تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

تازه‌ترین اعتراض‌ها به سریال «خداحافظ بچه»

تازه‌ترین اعتراض‌ها به سریال «خداحافظ بچه»

با انتشار بیانیه سازمان بهزیستی در انتقاد از مضمون سریال خداحافظ بچه و موج جدید انتقادات به این سریال، عوامل سریال روزهای سختی خواهند داشت

بحث شکایت و شکایت کشی صنوف مختلف از فیلم‌ها و سریال‌های سینما و تلویزیون داستان کهنه‌ای است که بارها و بارها در سال‌های اخیر تکرار شده، گاهی شدت داشته و گاهی هم خیلی آتش افروز نبوده است! امسال هم داستان شاکی شدن نظام پرستاری و بهزیستی و بعضی انتقاد‌های تند و تیز از مضمون سریال «خداحافظ بچه» بعد از گذشت چند قسمت از پخش آن به اوج خود رسیده است، به اندازه‌ای که بهزیستی اطلاعیه‌ای داده و نسبت به نوع پیام‌رسانی سریال انتقادهای شدیدی را وارد کرده و یکسری مواردی قانونی که گویا در سریال لحاظ نشده را متذکر شده است.

حراجی

یکی از نکات جالب توجه در اطلاعیه بهزیستی اشاره به بحث دوربین مداربسته موجود در شیرخوار‌گاه‌های سراسر کشور است و به اعتقاد این سازمان خداحافظ بچه نحوه ورود و خروج به شیرخوار‌گاه‌های کشور را بسیار آسان توصیف کرده که گویا اصلا این‌گونه نیست. این اطلاعیه نکات جذاب دیگری هم دارد از جمله اینکه در شیرخوارگاه‌ها ورود افراد تحت عنوان متقاضی فرزندپذیری و افراد خیر به محل زندگی کودکان ممنوع است یا در حال حاضر حدود ۸۷ درصد از کودکان به علت داشتن پدر و مادر و جدپدری غیرقابل واگذاری هستند و مدت توقف کودکان واجد شرایط فرزندخواندگی بسیار محدود است و بحث انتخاب بچه در شیرخوارگاه توسط بازیگران فیلم امری نادرست و غلط است که هیچ کدام از این موارد در سریال رعایت و لحاظ نشده تا طبق نظر سازمان بهزیستی پیام این سریال کاملا غلط به مخاطب برسد.
اما جدا از این اطلاعیه نکته جالبی که وجود دارد این است که در خداحافظ بچه باز هم نام یکی از پرحاشیه‌ترین و ریسک‌پذیر‌ترین آدم‌های چند سال اخیر تلویزیون به چشم می‌خورد؛ علیرضا افخمی. افخمی از آن دسته آدم‌های تلویزیونی است که هر گاه با هر سمتی در سریالی مشارکت داشته آن سریال در کانون توجه قرار گرفته و معمولا در کانون توجه قرار گرفتن با خودش هزار و یک دردسر می‌آورد.

کمی به ذهنتان فشار بیاورید، حدود یک دهه پیش افخمی سریالی ساخت که پخش آن سریال با فاجعه دردآوری همراه شد. داستان گروگانگیری جوانانی که به سبک شخصیت‌های «تب سرد» بچه‌ای را دزدیده بودند آغاز حاشیه‌های افخمی در تلویزیون بود. حاشیه‌های افخمی برای سریال «او یک فرشته بود» هم که لازم به گفتن نیست، سریالی که باعث شد تا چند سال سریال‌های تلویزیونی تمام و کمال ماورایی شوند! کمی که جلوتر می‌آییم سریال «اغما» یادمان می‌آید؛ سریالی که افخمی نویسندگی‌اش را به عهده داشت.
در «اغما» پرستاران و جامعه پزشکی به همه چیز سریال اعتراض کردند، پارسال را هم که به خاطر دارید در زمان پخش سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» که خودش آن را کارگردانی کرده بود پسری به سبک شخصیت اصلی فیلم و برای اینکه تبدیل به یک روح شود دست به حلق آویز کردن خودش زد که متاسفانه این حرکت پسر با مرگ او همراه شد. امسال هم در خداحافظ بچه افخمی نقش مشاور پروژه را دارد و باید این بار با سازمان بهزیستی، نظام پزشکی و البته بعضی موضع‌گیری‌ها و قضاوت‌ها در خصوص سریالش مواجه شود. اولین قضاوت و موضع بحث‌برانگیز را هم خبرگزاری فارس دیروز با تیتر «آموزش شیوه‌های مختلف خلاف‌کاری در سریالی به نام خداحافظ بچه» روی سایت خود قرار داد.

جالب‌ترین قسمت این موضع‌گیری آنجایی است که منتقد این سایت می‌گوید «ما تاکنون آموخته ‏ایم که چگونه خود را جای دیگران جا بزنیم و با مدرک دیگری آزمایش خلاف بدهیم بدون اینکه شرمنده باشیم (اشاره به آزمایش نازایی به نام شخص دیگر)، آموختیم چگونه گواهی زایمان را از سایت بیمارستان‏ها پیدا کنیم و جعل آن را دستمایه قرار دهیم و اصولا در شهرمان جاعل این کار راحت پیدا می‏‌شود، آموختیم چگونه از شیرخوارگاه بچه بدزدیم، آموختیم چگونه یک مکان را برای دزدی از آن شناسایی کنیم و چگونه به درون خانه ‏های دیگران برویم و آموزه‏ های دیگری که نقل آن باعث اطاله کلام می‏‌شود و باتوجه به اینکه تازه به نیمه مجموعه رسیده ‏ایم، دوره ‏ها و آموزه‏ های دیگری احتمالا در راه داریم.» با چنین نگرشی افخمی و منوچهر هادی کارگردان سریال باید منتظر واکنش‌های تند و تیز‌تری در ادامه سریال و تا پایان پخش آن در ماه رمضان باشد. تا‌کنون که افخمی از همه شکایت‌ها جان سالم به در برده باید دید این بار چه اتفاقی برای او و سریالش خواهد افتاد

انتقاد بهزیستی از خداحافظ بچه!
سازمان بهزیستی در اطلاعیه ای به انتقاد از سریال خداحافظ بچه پرداخت که در بخشی از آن آمده است. بر این اساس دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور به عنوان متولی امر سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای امور کودکان تحت سرپرستی بر خود لازم می‌داند نسبت به جریاناتی که این مدت در سریال «خداحافظ بچه» مبنی بر فرزندخواندگی اتفاق افتاده است، نکات قابل تأملی را متذکر شود.
براساس دستورالعمل تخصصی مراقبت و پرورش کودکان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی کشور، سپردن دائم کودکان به خانواده‌های واجد شرایط به عنوان فرزندخوانده از حساسیت ویژه‌ای برخوردار و منوط به هماهنگی‌های سازمان بهزیستی، اداره سرپرستی قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان پزشکی قانونی، وزارت بهداشت و … است و مرجع وحدت‌رویه کارشناسان آئین‌نامه اجرایی فرزندخواندگی است که در آن با اشاره به مراحل انجام، شرایط زوجین منقاضی را تشریح کرده است.

مطابق فرآیند انجام کار، مسئولان و کارشناسان خانه‌های نوزادان، نونهالان و نوباوگان ضمن ارائه خدمت به کودکان تحت مراقبت صرفاً پس از معرفی کمیته فرزندخواندگی ملزم به راهنمایی زن و شوهر منقاضی برای انتخاب و نهایتاً تحویل کودک هستند و هرگونه فعالیت در زمینه فرزندخواندگی بدون اطلاع کمیته مذکور ممنوع می‌باشد که در این سریال لحاظ نشده و تمامی مراحل متمرکز در شیرخوارگاه بوده است. پس از انجام مصاحبه اولیه با متقاضیان به منظور بررسی اجمالی وضعیت قانونی و اجتماعی متقاضیان مبنی بر فرزندپذیری و در صورت تأیید معرفی به دادگاه برای تشکیل پرونده قضایی و سپس معرفی به مرجع انتظامی جهت اخذ گواهی عدم سوء پیشینه و سازمان پزشکی قانونی جهت آزمایشات مبنی بر تأیید صحت جسمانی و روانی آنان صورت می‌گیرد؛ در حالی که در سریال «خداحافظ بچه» مصاحبه‌ای که در شیرخوارگاه صورت گرفت شباهتی به مصاحبه اولیه نداشته و صرفاً اخذ اطلاعات در خصوص مراحل فرزندخواندگی از جانب متقاضیان بود
مطابق ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی افرادی که دارای سوء پیشینه کیفری می‌باشند، محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت زمان معینی دارند که تشخیص آن بر عهده اداره تشخیص هویت است نه مددکار و یا مشاور مصاحبه‌کننده.

همچنین در شیرخوارگاه‌ها ورود افراد تحت عنوان متقاضی فرزندپذیری، افراد خیر به محل زندگی کودکان ممنوع است. حتی در صورت طی مراحل انجام کار و تأیید صلاحیت‌های تخصصی و اجتماعی اولین دیدار با کودک موردنظر خارج از شیرخوارگاه معمولاً در بخشی مجزا از سایر کودکان صورت می‌پذیرد و حضور افراد مجاز حتی کارشناسان ناظر در شیرخوارگاه به منظور رعایت نکات بهداشتی با پوشش استریل امکان‌پذیر می‌شود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.