تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

بازیگر مسیر انحرافی: نمی‌خواهم تکراری شوم

بازیگر مسیر انحرافی: نمی‌خواهم تکراری شوم

شاید بازی نیما فلاح را هنوز در نقش دستیار درک (هنری) در مجموعه طنز ساعت خوش به یاد داشته باشید؛ مجموعه‌ای که سال ۷۴ توانسته بود بسیاری از مردم را با خود همراه کند.
البته فلاح پس از مدتی در آثار نمایشی تلویزیون و سینما نقش‌هایی را برعهده گرفت و توانایی‌های خود را به اثبات رساند.
او وقتی در فیلم دست‌های آلوده در نقش داماد بازی کرد، همه را به خنده واداشت.

فلاح پس از چند سال با سریال «انحرافی» به تلویزیون برگشته است. او در این سریال همراه همسر خود، سحر ولدبیگی حضور دارد و جالب این که در مسیر انحرافی هم نقش زن و شوهر جوانی را بازی می‌کنند.

مجموعه‌های تلویزیونی «من نه منم» و «مسافر زمان۲» آخرین حضور شما در تلویزیون بود، چه دلیلی باعث شد سال‌ها از فعالیت در تلویزیون فاصله بگیرید؟
من از تلویزیون فاصله نگرفتم و عدم حضورم در تلویزیون به دلیل این بود که فیلمنامه‌های خوبی به من پیشنهاد نمی‌شد. دوست دارم در مجموعه‌هایی حضور داشته باشم که گروه خوبی داشته باشد و اگر قرار است کاری انجام دهم مورد پسند مخاطب قرار بگیرد و جذاب و دیدنی باشد. حضور پی در پی من در تلویزیون چه فایده‌ای خواهد داشت جز این‌که مردم هر روز مجبورند بازی‌های تکراری از من ببینند.

یعنی شما معتقدید اگر بازیگری به صورت مدام در تلویزیون نقش بپذیرد برای مخاطب تکراری می‌شود؟
بازیگر باید تمام تلاشش را بکند تا برای مخاطب تکراری نشود و همیشه در نقش‌هایش متفاوت ظاهر شود. اگر بازیگری بدون برنامه قرار باشد در همه آثار نمایشی حضور داشته باشد و نقش‌های تکراری بازی کند، مطمئنا برای مخاطب هم تکراری و خسته‌کننده خواهد شد.

عدم حضور شما در تلویزیون چه حُسن‌هایی برایتان داشت که نسبت به این موضوع تاکید می‌کنید؟
هیچ وقت فاصله گرفتن یک بازیگر از حرفه‌اش به ضررش نیست، بعضی وقت‌ها نیاز بازیگر است که مدتی را استراحت کند یا در پشت صحنه فعالیت داشته باشد. من به‌شخصه نیاز داشتم مدتی را از بازی دور باشم و حالا که کارم را شروع کردم با انرژی مضاعفی در کارهایم حضور خواهم داشت.

منظورتان از حضور در پشت صحنه چیست؟
بسیاری از بازیگران در کنار بازیگری کارهای تولیدی هم انجام می‌دهند. به‌طور مثال من تیزرهای تبلیغاتی و تیتراژ می‌سازم.

در طول مدتی که بازی نمی‌کردید چه تیزر و تیتراژهایی را کار کردید؟
تیزرهای مختلفی را برای نهادهای متعدد ساختم. البته تیتراژ مجموعه‌های خواستگاران، کابوس و من‌نه منم را هم من ساختم.

به غیر از بازیگری، ساختن تیتراژ و تیزر، کارهای دیگری هم انجام می‌دهید؟
نقاشی و مجسمه‌سازی هم می‌کنم.

اگر موافق باشید در خصوص حضورتان در مجموعه مسیر انحرافی صحبت کنیم. چطور شد بازی در این سریال را آن هم با همسرتان (سحر ولدبیگی) پذیرفتید؟
از ما دعوت شد که نقش یک زن و شوهر را در این مجموعه بازی کنیم. چهار قسمت از فیلمنامه آماده شده بود که پس از خواندن آن به اتفاق همسرم تصمیم گرفتیم بعد از ۱۰ سال برای اولین‌بار نقش زن و شوهر را در تلویزیون بازی کنیم. البته این کار سختی‌هایی هم داشت.

شما که فرزند ندارید تا فرزندانتان تنها باشند، پس با چه سختی‌هایی روبه‌رو بودید؟
بالاخره هر دو باید به لوکیشن برای تصویربرداری می‌رفتیم و با هم برمی‌گشتیم و کسی در خانه نبود که هنگام برگشتن بتواند فضای خانه را برای استراحت آماده کند. اما با این وجود برای من و همسرم تجربه جالبی بود.

از ویژگی‌های شخصیتی خانواده‌ای که در مجموعه مسیر انحرافی بازی می‌کنید برایمان بگویید؟
این خانواده تحصیلکرده و دارای روابط اجتماعی خوبی هستند. آداب اجتماعی و خانوادگی را به خوبی رعایت می‌کنند. به‌شدت علاقه‌مند و عاشق همدیگرند. اجازه بدهید اتفاقات ناگفته بماند و مردم کار را ببینند و بعد نظر بدهند.

معمولا زمانی که به شما یا همسرتان پیشنهاد حضور در اثر نمایشی داده می‌شود چگونه تصمیم‌گیری می‌کنید؟
با هم همفکری می‌کنیم و اگر کار مطلوبی باشد مطمئنا شرایط را به‌گونه‌ای فراهم می‌کنیم که بتوانیم در آن حضور داشته باشیم.

شما بعد از مجموعه تلویزیونی ببخشید شما؟ دیگر با مهران مدیری همکاری نکردید. چرا؟
من بعد از بازی در مجموعه ببخشید شما پیشنهادهای خوبی داشتم که بازی در آثار نمایشی همچون مجموعه قطار ابدی، رستوران خانوادگی، آکواریوم، سیزده گربه روی شیروانی، غزل و دست‌های آلوده و… از مهم‌ترین آنها هستند، با وجود این دیگر فرصت نشد که با مهران مدیری همکاری داشته باشم، اما خیلی دوست داشتم که با او همکاری کنم. در این مدت در کنار کارگردان‌های دیگری مانند سیروس الوند، ایرج قادری و… سعی کردم تجربیات جدیدتری را کسب کنم.

با وجود این فکر کنم علاقه‌ای به حضور در مجموعه‌های طنز ترکیبی که در سال‌های گذشته بازی می‌کردید، ندارید؟
هر کدام از مجموعه‌ها و آثار نمایشی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. خودم هیچ وقت سعی نکردم به گونه‌ای بازی کنم که بیننده الکی بخندد، اتفاقا در نقش‌هایی ظاهر شدم که یک موقعیت جدی دارد. بیشتر تلاش می‌کنم با ایجاد موقعیت و استفاده از ترفندهایی خاص، مخاطب بخندد نه این‌که صرفا با ادا درآوردن یا کارهایی از این دست بیننده را وادار به خندیدن کنم. بازیگری نیاز به استفاده از تکنیک دارد و معتقدم بازیگری موفق است که از تکنیک‌هایش در بازی استفاده کند تا مخاطبش تحت تاثیر قرار بگیرد.

حالا که تصویربرداری مسیر انحرافی به اتمام رسیده، کار جدیدی به شما پیشنهاد شده است؟
بله در حال حاضر پیشنهاد بازی در چند سریال و تله‌فیلم را دارم که در حال بررسی هستم و اگر به توافق برسیم، کار خواهم کرد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.