تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

چرا در ادبیات گواردیولا خبری از “دست های پشت پرده” نیست؟

چرا در ادبیات گواردیولا خبری از “دست های پشت پرده” نیست؟

چندین سال است که اصطلاح «فوتبال حرفه ای» وارد ادبیات ورزش ایران شده و همه کارشناسان، نقطه نظرهای خود را درباره هر چه باشد، به نوعی به آن ربط می دهند؛ از مربی ای که از امکانات نامناسب و شرایط بد استادیوم ها می نالد تا بازیکنی که از میزان دستمزدش ناراضی است و مدیری که دست بر قضا از مبالغ بالای قراردادها گلایه دارد، از یک چیز صحبت می کنند؛ آن ها می گویند:« فوتبال حرفه ای، امکانات و پول حرفه ای می خواهد». این مساله شاید درست باشد، اما کامل نیست. برای حرفه ای شدن فوتبال، ابتدا باید استادیوم ها با استانداردهای روز دنیا تطبیق داده شوند و باشگاه ها هم بتوانند با درآمدزایی کافی، نیازهای مالی خودر ا بدون چشمداشت به کمک دولت تامین کنند، اما نکته ای که همیشه از ذهن دور می ماند، این است که حرفه ای شدن، فقط در امکانات سخت افزاری و پول خلاصه نمی شود، بلکه مساله دیگری هم هست که باید رنگ و بوی حرفه ای به خود بگیرد که اثرش در ورزش فوتبال پررنگ شود؛ اخلاق حرفه ای.

به گزارش ایسنا، از اخلاق که سخن به میان می آید، تفاسیر متنوع و گاه متضادی نمود می یابد که هر کدام در جایگاه خاص خودش قابل اعتنا و تکیه است، اما آنچه که از «اخلاق در فوتبال» می شود فهمید، نحوه رفتار و گفتار اهالی فوتبال است؛ نحوه مصاحبه های پیش و پس از بازی، رفتار تماشاگران، سرمربی ها، بازیکنان و مدیران باشگاه ها، رفتار بازیکنان و مربی ها در حین انجام مسابقه و نحوه برخورد با حریف و داور و از همه مهم تر پذیرش مسئولیت ناکامی ها، عواملی هستند که در مقوله اخلاق حرفه ای گنجانده می شوند. بارها، کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال از لزوم وجود اخلاق در این رشته پرطرفدار سخن به میان آورده اند و از رفتارهای غیر اخلاقی برخی مربیان، بازیکنان و مدیران گلایه کرده اند. رفتار مدیر باشگاهی که سرمربی تیمش را به باد توهین می گیرد و ثبات کاری اش را زیر سوال می برد یا پیشکسوتی که همکارش را با القابی زننده توصیف می کند و برایش بیانیه صادر می کند و همچنین رفتار بازیکنی که با عمل نسنجیده ای در یک بازی فوتبال ، تیم و فوتبال کشورش را دچار حاشیه های فراوان می کند، مذموم و نپذیرفتنی است. از اینها گذشته، اما شاید مهم ترین حلقه گمشده اخلاق در ایران که موضوع اصلی گزارش حاضر است، «مسئولیت پذیری در هنگام شکست ها» است. اظهار نظرهای مربیان و بازیکنان فوتبال پس از هر باخت یا نتیجه غیر دلخواه، گواه بر این ادعاست؛ آن جا که یک مربی دلیل اصلی باخت تیمش را به جای پذیرش آن، «خرابی زمین»، «اشتباهات داور» یا بدتر از همه «دست های پشت پرده» عنوان می کند، به جز عدم مسئولیت پذیری از چه چیزی حکایت دارد؟ ژوزه مورینیو جمله معروفی دارد که می گوید :«وقتی تیمی می برد، ده ها پدر دارد، اما وقتی شکست می خورد، یتیم است» شاید این جمله در معنای دقیق اش در ایران بروز و ظهور دارد.

اگر نگاه کوتاهی بیندازیم بر آن چه مربیان وطنی پس از کسب نتایج نامطلوب عنوان کرده اند، تصور خواهیم کرد که «دست های پشت پرده» که غالبا در مصاحبه ها از آن ها با عنوان «آقایان» یاد می شود چه نقش پر رنگی در تعیین نتایج بازی ها و سرنوشت تیم ها ایفا می کنند! حال آن که این حرف ها بیشتر از نوعی توهم توطئه حکایت می کنند و مربیان با استفاده از این حربه دست به فرار به جلو می زنند. اکنون که رقابت های لیگ به اصطلاح حرفه ای فوتبال، فصل یازدهمش را سپری می کند، هنوز بیشتر اهالی فوتبال، اخلاق صحیح و ادبیات درست و حرفه ای کار را نیاموخته اند و همچنان بر گفتارهای توهم آلود خود ادامه می دهند و برای توجیه ناکامی های خود، آسمان و ریسمان را به هم می بافند.

در ادامه برخی از اظهار نظرهای این چنینی را که از زبان مربیان، بازیکنان و مدیران باشگاه ها بیان شده می خوانید با این توضیح که چنین اظهارنظرهایی میان اکثر قریب به اتفاق اهالی فوتبال ایران رواج دارد و صحبت هایی که در این گزارش آمده تنها نمونه هایی از ادبیات حاکم بر فوتبال ایران است:

***

امیر قلعه نویی، پس از شکست دو بر صفر تیمش برابر استقلال گفت: یک مربی در یک مسابقه تا وسط زمین می رود و کمیته داوران هیچ تصمیمی درباره آن نمی گیرد اما من تنها با یک اعتراض کوچک محروم می شوم. متاسفانه ۱۰ یا ۱۲ امتیاز ما را گرفتند و هیچ کس حرفی نمی زند. ۸ سال پیش گفتم دستهایی در فوتبال هستند که مشکل دارند و حالا به آن نتیجه رسیده اند و برنامه ۹۰ دو هفته روی آن مانور می دهد. حالا نیز نمی شود کاری کرد. با این وضعیت هیچ کاری نمی توانم بکنم.

وی درباره صحنه پنالتی تیم استقلال بیان کرد: پیش از آن صحنه بر روی بازیکن ما خطا شد که داور آن را نگرفت. اگر یک در هزار آن صحنه برای استقلال خطا بود که نیست نباید بازیکن ما اخراج می شد. ما نیز کتاب قانون را خوانده ایم و ۳۲ سال است که در فوتبال هستیم و می دانیم این اتفاق ها باید چگونه دیده شود.

وی با اشاره دوباره به آنچه” تصمیم های سلیقه ای” کمیته داوران نسبت به خود و تیمش خواند ادامه داد: آقای عسگری چندین بار اعتراض کرده که دو بار آن درمورد ما بوده است. متاسفانه چون درون زمین نمی توانند ما را شکست دهند با ایجاد کردن چنین شرایطی این نتایج را رقم می زنند.

این سرمربی در ادامه دوباره تاکید کرد که تمام این شرایط به این دلیل است که «با وی مشکل دارند» و ادامه داد: متاسفانه این اتفاق ها به دلیل مشکلاتی است که آن ها با من دارند و یک سری مسائل دیگر که نمی خواهند ما برنده شویم و اگر هم اکنون بازگو کنم کارم به جای دیگر می کشد. به نظر من داور در این مسابقه سوت هایی زد که در پاسخ به آن ها تنها می گویم نه مردانگی بود و نه عدالت. آقای حسن زاده نیز می تواند هر جوری که دوست دارد راجع به من تصمیم بگیرد چون تا امروز نیز قانون برای من سلیقه ای اجرا شده است.

***

امیر قلعه نویی پس از پیروزی تیمش برابر پرسپولیس هم گفت: این پیروزی را به هواداران تقدیم می کنم و می دانم که این پیروزی باعث می شود که برخی دوستان که علیه ما شیطنت می کنند کمی از رفتارشان دست بردارند.

***

باز هم امیر قلعه نویی در جای دیگری گفته است: در حال حاضر شرایط تیم ما بد نیست؛ اگر اشتباهات خاص داوری نبود، می توانستیم نتیجه بهتری بگیریم.

وی با اشاره به بحث های مربوط به درگیری اش با کمک داور بازی با نفت تهران گفت: بعضی از آقایان برای اینکه اشتباهات خود را بپوشانند شروع به دروغ گفتن می کنند. صحبت هایی که غیاثی انجام داد دروغ بود. کنگرلو در صحنه صحبت من با آن کمک داور حاضر بود و می دانست که چه حرفهایی زده شده است. یکی گفت که صحبت های بین من و کمک داور در رختکن بود، غیاثی گفت که در راهروهای ورزشگاه انجام شد و شخص دیگری گفت که در زمین بازی انجام شد. حرفی که غیاثی در برنامه ۹۰ زد توهینی به من بود و به خاطر آن قصد دارم که شکایت کنم.

وی ادامه داد: من را ۵ میلیون تومان جریمه کردند، اما برایم اصلا مهم نیست و حرفم را می زنم. من از اینکه به مردم گیلان توهین شده است ناراحت هستم. کنگرلو شاهد بود که من گفتم گل تیم ما را آفساید گرفتید که درست یا غلطش را نمی دانم، اما چرا در صحنه کرنر آن قضاوت را کردید، که این کمک داور در جواب گفت، من همان فردی هستم که سال گذشته با من مشکل داشتی؛ حتی خود صالحی داور بازی گفت که این چه حرفی است تو می زنی و او گفت من اشتباه کردم.

***

سرمربی تیم فوتبال راه آهن، پس از پیروزی ۲ بر یک تیمش مقابل شهرداری تبریز اظهار کرد: شهرداری فقط در نیمه ی اول خوب بود اما ما در این بازی مزد زحماتمان در یک نیمه را گرفتیم. متاسفانه من نمی دانم چطور می شود که داوران این قدر اشتباه می کنند. گلی که ما از شهرداری خوردیم آفساید بود و در یک صحنه ی دیگر هم غفوری بازیکن شهرداری یکی از بازیکنان ما را بدون توپ زد و باید اخراج می شد اما داور این کار را نکرد. متاسفانه هیچ کس درباره ی این داوری ها پاسخگو نیست. من از کمیته ی داوران می خواهم که بیشتر دقت کنند تا ضریب اشتباهات داوران کمتر شود.

دایی ادامه داد: در هفته ی گذشته هم در بازی مقابل مس سرچشمه اشتباهاتی از سوی داور رخ داد و داور باید پیش از شروع نیمه ی دوم اعلام می کرد که اگر تصمیمش را عوض کرده، کارت باید به کدام بازیکن داده شود. حالا طبق قانون پنجم داوری، بازی یا باید ۳ بر صفر به سود ما شود یا تکرار شود. به هر حال برای ما ۳ امتیازی این بازی خیلی مهم است چرا که چهار پنج پله در جدول صعود می کنیم. داور از ابتدای آن بازی، بازیکن ما را عین آب خوردن اخراج کرد و ما مجبور شدیم ۷۰ دقیقه ۱۰ نفره بازی کنیم. ما هرچه قانون بگوید قبول می کنیم و دوستان نباید این طور جبهه بگیرند. الان هم که ما صحبت می کنیم شاید دوباره جواب بدهد اما متاسفانه ضریب اشتباهات داوران خیلی بالا رفته است.

***

مجید جلالی در نشست خبری پس از دیدار تیمش برابر ذوب آهن که با شکست یک بر صفر همراه بود، گفت: ما می دانیم که تعدادی از داوران ما در سمیناری که در مالزی برگزار شده است، شرکت کرده اند و به ناچار از این داوران در این بازی استفاده شد. داور این دیدار خیلی ما را اذیت کرد و از ابتدای بازی همه ما را عصبی کرده بود. پنالتی مشکوک را نادیده گرفت و سوت هایی که می زد ما را آزار می داد.

***

پرویز مظلومی بعد از شکست ۲ بر یک تیمش مقابل فجر شهید سپاسی گفت: زمین ورزشگاه باعث شد بازی روی هوا و با ضربات مستقیم انجام شود و این به ضرر ما بود.

وی با بیان اینکه داور کار خودش را انجام داد افزود: من نمی دانم علت پذیرفته نشدن گل دوم ما چه بود.

***

مظلومی در جای دیگری اظهار کرد: تیم حریف بسته بازی می کرد و از مرکز زمین پرس را انجام می داد. تیم ما هم خوب بازی نکرد و امروز شرایط برد را نداشتیم هرچند که می توانستیم به تساوی دست پیدا کنیم اما داور یک پنالتی مسلم ما را دید و نگرفت. گاهی اوقات یک داور صحنه ای را نمی بیند و خطای پنالتی را نمی گیرد اما این بار داور صحنه را دید و نگرفت.

***

سرمربی تیم فوتبال ابومسلم که خود از بازیکنان با سابقه و مطرح تیم ملی ایران بوده است، پس از شکست تیمش گفت: در نیمه اول باید کار را تمام می کردیم اما نتوانستیم از موقعیت های زیادی که داشتیم استفاده کنیم و اخراج بازیکن ما در نیمه دوم بازی هم کار ما را سخت کرد.

خداداد عزیزی که در نیمه دوم بازی به دلیل اعتراض به اخراج بازیکنش، توسط داور از زمین بازی اخراج شده بود، در خصوص داوری این دیدار تصریح کرد: داور اگر بخواهد می تواند و حق دارد که همه را اخراج کند، من به نحوه قضاوت داور نمی توانم اعتراض کنم، اما داور این دیدار به من و بازیکنم توهین کرد، که چنین حقی ندارد.

وی افزود: داور می تواند به هر کسی که می خواهد کارت بدهد، یا خطا بگیرد و اگر دلش نخواست هیچ خطایی نگیرد، اما پس از خطایی که به ضرر ما گرفت، در پاسخ به اعتراض بازیکن ما به او توهین کرد و پس از اینکه من هم به او اعتراض کردم، به من هم توهین کرد، هرکس که داور باشد حق ندارد به بازیکن و یا مربی توهین کند.

***

وحید طالب لو پس از شکست پرگل ۴ بر یک تیمش برابر پرسپولیس اظهار کرد: ما امروز به داور باختیم. داور از همان دقیقه اول با سوت اشتباه خود یک پنالتی برای حریف گرفت که شیرازه تیم ما را از هم پاشاند.

***

علی دایی پس از تساوی تیمش برابر پرسپولیس در ورزشگاه آزادی گفت: نمی دانم چرا نباید داوران برای ما پنالتی بگیرند. محمد تال توپ را با دستش گرفت. او به جای دروازه بان پرسپولیس توپ را گرفت. همه استادیوم این را دیدند، اما این برای من جای سئوال دارد که چرا داور کنار خط و داور وسط این اتفاق را ندیدند.

***

حمید استیلی در زمان سرمربی گری در پرسپولیس، پس از تساوی این تیم مقابل سپاهان اظهار کرد: ما بازی را خیلی خوب شروع کردیم و امروز در حالی مقابل سپاهان به میدان رفتیم که بازیکنان ملی پوشان مان را تنها دو جلسه در اختیار داشتیم و آن ها همین پنجشنبه تازه توانستند خود را به تیم ما برسانند.

وی با انتقاد از قضاوت علیرضا فغانی در این مسابقه گفت: من هیچ وقت راجع به داوری صحبت نمی کردم اما داور امروز ما را خلع سلاح کرد. اگر بازیکن ما اخراج نمی شد، مطمئنا ما می توانستیم با آوردن یکی دو بازیکن دیگر به زمین شانس های بهتری برای گلزنی داشته باشیم.

***

علی دایی پس از تساوی یک بر یک برابر استقلال هم در مورد این بازی اظهار کرد: متاسفانه داور این بازی با ذهنیت قبلی به میدان آمد. در هیچ بازی ندیده بودم که بگویند برای چه دستم را تکان می دهم و به من گفت که اگر اعتراض کنم اخراجم می کند و من هم گفتم اعتراض نمی کنیم و مردم هم می بینند که چگونه داوری می کنید. اتفاقات این بازی را از قبل می دانستم و به همکارانم نیز این مسئله را گفته بودم. داور این بازی به خاطر مصاحبه های من در سال گذشته پس از یکی از بازی ها آمادگی ذهنی داشت و جالب است که او آنچنان ذهن آماده ای دارد که هم چنان یادش است و به دنبال فرصتی است که مرا محروم کند اما خدا را شکر به آن بلوغ رسیده ام که نتواند مرا اخراج کند.

******

در مقابل این اظهارنظرها، شاید بد نباشد که برخی از گفته های بهترین سرمربی جهان در سال ۲۰۱۱ را هم بخوانیم. بارسلونا در طول فصل جاری لالیگا، در چند بازی به نتایج قابل قبولی دست پیدا نکرده است تا اکنون فاصله امتیازاتش با رئال مادرید صدرنشین به ۱۰ امتیاز برسد. گواردیولا اما در تمام مصاحبه هایش در این فصل، چه پس از پیروزی ها و چه شکست ها، ادبیات محترمانه خود را فراموش نکرده و سعی کرده است مسئولیت نتایج تیمش را بر عهده بگیرد.

در ادامه برخی از اظهارنظرهای گواردیولا را می خوانیم تا بخشی از دلایل انتخابش به عنوان بهترین مربی جهان را دریابیم:

***

تیم فوتبال بارسلونا در دیدار برگشت از مرحله ی یک چهارم نهایی جام حذفی مقابل رئال بتیس با نتیجه ی ۳ بر یک تن به شکست داد، اما به لطف پیروزی پرگل ۵ بر صفر در نوکمپ راهی دور بعد شد. گواردیولا با این وجود معتقد است این بازی نکات جالب توجهی برای بازیکنان داشته و نباید از این شکست به سادگی عبور کرد.

سرمربی بارسلونا درباره ی باخت مقابل بتیس گفت: «زمانی که تیم می بازد بهترین راه برای حل مشکل صحبت کردن درباره ی باخت است. گاهی اوقات باختن چیز بدی نیست!»

***

شانزدهمین پیروزی پیاپی بارسلونا در هفته ی بیست و دوم لالیگا مقابل آتلتیکومادرید رقم خورد. با این وجود پپ گواردیولا از عملکرد شگردانش رضایت کامل ندارد. سرمربی بارسلونا در پایان دیدار گفت: مقابل آتلتیکومادرید با مشکلاتی روبرو شدیم، اگر به همین ترتیب مقابل رئال مادرید بازی کنیم، فینال جام حذفی را به این تیم واگذار خواهیم کرد. باید یاد بگیریم که مقابل تیمهای قوی تر مانند آرسنال نمایش بهتری داشته باشیم.

***

صدرنشین لالیگا که امید زیادی به ادامه ی روند پیروزی و ثبت رکورد جدید در لالیگا داشت در هفته ی بیست و سوم مقابل اسپورتینگ خیخون متوقف شد تا امیدهای رئال مادرید برای نزدیک شدن به بارسلونا در صدر جدول بیشتر شود. پپ گواردیولا در پایان بازی گفت: از این که بازی خوبی انجام ندادیم، ناراحتم. وضعیت تیم ما به گونه ای است که حتی اگر نتیجه نگیرد باز هم باید بازی خوبی انجام داد. اتفاقی که امشب رخ نداد.

گواردیولا ادامه داد: دلیل این مساله این نیست که ما باید همه بازی هایمان را ببریم. پیش از این هم گفته و باز هم می گویم بارسلونا شکست ناپذیر نیست. ممکن است در آینده هم ببازیم یا مساوی کنیم.

سرمربی آبی و اناری ها تاکتیک مانولو پرسیادو سرمربی اسپورتینگ خیخون برای مهار بارسلونا را کارآمد توصیف و عنوان کرد: مانولو بینش و دیدگاه بسیار خوبی داشت و به نظرم سبکی که برای بازی تیمش انتخاب کرده بود از هر نظر کامل بود. ما این بازی را نبردیم، اما تلاش کردیم این کار را انجام دهیم و البته باید به این مسئله هم توجه داشته باشیم که حمله کردن مقابل ۱۰ مدافع کار آسانی نیست.

گواردیولا در پایان گفت: در دقایق ابتدایی بازی تحرک بالایی نداشتیم و در عمق دچار مشکل شده بودیم و این مسئله برای ما گران تمام شد. فکر می کنم همه از این نتیجه درسهای لازم را گرفته باشند و این برای ما کافی است.

***

پپ گواردیولا پس از اظهار نظر جنجالی ساندرو راسل درباره ی پیش بینی دیدار پایانی کوپا دل ری بین تیم های رئال مادرید و بارسلونا به اظهارنظر درباره ی این موضوع پرداخت و اظهارات رئیس باشگاه را از اتهام توهین و تمسخر رقیب مبرا دانست.

گواردیولا درباره ی سخنان راسل گفت: «غیر ممکن است که ما رئال مادرید را در فینال با نتیجه ی ۵ بر صفر شکست دهیم. نمی دانم شاید این حرف های من برای رئال مادرید انگیزه ساز باشد، اما باز هم تکرار می کنم این کار غیرممکن است. »

گواردیولا ادامه داد: « اطمینان دارم که راسل از به زبان آوردن این سخنان قصد اهانت به تیم رئال مادرید را نداشته است، اما به هر حال به نظر من این صحبت می توانست مطرح نشود. البته باید این را هم در نظر داشت که راسل در یک مراسم خیریه برای مبارزه با گرسنگی چنین اظهارنظری را مطرح و ادعای شرط بندی کرد. این موضوع را همه می دانند که هر چه شرط سنگین تر و عجیب تر باشد پول بیشتری به دست می آید.»

رئیس باشگاه رئال مادرید که در مراسمی خیریه برای مبارزه با گرسنگی شرکت کرده بود در اظهارنظری عجیب گفته بود، حاضر است شرط ببندد که بارسلونا یک بار دیگر در فینال جام حذفی ۵ بر صفر رئال را شکست خواهد داد.

سرمربی جوان آبی و اناری ها که سومین فصل حضورش روی نیمکت تیم کاتالانی را تجربه می کند، همچنین افزود: « قصد توجیه حرفهای او را ندارم، اما شاید اگر از من پرسیده می شد که نتیجه چه می شود می گفتم که ۶۰ بر صفر رئال را شکست می دهیم، چرا که مراسم خیریه است و هر چه پول بیشتری به دست آید، بهتر است. شاید راسل هم اگر نتیجه ی عجیبی را به زبان می آورد این موضوع جنجالی نمی شد. به هر حال راسل موجه ترین فرد باشگاه است و قصد بدی نداشته است.»

***

پپ گواردیولا در پایان دیدار مقابل رئال مادرید که اولین شکستش در ال کلاسیکو به شمار می رفت به خبرنگاران گفت: آنها در نیمه ی اول از ما بهتر بازی کردند و ما در نیمه ی دوم توانستیم بازی را در دست بگیریم. بهترین اتفاقی که می تواند برای ما رخ دهد این است که از زیر بار این شکست خارج شویم و به بازی های آینده در رقابتهای مختلف فکر کنیم.

گواردیولا ادامه داد: باید برای بازی های آینده با رئال مادرید، عملکردمان را به خوبی آنالیز کنیم تا مشخص شود کدامیک از برنامه های مان را نتوانسته ایم به خوبی انجام دهیم. باید هرچه زودتر این شکست را فراموش کنیم و از خواب بیدار شویم، چرا که فاصله بسیار کمی تا پایان فصل پیش رو داریم.

***

هفته هفتم لالیگا با پیروزی خفیف یک بر صفر شاگردان گواردیولا مقابل اسپورتینگ خیخون همراه شد. گواردیولا با وجود این که تیمش این بازی را همچون بازی های سابق پر گل به پایان نرساند، اما از عملکرد شاگردانش ابراز رضایت کرد.

وی در نشست خبری بعد از بازی به ستایش از بازیکنان اسپورتینگ خیخون و مانولو برسیادو سرمربی این تیم پرداخت و گفت: بازی آن ها از نظم خاصی برخوردار بود و به خوبی تمام راه ها را بر ما بسته بودند. بارسلونا همواره در زمین اسپورتینگ خیخون با مشکل مواجه می شود، اما باید این را بگویم که تیم ما در این دیدار نمایش خوبی را در نیم ساعت اول بازی ارائه داد. بعد از آن هم با این که موقعیت خطرناک آن چنانی ایجاد نکردیم، اما توپ و میدان را در اختیار گرفتیم.

گواردیولا درباره خطایی که در محوطه جریمه بر روی مسی صورت گرفت، اما داور آن را نادیده گرفت، گفت: آن صحنه را به خوبی ندیدم اما مسی کسی نیست که به قصد فریب داور خود را به زمین زند. به زمین خوردن او به این معنا است که بر روی او خطای پنالتی صورت گرفت.

***

بارسلونا در هفته دوازدهم رقابت های لالیگا برابر اتلتیکو بیلبائو با نتیجه ۲ بر ۲ متوقف شد و اختلافش با رئال مادرید صدرنشین به ۳ امتیاز افزایش یافت. پپ گواردیولا سرمربی بارسلونا در نشست خبری بعد از بازی به ستایش از بازیکنان هر دو تیم پرداخت و گفت: هر دو تیم در این بازی نمایش خوبی از خود به نمایش گذاشتند. واقعا از دیدن چنین بازی ای لذت بردم. تنها جمله ای که در وصف این بازی زیبا می توانم بگویم این است که دیدار با بیلبائو، “ترانه فوتبال” بود. در طول زندگی ام با تیمی اینچنین جنگنده روبرو نشده بودم.

وی افزود: بازی با بیلبائو زیبا و بسیار سخت بود. بر این باورم که در این دیدار همه شاهد یک بازی زیبا و مهیج بودند چرا که ۲۲ بازیکنی که در زمین بودند، جانانه جنگیدند. باید به مارچلو بیلسا سرمربی آرژانتینی این تیم به خاطر آماده کردن چنین بازیکنان جنگنده و پرتلاشی تبریک گفت. مدت ها بود که بارسلونا برابر چنین تیم قوی و جنگنده ای بازی نکرده بود.

پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه بارسلونا در پایان این نشست خبری تصریح کرد: هرگز به خاطر از دست دادن دو امتیاز این دیدار ناراحت نیستم چرا که مقابل تیم قوی و قدرتمندی بازی کردیم. آن ها در طول ۹۰ دقیقه جنگیدند و نمایش بسیار خوبی را از خود به جا گذاشتند.

***

تیم فوتبال بارسلونا در حالی در دیدار مقابل رئال مادرید با نتیجه ی ۳ بر یک به برتری رسید که با گل ثانیه ی ۲۲ از حریف عقب افتاده بود. سرمربی جوان بارسلونا در پایان بازی به تمجید از عملکرد بازیکنانش پرداخت. گواردیولا در پایان بازی گفت: در زندگی آدم می تواند تصمیم بگیرد که شجاع باشد یا خیلی شجاع باشد. ما امروز تصمیم گرفتیم که دومی باشیم.

وی ادامه داد: هیچگاه نشده که در مادرید بازی کنیم و تیم میزبان فرصت های گلزنی زیادی نداشته باشد. به همین دلیل مجبور بودیم تلاش زیادی انجام دهیم. ازعملکرد و شیوه ی بازی تیمم راضی هستم.

سرمربی بارسلونا درباره ی وضعیت رئال مادرید هم گفت: آنها بعد از این شکست مسلما خود را بازیابی کرده و در ادامه ی رقابت ها به روند خود ادامه خواهند داد. آنها می توانند در هفته ی بعد با پیروزی مقابل سویا به صدر جدول بازگردند. برای شکست دادن رئال آن هم در مادرید تیم باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد. خوشحالم که تیم من در حال حاضر چنین شرایطی دارد.

***

بارسلونا در هفته هفدهم رقابت های لالیگا در داربی کاتالونیا مقابل اسپانیول با نتیجه یک بر یک متوقف شد. پپ گواردیولا سرمربی بارسلونا در نشست خبری بعد از بازی با بیان این که هنوز لیگ به پایان نرسیده و بازی های زیادی باقی مانده است، گفت: بر این باور نیستم که ما با این تساوی بخش مهمی از لیگ را از دست داده باشیم. هنوز بازی های زیادی تا پایان فصل باقی مانده است و مطمئنا در ادامه رقابت ها با حریفان سرسخت تری مواجه خواهیم شد و بازی های حساس تری را پیش رو خواهیم داشت.

وی افزود: باید در پی برطرف کردن اشتباهات و نقاط ضعف باشیم. ما باید فقط به هدف هایی که پیش رو داریم توجه کنیم، نه به آنچه داوران در زمین انجام می دهند. در بارسلونا برای موفقیت ضروری است که هر کاری را انجام داد.

مورینیو پس از قهرمانی بارسلونا در جام جهانی باشگاه ها گفت که قهرمانی در جامی که پس از دو بازی به دست می آید، اهمیت چندانی ندارد. بازیکنان بارسلونا بعد از این صحبت های سرمربی رئال واکنش نشان دادند و او را حسود خواندند اما گواردیولا سرمربی این تیم واکنشی کاملا متفاوت داشت.

پپ گواردیولا در واکنش به این سخنان مورینیو گفت: همواره نظر مرا درباره چنین مسائلی می دانید، از دیدگاه من هر کسی می تواند ابراز نظر کند. مورینیو چیز بدی نگفته است، به نظرم نباید با او اینگونه برخورد می شد. من هم با نظر او موافقم چرا که از دیدگاه من هم قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا مهمتر از قهرمانی در جام جهانی باشگاه هاست.

***

در نخستین ال کلاسیکوی سال ۲۰۱۲ که در چارچوب دور رفت مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا در سانتیاگو برنابئوی شهر مادرید برگزار شد، بارسلونا در حالی که در نیمه اول با یک گل از رئال مادرید عقب افتاده بود، در پایان موفق شد این مسابقه را با نتیجه ۲ ۱ به سود خود به پایان رساند. با این حال، پپ گواردیولا سرمربی بارسلونا در نشست خبری پس از بازی اعلام کرد که هنوز صعود تیمش از این مرحله قطعی نیست و رئال مادرید در بازی برگشت برای جبران این شکست همه تلاش خود را به کار خواهد بست.

سرمربی بارسلونا گفت: پیش از بازی می دانستیم که باید در این مسابقه به گل برسیم ولی رقابت هنوز به پایان نرسیده است. مادریدی ها همیشه به تلاش خود ادامه می دهند.

حدود ۲۰ دقیقه مانده به پایان بازی، پپه بازیکن رئال مادرید در حالی که مسی روی زمین افتاده بود، سعی داشت دست او را لگد کند که این موضوع اگرچه از چشم داور دور ماند ولی در تصاویر تلویزیونی به وضوح دیده می شد. گوادیولا از اظهار نظر درباره این مسئله خودداری کرد. وی گفت: پپه؟ بازیکنان درباره این موضوع حرف می زدند ولی من چیزی ندیدم. فکر می کنم اتفاقی که افتاد در تصاویر تلویزیونی معلوم باشد.

***

گواردیولا پس از تساوی مقابل ویارئال و افزایش فاصله تیمش با رئال مادرید ابراز اطمینان کرد که هنوز فاصله زیادی تا پایان فصل مانده و تیم او تا لحظه آخر مبارزه خواهد کرد. وی گفت: هنوز ۱۸ بازی دیگر باقی مانده است و ما برای کسب تک تک امتیازها تلاش می کنیم، همان طور که در این بازی این کار را کردیم.

وی گفت: در این بازی خیلی خوب کار کردیم و فقط در گلزنی مشکل داشتیم. من از عملکرد خوب بازیکنانم رضایت دارم. در چند دقیقه اول خیلی خوب بودیم و فرصت های زیادی ایجاد کردیم، ولی پس از آن بازی کمی دشوار شد. نیمه دوم عالی بود. تیم حریف فقط یک فرصت گلزنی داشت.

سرمربی بارسلونا تاکید کرد که تیم او همه تلاش خود را برای کسب پیروزی انجام داده است. وی گفت: همه کار کردیم تا پیروز شویم. ضربه به سمت دروازه داشتیم، بازی را باز کردیم و نقاط قوت حریف را کنترل کردیم. در این لیگ چند تساوی داشتیم که باید در آن ها پیروز می شدیم. این بازی هم یکی از همان ها بود، ولی نباید فراموش کنیم که مقابل حریف قدرتمندی قرار گرفته بودیم که خیلی خوب بازی می کرد. انتظارات زیادی از ما وجود دارد، ولی ما ترجیح می دهیم در همه رقابت ها حضور داشته باشیم. تیم ما باید در بازی های زیادی شرکت کند. در چند سال اخیر، ما هر سه، چهار روز یک بازی داشته ایم و بازیکنان به این وضعیت عادت کرده اند.

گزارش از محمدعلی ایزدی

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.