تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

مسیر انحرافی یا انحراف از مسیر طنز

مسیر انحرافی یا انحراف از مسیر طنز

سریال مسیر انحرافی که چند شب است از شبکه سه سیما پخش می شود . از دیرباز اقتباس از فیلمنامه های غیرایرانی در برنامه ها و فیلم های سینما و تلویزیون رواج دارد. این اقتباس ها گاهی ضعیف و گاهی قوی هستند. چند سال اخیر طنز نویسان ما درنوشته های خود به اقتباس از فیلم ها و سریال های طنز و غیرطنز خارجی روی آورده اند. حال این برداشت چه از کل داستان فیلم باشد یا برداشت از یک شخصیت خاص و برجسته. این برداشت ها گاهی آنقدر قوی و پخته هستند که از خود اثر اصلی هم جذاب تر می شوند، مثل سریال مردهزار چهره که می توان گفت ایده اصلی خود را از فیلم جذاب و پرهیجان «اگر می تونی منوبگیر» با بازی لئوناردو دی کاپریو گرفته است.اما گاهی این برداشت ها چنان ضعیف و بی محتوا هستند که نه مفهوم فیلم اصلی را می رسانند و نه در جایگاه خود مفهومی جدید دارند؛

و در حد پایین تر از آن به یک طنز مضحک تبدیل می شوند که فقط تقلیداز سطحی ترین قسمت ها و شخصیت های داستان اصلی هستند.

به جرات می توان گفت، یک تقلید از ظاهر فیلمنامه و شخصیت های اصلی یکی از معروفترین سریال های خارجی به نام Lost یا گمشده است، حتی فیلمنامه نویس سریال مسیر انحرافی قادر به برداشت و پختن داستان به سبک و سیاق خودش نبوده و تنها تقلید کرده است و بس! سریال LOST ، با سقوط هواپیما در جزیره ای شروع می شود که شخصیت های آن یکی یکی بیدار شده، یکدیگر را پیدا می کنند و هر کدام بنا به شخصیت و ملیت خود، اعمالی که قبلا در زندگی خود انجام داده اند و کارهایی که بعدا می توانسته اند انجام دهند؛ داستان سریال را پیش می برند. آنها در واقع در یک برزخ گیر افتاده اند که خود از آن بی اطلاع اند و فکر می کنند زنده هستند. در این جزیره حتی مشکلات قبلی برخی از آنان مثل سرطان یا ویلچری بودن دیگر وجود ندارد. از یک زمان به زمان دیگر سفر می کنند. تا بلکه گذشته را جبران کنند در این سریال از تمام ملیت ها و ادیان دنیا نماینده ای وجود دارد مثل اسلام، مسیحیت و بودا. حتی دود سیاهی در جزیره هست بر گرفته از داستان حضرت سلیمان است. در نهایت این سریال با رسیدن همه شخصیت ها به یک مکان مقدس همانند مسجد یا کلیسا که در آن نماد همه ادیان روی شیشه ها خودنمایی می کند خاتمه می یابد. همه آنها در نهایت به آرامش می رسند.

این سریال که با چند گروه فیلمنامه نویس قوی و مطالعه همه جانبه از شخصیت ها و آداب و رسوم ملیت ها شکل گرفته است، در سریال «مسیر انحرافی» تقلیدی شده برای ساختن یک طنز که تنها قسمت های اول و وسط و آخر آن به اضافه چندین شخصیت آن هم تقلیدی به هم چسبانده شده است.در سریال «مسیر انحرافی» بسیاری از قسمت ها برای شما علامت سوال باقی می گذارند، و شما اصلا متوجه نمی شوید که این حادثه چه طور یا اصلا چرا اتفاق افتاد!

در یکی از صحنه های داخل هواپیما، یک رابطه زناشویی به تمسخر گرفته می شود، زنی که اسلحه به همراه آورده تا همسرش را با خود ببرد، تیری به مهماندار زده، خلبان را وادار به فرود می کند، خلبان هم خودش را مجبور می کند تا در یک جزیره وسط اقیانوس فرود بیاید تا این دو نفر را پیاده کند و همین می شود دلیل سقوط هواپیما و شروع داستان… حال باید پرسید کدام قسمت این شروع منطقی است کدام قسمتش طنز؟

پس از سقوط هم بیدار شدن شخصیت ها عینا تقلیدی است و تنها چند دیالوگ و اتفاق متفاوت دارد که اکثر آن هم برگرفته از قسمت های بعدی سریال اصلی است، بدون آنکه طنز یا مفهوم متناسب با رسوم و خلقیات ایرانی در آن وجود داشته باشد.

متاسفانه اقتباس این چنینی، چند تغییر لهجه در صدای خلبان و بقیه افراد، مدام از این طرف جزیره به آن طرف رفتن برای چنین کار پرهزینه با این گروه بازیگری قوی و مورد احترام مردم ایران اصلا مناسب و متناسب نیست.

امید است دیگر سریال های تقلیدی به این شکل ساخته نشود یا اگر تقلیدی هست این چنین مضحک و بی محتوا نباشد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.