تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

با ساخت سریال «دیوار» خودزنی کردیم

با ساخت سریال «دیوار» خودزنی کردیم

رییس اداره سینمایی و تلویزیونی نیروی انتظامی و مدیر عامل موسسه ناجی هنر گفت: با ساخت سریال «دیوار» خودزنی کردیم.

دکتر سعید منتظر المهدی درباره ی سریال تلویزیونی «دیوار» که پخش آن از شنبه هفته گذشته از شبکه اول سیما شروع شده است، گفت: این سریال با ژانر اجتماعی ـ پلیسی تلاش می کند با مخاطب عام ارتباط برقرار کند و بر اساس یکسری از واقعیات که گاهی در جامعه اتفاق می افتد، شکل گرفته است.

تفریحی

او ادامه داد: رویکرد ناجا به این سریال هم به جهت سینماتراپی و سینمای درمان گراست و هم به جهت اینکه مردم از ترفندهای هنجارشکنان مطلع شوند. همچنین با نگاه پلیس قدرتمند، انسان ، اخلاق مدار ، با ایمان ، خانواده دوست ، آوانگارد ، حاضر در صحنه و آینده نگر به پلیس نگاه کرده است.

مشاور سریال «دیوار» افزود: پلیس در این سریال کاراکتری است که کاملا کاریزماتیک است و مردم می توانند با او همذات پنداری کنند؛ این شخصیت از اصول خود نمی گذرد و کسی است که جان یک کودک دو ـ سه ساله هم برایش مهم است و خودش وارد صحنه می شود؛ چنین فردی با خانواده اش مهربان است و از سوی دیگر نمی تواند از کسی که حتی فامیلش است و خلاف می کند بگذرد؛ بنابراین او را تحویل مراجع قانونی می دهد. اما برای دختر همین شخص ماوای امنی ایجاد می کند.

منتظر المهدی خاطرنشان کرد: پلیسی که «دیوار» به تصویر می کشد اول به خودسازی می پردازد نه به جامعه سازی؛ ارتباط پدر با پسر در این سریال این مساله را نشان می دهد. پلیس در عین اینکه باید تلاش کند جامعه ای سالم ایجاد کند، نباید از خودش جا بماند. ما همچنین سعی می کنیم نشان دهیم پلیس موفق اصولا یک همسر همراه نیز دارد که خیلی از خلاءهای او را پر می کند.

مدیرعامل موسسه ناجی هنر تاکید کرد: پلیس در سریال «دیوار» فردی است که بحران جوانی فرزندش را می شناسد. او یک روانشناس و جامعه شناس است که در عین حالی که به خانواده اش آرامش می دهد از اصولش پا فراتر نمی گذارد.

رییس اداره سینمایی و تلویزیونی نیروی انتظامی همچنین با اشاره به شخصیت های خلاف کار و مامورنما در سریال «دیوار» گفت: شاید خیلی ها لباس پلیس را سرقت کنند و خلاف عرف شرح انجام دهند اما مردم باید این دروغ ها را بشناسند و شگرد آنها را بدانند مثل فالگیری که در بانک زاغ زنی می کند و یا کاغذهایی لای درب خانه هایی می گذارند تا ببینند کدام خانه خالی و کدام خانه پر است. مردم باید بدانند وقتی با مامورنماها مواجه می شوند چه کار کنند و نمادهای این پلیس های غیرواقعی را بدانند.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نیروی انتظامی با نشان دادن صریح خلاف کاران این مسائل را در جامعه ترویج نمی کند و آموزش نمی دهد؟ تاکید کرد: هوش خلاف کاران خیلی بالاست و همه این ترفندها را بلد هستند ضمن اینکه وقتی ما بتوانیم فکر آنها را بخوانیم می توانیم برای آن برنامه ریزی هم بکنیم. در این نگاه، نیاز مردم است که به آن ها اطلاع رسانی شوند.

مشاور سریال «دیوار» درباره ممیزی های احتمالی بر سریال هایی که نیروی انتظامی یا سایر نهادها سفارش می دهند، گفت: اتفاقا ما در این سریال خودزنی می کنیم. این شجاعت پلیس است که کسی را در لباس پلیس نشان دهد که خلاف می کند. اما باید توجه کنیم آموزش های ما برای مخاطب عام است که از یک بچه دو ـ سه ساله تا پیرمردی که دنیا دیده است را دربرمی گیرد. از زن و بچه و خانواده همه به نوعی با پلیس مواجه هستند. از سیروس مقدم ، الهام غفوری و سعید نعمت الله هم تشکر می کنم که با دو سه جلسه متوجه شدند چه می خواهیم و بعدها بیشتر از یکی دو بار درباره اش بحث نکردیم. جالب است که در سابقه مدیریتی من فیلم و سریالی نبوده که بازبینی کنم و آنقدر کم مشکل داشته باشد. «دیوار» کاملا مطابق با مضامین ما ساخته شده است.

منتظر المهدی درباره ی نوع همکاری ناجا با فیلمسازان نیز توضیح داد: ما یک کارشناس نظامی داریم که نه تنها در فیلم های ناجا بلکه در هر سریال و یا تله فیلمی که حتی یک سکانس نظامی داشته باشد، همکاری می کند. در این کار هم کارشناس انتظامی ما به کارگردان کمک کرد البته بدون دخالت در دکوپاژ و مسائلی که فقط به کارگردان مربوط است؛ شاید قبلا اتفاق می افتاد که خارج از بحث های تخصصی انتظامی دخالت می شد اما کارشناسان ما کاملا آموزش دیده اند و ضمن اینکه تعامل بالایی با کارگردان دارند، در کار او دخالت نمی کنند.

مدیرعامل موسسه ناجی هنر درباره ی روی آوردن این موسسه به ساخت سریال های کوتاه نیز گفت: دستور کار ما این است که تله فیلم ها را به جهت تاثیرگذاری بیشتر سریال بر مخاطب، کم کرده ایم. پلیس مرزبانی پیشگیری مبارزه با مواد مخدر ، حوزه های مختلف نیروی انتظامی هستند و ما هم سعی کردیم برای معرفی وظایف هر یک از این حوزه ها فیلم ها و سریال هایی را بسازیم در این باره هم تلاش ما این بوده که هم به سریال ها آب نبندیم و هم حد و مرزها را مشخص کنیم. نگاه سریال «دیوار» هم این بوده که به مردم اطلاع رسانی کند و سوء استفاده از لباس پلیس را به آنها نشان دهد.

منتظر المهدی در مقابل این پرسش که آیا سریال سازی ناجا اهداف این موسسه را برآورده کرده یا نه؟ پاسخ داد: شاید حد انتظارات ما کمی بالا باشد ولی برای شروع اتفاق خوبی در رسانه ها اتفاق افتاده که قابل قبول است. همین که کاری مخاطب جذب کند ، چند پیام خوب داشته باشد با مردم ارتباط برقرار کند ، اعتمادسازی کند و مشارکت مردم در امور انتظامی را جلب کند طبیعتا برای ناجا بهتر خواهد بود.

او ادامه داد: خیلی وقت ها مردم تصور اشتباهی دارند اما در حال حاضر ارتباط ما با اهالی هنر برقرار شده و این اعتماد ایجاد شده است و دیگر وظیفه آنها است که اقدامات پلیس را به تصویر بکشند و مردم را به مشارکت دعوت کنند با این حال ما تقریبا از برنامه هایی که پیش بینی کرده ایم جلوتریم.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.