تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آیا گوشت خرچنگ حرام است؟

با توجه به اینکه در دین اسلام شرایطی خوراکی و غذاها به دسته های حلال و حرام تقسیمی می وشند با توجه به برخی از نشانه ها و ویژگی خوردن گوشت برخی از حیوانات حرام شمرده می شود. به طور کلی خوردن حیوانات دریایی در دین اسلام حرام شمرده می شود و تنها از این میان ماهی که از حیوانات فلس دار یا پولک دار است حرام نیست و خوردن آن ایرادی ندارد. بنابراین خوردن گوشت خرچنگ به دلیل فلس نداشتن و عوامل دیگر حرام می باشد.

 

آیا گوشت خرچنگ حرام است؟

چرا گوشت خرچنگ حرام است؟

در روایات مختلفی از اهل بیت و در قرآن کریم به نشانه هایی مبنی بر حرام گوشت بودن برخی از حیوانات دریایی اشاره شده است. امام موسی کاظم در یکی از احادیث خود بیان کرده است که لاک پشت و خرچنگ حرام است.

 

آیت الله تبریزی در رابطه با حرام بودن گوشت خرچنگ اینگونه بیان می کند که:

حرام است و اگر به کفاری به شکل صوری بفروشد و قصد استنفاذ نسبت به آن داشته باشد مانعی ندارد.

آیت الله تهرانی نیز خوردن گوشت این حیوان و خرگوش و قورباغه را جایز نمی داند و حرام شمرده است. و بیشتر علما پرورش این حیوانات و یا خرید و فروش آن را حرام نمی دانند بلکه مصرف آن به عنوان مواد خوراکی را دارای اشکال دانسته و حرام می دانند.

جالب توجه است بدانید که خرچنگ از جمله مواد غذایی است که در بیشتر رستوران های جهان سرو می شود و بسیاری از مسلمانان بدون اطلاع از اینکه گوشت طبخ شده گوشت دریایی خرچنگ است آن را مصرف می کنند. در اینجا باید دید که حکم چیست؟

برخی از علما بیان کرده اند که در صورتی که فرد از نوع گوشت اطلاع نداشته باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد و اما برای افرادی که با وجود مطلع بودن دست به انجام این کار و خوردن غذای خرچنگ در رستوران ها می کنند حکم حرام و غیر شرعی است.

در رابطه با حرام بودن گوشت این حیوان تمام علما دارای اتحاد نظر هستند و همگی درباره حرام بودن گوشت خرچنگ اتفاق نظر دارند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.