkyDrive است. Spotify، LoveFilm، Netflix، YouView IP TV و ده ها سرویس دیگر در سال ۲۰۱۲ سعی می کنند دسترسی و پردازش اطلاعات مالتی مدیا و تلویزیون را برای کاربران آسان تر کنند و بتوانند با هر دستگاهی و در هر زمان و مکانی به چیزی که می خواهند روی بستر کلاود و از طریق شبکه اینترنت دسترسی داشته باشند.

این سرویس ها در یکی دو سال اخیر هم وجود داشتند، اما شاید بتوانیم بگوییم که سال شکوفایی آن ها در سال ۲۰۱۲ خواهد بود. اما در بخش شرکت های بزرگ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در پشت صحنه هر سرویس کلاود برای کاربران نهایی یک شبکه غیرساختارمند به همراه مجازی سازی قرار دارد که امکان استفاده از آن سرویس را روی هر سیستم عامل فراهم می کند. منابع مختلف پویا، محاسبات توزیع شده، مراکز داده، سخت افزارهای امنیتی و نرم افزارهای جدید توزیع شده همه بهترین فرصت را برای شرکت های متوسط و بزرگ فراهم می کنند تا در توسعه کلاود نقش داشته باشند و کسب و کار خود را به این سو ببرند. شرکت CompTIA در انگلستان یکی از مجریان مدارک IT، در آخرین تحقیق خود از شرکت ها عنوان کرده که در دوازده ماه آینده، هجده درصد از شرکت های SME (شرکت های کوچک یا متوسط) از فناوری و سرویس های کلاود استفاده می کنند و سی درصد نیز قصد دارند کسب و کار خود را به این سمت گرایش دهند.

● بی سیم؛ حرکت رو به جلوی فناوری های فضایی

«در سال ۲۰۱۲ در دنیای شبکه های بی سیم چه اتفاقات تازه ای رخ خواهد داد؟» M۲M، ۴G، NFC، LTE، WiMAX، Video، ۸۰۲.۱۱ac/ad و چندین فناوری دیگر نامزدهای ما در این بخش هستند. M۲M یا سرویس های ماشین به ماشین چند سالی است که مطرح شده و محصولات و تجهیزات آن نیز وارد بازار شده اند، اما عدم وجود مراکز اصلی هدایت کننده و رهبری در کنار عدم قابلیت اطمینان و پایداری شبکه های مبتنی بر این محصولات باعث شده که هنوز به دوران شکوفایی شبکه های M۲M نرسیده باشیم. برخی کارشناسان و مدیران شرکت ها سال ۲۰۱۲ را برای M۲M یک سال بزرگ می دانند و بر این باور هستند که در این سال اپراتورها توجه ویژه ای به این نوع شبکه ها خواهند داشت و ورود نرم افزارهای جدید باعث رشد این بازار می شود. یک پیش بینی نشان می دهد، تعداد محصولات مبتنی بر شبکه های M۲M از ۶۲ میلیون در سال ۲۰۱۰ به ۱/۲ میلیارد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید که تقریباً رشد ۳۶ درصدی در هر سال را تجربه می کند. NFC نیز انتخاب اول برخی از مدیران به عنوان فناوری برتر سال ۲۰۱۲ است. در این سال تعداد بسیار بیشتری از گوشی ها از فناوری ها و سخت افزار NFC پشتیبانی و استفاده می کنند و با ایجاد زیرساخت های فیزیکی در شهرها، اپراتورها این سرویس را به خدمات خود اضافه خواهند کرد.

● ۴G و Mobile Computing؛ تسخیر همه چیز!

«بیش از دویست سرویس دهنده بزرگ در کل دنیا آماده ارائه و آزمایش سرویس های شبکه های ۴G LTE تجاری هستند.» این عبارت به خوبی نشان می دهد که سال پیش رو چقدر برای طرفداران و علاقه مندان نسل جدید شبکه های موبایل اهمیت دارد. از جمله قابلیت های جدید این نسل، امکان استفاده از ویدیو روی موبایل و اتصال تجهیزاتی مانند تبلت به شبکه های موبایل و استفاده از سرویس های اینترنت پر سرعت است. سرویس های موبایل مرتبط با سلامتی نیز در این سال رواج بیشتری خواهد یافت.

جیمز استیبلز نویسنده نشریه وات لپ تاپ می گوید: «نوت بوک ها و تبلت ها دارند کوچک تر و سبک تر می شوند و تا چند سال آینده جای اسمارت فون ها و شاید گوشی های موبایل را بگیرند. بنابراین، نیاز خواهیم داشت که همه فناوری ها را روی شبکه های همراه و موبایل داشته باشیم. بنابراین، سال ۲۰۱۲ و سال های بعدی شاهد برتری و حضور موبایل در همه حوزه ها خواهیم بود.» وقتی این اظهارنظر را در کنار فعالیت اپراتورهای بزرگ موبایل روی ۴G، نسل بعدی شبکه های همراه قرار می دهیم؛ به این نتیجه می رسیم که برای سال بعد باید روی موبایل حساب ویژه ای باز کنیم. فقط به تنهایی در سال گذشته اپراتورهای موبایل امریکا بیش از ۲۳ میلیارد دلار صرف توسعه پهنای باند برای اینترنت بی سیم و سرویس های تلویزیونی کرده اند. برای مشاهده تصاویر ویدیویی با کیفیت HD به سرعت های انتقال اطلاعات هفت الی هشت مگابیت بر ثانیه نیاز است. بنابراین، وجود سرورهای پخش جریانی (Stream) اطلاعات و بسترهای مخابراتی برای انتقال این اطلاعات جزء نیازهای اصلی است. موضوعی که کشورهایی مانند هند روی آن متمرکز شده و برای سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۹۵/۶۹ میلیارد دلار روی آن سرمایه گذاری کرده اند که در مقایسه با سال گذشته ۲۶ درصد افزایش دارد. دومین شبکه مخابراتی بزرگ جهان متعلق به هند است. البته، در این کشور هنوز از شبکه های نسل ۲.۵G استفاده می شود، اما عمده کاربران و دستگاه های موجود روی نسل ۳G هستند و برای حرکت به سمت ۴G آمادگی دارند.

به همین دلیل، پهنای باند در این کشور به یک امر حیاتی تبدیل شده و دولت به شدت روی آن متمرکز شده است. پیش بینی شده، در سال های آینده نزدیک به ۲/۱ میلیارد نفر به اتصال به شبکه های موبایل برای امور آموزشی و سلامتی نیاز داشته باشند و از سرویس هایی مانند Tele Education، Tele Medical و E Governance استفاده کنند، یعنی به طور متوسط به اینترنت با سرعت یک مگابیت بر ثانیه روی سرویس هایی مانند ADSL+ نیاز است که بستر آن نیز فیبر نوری است. همچنین پیش بینی می شود، مراکز بهداشت و سلامت الکترونیکی، مدارس و دانشگاه ها، مراکز دولتی، بانک ها، مراکز نظامی و پلیس، مراکز خرید و فروشگاهی و بسیاری از فعالیت های روزانه در آینده ای نزدیک، به شبکه های مخابراتی نیاز داشته باشند. چنین وضعیتی می تواند به خوبی به ما بگوید که در چند سال آینده باید منتظر چه اتفاقات بزرگی روی موبایل چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر زیرساخت و نسل های شبکه ها و سرویس های ارزش افزوده باشیم. به همین دلیل، در سال ۲۰۱۱ بیشترین اخبار پردازنده و چیپ ست ها در حوزه موبایل بود و شرکت هایی مانند اینتل و ARM به شدت روی پلتفرم های موبایل خود فعالیت کردند. در امریکا چهار اپراتور اصلی، نسل شبکه ۴G را راه اندازی کرده و سرویس های خود را ارائه داده اند. در کشورهای دیگر نیز کم و بیش دولت ها و اپراتورها برای ۴G آماده شده اند، اما هنوز بسیاری از کاربران برای سوئیچ به ۴G آماده نیستند. به نظر می رسد، نتوانیم سال ۲۰۱۲ را سال ۴G نام گذاری کنیم، اما گام ها و حرکت های بزرگی برای رسیدن به آن انجام می شود. موبایل در سال ۲۰۱۲ به سوی تسخیر همه چیز پیش می رود!

● مراکز داده؛ حرکت معماران جدید

گفتن این که مراکز داده جزء جدایی ناپذیر شبکه ها و اطلاعات شده اند، حرف تازه ای نیست، اما باید در سال آینده منتظر باشیم که شرکت های متوسط بازار و مشتریان کوچک، مراکز داده را جهت دهی و طراحی کنند و معماران اصلی در این زمینه باشند. عواملی مانند صرفه جویی اقتصادی و راهبردهای رقابتی در کنار فهرستی بلند از مزایای مراکز داده باعث شده که طرح های کسب و کار بسیاری از شرکت های متوسط خواهان در اختیار گرفتن مراکز داده یا اجاره کردن آن ها باشند و سرویس هایی مطابق نیاز مشتریان خود دریافت کنند. استفاده از سرویس های کلاود، بهره گیری از ساختارهای هوشمند (Intelligent Infrastructure) و نیاز به مجتمع شدن سرویس ها (Integration of Service)، راهکارهای تراکم شدید (Extreme Density) و مدیریت فضاهای بحرانی و خطرناک همگی از دیگر دلایل حرکت به سوی مراکز داده در سطح متوسط بازار و شرکت ها است. بسیاری از کاربران در حال حاضر علاقه مند به استفاده از سرویس های ۲۴ × ۷ هستند و شرکت ها نیز به اتصال دائمی برای ارائه این سرویس ها نیاز دارند. با سرورها و سخت افزارهای موجود نمی توان این گونه سرویس ها را ارائه کرد و باید این کار به مراکز داده واگذار کرد. البته، افزایش استقبال از مراکز داده، چالش های جدیدی مانند مصرف انرژی و کاهش هزینه های راه اندازی و نگه داری مراکز داده و دسترسی های چندگانه را مطرح کرده که شرکت های ارائه دهنده راهکار و فناوری را به خود مشغول داشته است.

● مراکز داده؛ حرکت های جدید حوزه امنیت تصویری

شما می توانید در خانه خود نشسته و با اتصال به اینترنت به صورت تصویری، دفتر کاری خود را در یک شهر یا کشور دیگر زیر نظر داشته باشید یا از خط تولید کارخانه خود بازدید کرده و بعد در جلسه مدیران شرکت کنید و یک ویدیو کنفرانس موفق داشته باشید. دنیا به تدریج از نظارت تصویری آنالوگ به سوی نظارت تصویری دیجیتال و مبتنی بر IP حرکت می کند. تا کنون دولت ها بزرگ ترین توسعه دهنده و مصرف کننده سیستم های نظارت تصویری بوده اند و شرکت های بزرگ این حوزه نیز بیشتر بازارهای دولتی را پوشش می دادند. اما در یکی دو سال اخیر نظارت تصویری و سیستم های نظارتی راه دور مبتنی بر IP، مورد استقبال شرکت های خصوصی بزرگ، شرکت های متوسط یا به اصطلاح SMB و کاربران خانگی قرار گرفته اند و مزایا و ویژگی های منحصربه فرد این سیستم ها در کنار سادگی نصب و راه اندازی و هزینه کم باعث شده بخشی از دنیای شبکه معطوف این حوزه شود. دو ویژگی «سادگی نصب و هزینه پایین» عامل های اصلی موفقیت نظارت تصویری هستند. سیستم های جدید نظارت تصویری هوشمند (IVS) که امکان مدیریت دوربین ها و تصاویر را به صورت کاملاً امن و هوشمند فراهم می کنند و می توانند اشیای خاص را از میان صدها تصویر ردیابی و ردگیری کند و گزارش بدهند، دنیای گسترده جدیدی را به روی مدیران شرکت های تجاری گشوده و آن ها را از بسیاری ابزارهای آنالوگ یا نیروی انسانی بی نیاز کرده و چالش های جدی را برطرف کرده است. الگوریتم های جدیدی که کوچک ترین حرکت یک موجود زنده یا علایم حیاتی را ثبت می کنند، روز به روز بهینه تر و سفارشی تر می شوند و نرم افزارهای مبتنی بر آن ها می توانند با درجه های تفکیک پذیری مختلف براساس تعداد پیکسل، تصاویر ویدیویی را ضبط و به هر آدرس IP منتقل کنند.

در سال آینده دو اتفاق ویژه در این حوزه روی خواهد داد: ورود سرویس های ذخیره سازی مبتنی بر کلاود به حوزه سیستم های نظارت تصویری و ظهور سیستم های پیشرفته هوشمند متمرکز. کلاود می تواند علاوه بر در اختیار گذاشتن منابع نامحدودذخیره سازی، ویژگی های جدیدی مانند جداسازی رکوردها، استفاده از فناوری های مختلف ثبت تصاویر، قابلیت جست وجوی تصویری، شبیه سازی و بازسازی تصاویر، قابلیت بازگرداندن تصاویر، فشرده سازی و ساخت تصاویر جدید با درجه های دید متفاوت از تصاویر ضبط شده را به سیستم های نظارت تصویری اضافه کند. سیستم های پیشرفته هوشمند متمرکز نیز می توانند علاوه بر وظیفه ثبت و ذخیره کردن تصاویر، کارکردهای دیگری مانند شناسایی اشخاص، اطفاء حریق، کنترل دما و سیستم های خاص الکترونیکی یا اعمال قوانین امنیتی مختلف برای تصاویر و دسترسی به آن ها نیز داشته باشند. به هر حال در سال آینده از سیستم های نظارت تصویری بیشتر خواهیم شنید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.