تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

انواع مختلف باتری های UPS

وقتی طوفان ها و حوادث غیر منتظره دیگر به وجود می آیند و باعث قطعی برق می شوند، می توانند تأثیرات منفی روی تجارت شما داشته باشند. قطع برق غیرمنتظره می تواند باعث مختل شدن عملکرد روزانه شود، بر تعداد فروش تأثیر بگذارد و رضایت مشتری را جریحه دار کند. به همین ترتیب ، افزایش ناگهانی ولتاژ برق می تواند به رایانه ها، مانیتورها، شبکه ها، سرورها و پایانه های محل فروش آسیب برساند و هم داده های مشتری و هم شرکت را به خطر بیندازد.

عملکرد اصلی و مهمترین عنصر UPS، کیفیت باتری یو پی اس است. به همین دلیل مجموعه ای از باتری های ممتاز و مناسب برای استفاده در مدل های مختلف ارائه شده اند. در طراحی این باتری ها حتی بعد از چندین بار تخلیه باعث دوام زمان شما می شود و این اطمینان را به شما می دهد که باتری های شما مطابق انتظار عمل می کنند و برنامه های شما را زنده نگه می دارند. بسیاری از ان باتری ها به راحتی نصب می شوند زیرا به مهارت های خاصی احتیاج ندارند و با استفاده از آن ها در هزینه و زمان صرفه جویی می کنید.

سه نوع باتری اصلی در منابع تغذیه بدون وقفه وجود دارد: نیکل-کادمیوم، سرب-اسید و لیتیوم-یون . در انتخاب یک باتری براب منبع تغذیه پشتیبان خود، تنها یک “بهترین” فناوری باتری UPS وجود ندارد. در انتخاب باتری باید با توجه به شرایط خود مناسب ترین باتری را انتخاب نمایید.

باتری های UPS-Lead Acid

باتری های سرب-اسید هنگام استفاده در سیستم منبع تغذیه بدون وقفه، سابقه اثبات شده ای در مورد قابلیت اطمینان بودن دارند. در برنامه های بزرگ که به منبع تغذیه پشتیبان نیاز است و وزن دستگاه نگران کننده نیست، آنها اقتصادی ترین انتخاب هستند. این مقرون به صرفه بودن با سایر ویژگی های عملکردی مانند امپدانس داخلی کم و تحمل زیاد همراه است.

باتری های اسید سرب در دو نوع مختلف وجود دارند:

1- تنظیم سوپاپ (VRLA)

این باتری ها که با نام (Sealed Lead-Acid (SLA نیز شناخته می شوند، رایج ترین نوع موجود در سیستم های UPS مدرن هستند. آنها به طور معمول با عمر طراحی 5 یا 10 ساله ارائه می شوند  و بهتر است در یک اتاق خشک و با کنترل آب و هوا در دمای 25-20 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.

2-(Vented Open (VLA

این باتری ها با نام Flooded نیز شناخته می شوند، دارای صفحاتی هستند که با اسید الکترولیت مغروق می شوند. آنها طول عمر طولانی دارند (تا 20 سال) و معمولاً در تاسیسات بزرگ که به درجه آمپرساعت (Ah) بالایی نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

باتری های UPS نیکل-کادمیوم

باتری های نیکل-کادمیوم (NiCd) قبلاً یکی از گزینه های محبوب نصب های مخابراتی بودند، در حالی که هنوز هم برای برنامه های UPS در مکان هایی با دمای محیط بسیار بالا، به ویژه خاورمیانه استفاده می شوند. الکترودهای باتری از هیدروکسید نیکل در صفحه مثبت و هیدروکسید کادمیوم در صفحه منفی ساخته شده اند.

باتری های لیتیوم یون یو پی اس

باتری های لیتیوم-یون (Li-Ion) مدت هاست که در دستگاه های الکترونیکی مانند لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که اکنون عناصر اصلی رشد وسایل نقلیه الکتریکی هستند. اما اخیراً آنها در حال تبدیل شدن به گزینه ای مناسب برای منابع تغذیه بدون وقفه و سایر سیستم های ذخیره انرژی مانند استفاده از انرژی فن آوری های تجدید پذیر مانند باد یا خورشید هستند.

از مزایای Li-Ion می توان به قابلیت اطمینان بالاتر نسبت به باتری های VRLA / SLA سنتی اشاره کرد، زیرا سیستم های کنترل و نظارت بر باتری داخلی در آن ها وجود دارد که هر سلول را از نظر تغییر در عملکرد بررسی می کند. یکی دیگر از مزایای باتری های یو پی اس لیتیوم یون این است که به دلیل تراکم قدرت قابل توجه بالاتر، بسیار کوچکتر و سبک تر هستند. آنها همچنین دارای شارژ سریعتر، چرخه های طولانی تر و حداقل دو برابر عمر مفید در مقایسه با VRLA / SLA هستند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.