تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زانیار خسروی :هر ماشینی موسیقی خودش را دارد

زانیار خسروی :هر ماشینی موسیقی خودش را دارد

چهره نوروزی ما خواننده جوان موسیقی پاپ است. زانیار خسروی برادر کوچک سیروان، البته حالا بازی در یک فیلم سینمایی را هم در کارنامه​اش دارد اما موضوع گفت​وگوی ما حول و حوش ارتباط او با ماشین و رانندگی و البته ربط این موجود چهارچرخ با موسیقی است. با زانیار درباره نقطه​های اتصال این دو موضوع ظاهرا بی ربط گپ زدیم و حاصل یک ساعت گفت​و​گو با تخت​گاز چیز جالبی از کار درآمد. هدیه نوروزی تخت​گاز را بپذیرید.

▪ رابطه چهره​های مشهور عالم سینما، ورزش و موسیقی با اتومبیل همیشه خوب بوده. برای ستاره​های ورزش و هنر معمولا داشتن یک ماشین خوب، مهم بوده و گاهی پول گزافی بابت داشتن یک اتومبیل خوب می​پردازند. برای تو هم همین جوری است؟ یعنی آنقدر به داشتن ماشین علاقمندی که بیش تر پولت را بابت آن خرج کنی؟

قاعدتا همه دوست دارند ماشین خوب داشته باشند و سوار شوند منتها شرطش این است که بتوانند. اما در مورد چهره​ها یا به قول معروف سلبریتی​ها در ایران، ماجرا فرق می​کند. اینجا برای چهره​ها موضوع ماشین و منزل شخصی مهم است. این را در میان دوستانم زیاد می​بینم. گاهی اوقات ماشین​هایی می خرند که نسبت به درآمد آن ها خیلی گران است. این هم به خاطر این است که معمولا تصور می کنند هنرمندها و ورزشکاران مشهور وضع​شان خوب است. بنابراین به خاطر همین چهره بودن مجبورند گاهی بیش از توان شان هم پول به خاطر ماشین بپردازند.

خب مردم توقع دارند چهره های محبوب شان را اینطوری ببینند. مثلا اگر مردم علی دایی را با ۲۰۶ ببینند پیش خودشان می​گویند حتما ماشین دوست ندارد. در واقع تصور عمومی این است که اگر آدم مشهوری را با ماشین خوب ببینند فکر می​کنند کارش درست است و بر عکس اگر با ماشین عادی ببینند فکر می​کنند طرف یا کارش خوب نیست یا تظاهر می​کند. این موضوع در میان چهره​های سینما و موسیقی و ورزش هست.

● از رنو ۵ تا مزدا ۳

▪ چه سالی گواهی​نامه رانندگی گرفتی؟

سال ۸۲. دو سال دیگر باید تمدیدش کنم.

▪ از آن آدم​هایی هستی که تا به سن قانونی می​رسند گواهی نامه می​گیرند؟

نمی​دانم ولی در همان ۱۸ سالگی گواهی​نامه گرفتم.

۱۰همان سال ۸۲ که تازه گواهی​نامه گرفته بودم رنو ۵ داشتم. اولین ماشینم بود. بعد از آن پراید هاچ​بک خریدم.

بعدش هم ریو داشتم و پژو ۲۰۶ اتوماتیک و حالا هم که مزدا ۳ جدید…

یعنی یک سال و نیم یکبار ماشینت را عوض کردی.

نه در شش هفت سال اول سه بار عوض کردم اما در این یک سال و نیم اخیر سرعتم بیش تر شد و دو سه بار ماشینم تغییر کرد.

برای خیلی از آدم​ها ماشین جایگاه مهمی در زندگی دارد.

▪ انگار که یکی از اعضای خانواده باشد. دوست دارم بدانم اتومبیل در زندگی شخصی​ات چه موقعیتی دارد؟ چقدر به ماشین وابسته هستی؟

وابستگی از چه لحاظ؟

یعنی اینکه بدون آن دچار مشکلاتی در زندگی بشوی.

شاید مواقعی پیش بیاید که بدون ماشین دچار مشکلاتی بشوم اما همیشه اینطور نیست که همه کارم را با ماشین خودم انجام بدهم. مثلا مسیرهای دور و پرترافیک نمی​روم.

جور دیگری هم هست. مثلا بعضی​ها با ماشین​شان ارتباط عاطفی دارند و مثلا هر روز آن را تمیز می​کنند…

خب من هم ماشینم را دوست دارم و به آن می رسم. مثلا مواظبم خراب نشود. معمولا هم تمیز نگهش می​دارم.

● می​خرم تا بفروشم

▪ بیش تر ماشین صفر کیلومتر خریدی یا دست دوم؟

به جز رنو ۵ که اولین ماشینم بود و صفرش در سال ۸۲ وجود خارجی نداشت بقیه را تا به حال صفر کیلومتر خریده​ام. البته ماشین بعدی​ام دست​دوم خواهد بود.

▪ برای خرید ماشین چه چیزی برایت مهم است. فقط به خاطر علاقه به یک برند ماشین می​خری یا به فروش بی​دردسر آن هم فکر می کنی؟

سعی می​کنم ترکیب هر دو تا باشد… معمولا سعی می​کنم بین ماشین​هایی که خرید و فروش آن ها خوب است بگردم و آن چیزی را که دوست دارم انتخاب کنم. طبیعتا منطقی نیست که آدم یک ماشین گران قیمت بخرد و بعد نتواند آن را بفروشد.

▪ دقت کردی که موسیقی و اتومبیل با هم چه ارتباط جالبی دارند؟ مثلا یکی از جاهایی که خیلی از آدم​ها دوست دارند موسیقی گوش کنند داخل ماشین است. اصلا سلیقه خاصی برای گوش کردن به موسیقی در ماشین وجود دارد؟

البته موسیقی را می​شود هر جایی گوش داد مثلا در خانه و در ماشین. به نظر من موسیقی گوش کردن ارتباط مستقیمی به سن و حال آدم دارد. مثلا من شخصا اگر بخواهم از خانه بیرون بزنم سعی می​کنم یک موسیقی انرژیک در ماشین گوش بدهم اما موقع برگشت در شب قطعا موسیقی آرام را انتخاب می​کنم. چیزی که برای ریلکس شدن مفید باشد. در واقع هر کسی بر مبنای سلیقه​اش انتخاب می​کند. معمولا آدم​ها همان موسیقی​ای که برای گوش کردن در منزل جدا کرده همان را هم داخل ماشین استفاده می​کند…

▪ اما بعضی​ها مثلا یک سی​دی انتخابی برای ماشین دارند.

فکر می​کنم این گروه بیشتر عشق سیستم صوتی باشند تا خود موسیقی…

▪ اما خیلی​ها هم موسیقی به قول خودت پرانرژی​تر را برای گوش کردن در ماشین انتخاب می​کنند شاید برای اینکه گازی بدهند و با شتاب بیش تری رانندگی کنند. اصلا فکر می​کنی می​شود گروهی از موزیک را مثلا به نام «موسیقی ماشینی» جدا کرد؟

در ایران تا آنجایی که می​بینیم بعضی از سبک​ها مثل «هاوس» یا «ترنس» در ماشین بیش تر شنیده می​شوند، همان​هایی که به قول جوان ترها «تو ماشین حال می​ده» چون هیجان دارد. البته این روزها که در تهران بیش تر از ۴۰ کیلومتر نمی​شود رفت و این نوع موسیقی شش هفت سال پیش بیش تر جذاب بود.

▪ خود شما مثلا بیش تر چه جور موسیقی را در ماشین گوش می​دهی؟ داخلی یا خارجی؟

من بیش تر موسیقی خارجی در ماشین گوش می​دهم. البته به خاطر کار و علاقه​ام همه​جور سبک و تیپ موسیقی را دنبال می​کنم. در هر سبکی یک سری موزیک یا خواننده مورد علاقه دارم.

حداقل برای کسانی مثل شما که کارشان موسیقی است گوش کردن موسیقی در ماشین شاید فرصت خوبی برای مرور یا تمرین ذهنی هم باشد.

بله، واقعا این​طور هم هست. بعضی مواقع کارهای خودم را در ماشین گوش می​کنم.

▪ موسیقی تکراری در ماشین داری یا اهل تجربه سبک​های جدید هم هستی؟

واقعا دوست دارم که چیزهای جدید گوش بدهم اما شاید به خاطر شرایط سنی در یکی دو سال اخیر سلکشن​هایم را دیر به دیر عوض می​کنم. شاید هم به خاطر این است که از موسیقی های جدید زیاد لذت نمی​برم. تعداد آهنگ​های تولیدی خیلی زیاد شده اما تعداد کارهای خوب کم تر از سابق است.

▪ شما که در زمینه آهنگسازی هم فعال هستید تا به حال پیش آمده صرف​نظر از تعابیر کلاسیک مثلا یک ملودی خاص را برای داخل ماشین بسازید؟

نه تا به حال نشده، حداقل خودم که چنین آهنگی نساخته​ام چون ملودی​ای که دوست دارم را می​سازم. اما گاهی پیش می​آید که بعد ساخت یک قطعه موسیقی به هم بگوییم «این خوراک ماشینه».

● ملودی اتومبیل

▪ بعضی از موسیقیدان​ها هستند که معتقدند از خیلی چیزها مثل طبیعت، دریا و حتی ژن انسان موسیقی ساخت. فکر می​کنی ماشین هم ملودی خاصی دارد؟

قطعا هست. مثلا در ذهن من همیشه موسیقی ماشین​های شاسی بلند و بزرگ مثل موسیقی «هیپ​هاپ» است. فکر می​کنم موسیقی کاماروهای قدیمی هم از جنس راک باشد. بعضی از ملودی​ها هم اصلا با بعضی از ماشین​ها نمی​خوانند، مثلا موسیقی ماشین کوپه یا اسپرت، موسیقی سنتی ما نیست.

▪ بعضی​ها هم صدای موتور ماشین را مثل یک موسیقی می​دانند. اساسا غرش یک موتور پرقدرت ۸ سیلندر را می​شود یک جور موسیقی تلقی کرد؟

فکر می​کنم بیش تر یک جور هیجان است نه موسیقی . یک جور صدا. مثلا من شخصا عاشق صدای موتور هشت سیلندرهای قدیمی جنرال موتورز هستم اما خب این موسیقی نیست. البته بهتر است در این مورد نظر ندهم چون خیلی اهل ویراژ دادن و گاز دادن نیستم و مثل پیرمردها رانندگی می​کنم. ممکن است دوست داشته باشم صدای موتور را از دور بشنوم اما اینکه صدای ماشین خودم باشد نه…دوست ندارم چنین سازی بزنم.

▪ چه چیزی در اتومبیل برای تو مهم است؟

من بیش تر از هر چیزی به طراحی داخلی ماشین و امکانات و آپشن​های توجه می​کنم. مثلا از کابین بی​ام​وسری ۵ قبلی خوشم نمی​آید، شبیه داشبورد سمند است. هیوندای هم بیش تر مدل​هایش از نظر داخلی شبیه هم است. آپشن​های داخلی هم برای من مهم است مخصوصا در مورد امکانات رفاهی. مهم این است که خودم در داخل کابین ماشین لذت ببرم نه اینکه فقط بقیه از بیرون آن لذت ببرند…

▪ مثلا کدام آپشن را بیش تر می​پسندی؟

اول اینکه حتما باید ماشینم یک سیستم صوتی خوب داشته باشد. نه اینکه صدایش زیاد باشد، صدای باکیفیت را می​پسندم. از سانروف هم خوشم می​آید، به خصوص این ماشین​هایی که دو تا سانروف دارند. تابش نور خورشید در داخل اتاق خیلی جذاب است. یکی از چیزهایی که خیلی دوست دارم سیستم گرمکن صندلی است، البته سیستم تهویه برای صندلی بهتر است که خنک​کننده هم داشته باشد.

▪ در آستانه سال نو هستیم و خیلی از مردم آماده سفر می​شوند. اهل سفر زمینی با ماشین هستی؟

تا حدودی. با دوستانم سفر زیاد رفته​ایم.

▪ خودت بیش تر رانندگی می کنی یا کنار راننده دیگری هم می​نشینی؟

راستش خیلی از این که کنار دست دیگران بنشینم احساس امنیت نمی کنم. فقط یکی دو تا از دوستانم اگر راننده باشند خیالم راحت است و نگران نمی​شوم.

▪ کدام جاده​ها را دوست داری؟

راستش من از جزیره کیش خیلی خوشم می​آید که آنهم با ماشین نمی​شود رفت اما جاده رویایی من جاده چالوس است. واقعا از حرکت در این جاده لذت می​برم. گاهی حتی با وجود اینکه مقصدم مثلا آمل بوده باز هم مسیر جاده چالوس را انتخاب کرده​ام و با تاخیر چند ساعته رسیده​ام.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.