تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آشنایی با فلسفه اربعین و پیاده روی آن

اربعین به معنی چهلم است و به ۲۰ صفر ۶۱ هجری چهلمین روز از کشته شدن امام حسین گفته می شود و از آنجایی برگزاری عزاداری امام حسین با سایر امامان متفاوت است می توان گفت فلسفه اربعین گرفتن برای امام حسین به دلیل گستره کمی و کیفی واقعه عاشورا می باشد. 

فلسفه اربعین حسینی چیست؟

اربعین و پیاده روی آن برای شیعه از اهمیت زیادی برخودار است.

ر مطالب قبلی فلسفه عاشورا را مطالعه کردید در ادامه این مطلب فلسفه روز اربعین و پیاده روی آن را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار داده ایم.

فلسفه گرفتن اربعین برای امام حسین چیست ؟

تاکید به عزاداری برای امام حسین به خاطر فلسفه های تربیتی و سازنده متعدد آن می باشد و می توان فلسفه اربعین را در چند مورد زیر خلاصه کرد :

 1. ستم ستیزی و الهام بخش روح انقلابی
 2. زنده نگه داشتن یاد و تاریخ پرشکوه نهضت حسینی
 3. پیوند عمیق عاطفی در بین امت و الگوهای راستین
 4. آشنا شدن توده ها با معارف دینی و اقامه مجلس های دینی در سطحی وسیع
 5. تزکیه نفش و پالایش روح
 6. مخالفت با ظالم و اعلام وفاداری نسبت به مظلوم

 

یکی از دلایل اربعین گرفتن برای امام حسین توسط شیعه از سال ۶۱ هجرت تاکنون این است که برای سیدالشهداء آسمان و زمین تا چهل روز گریه کرده است و از امام صادق در این مورد روایتی نقل شده است به این عبارت که :
“قال ابوعبدالله(ع): یا زراره! إن السماء بکت علی الحسین (ع) أربعین صباحا بالدم، و إن الأرض بکت علیه أربعین صباحا بالسواد، و إن الشمس بکث اربعین صباحا بالکسوف والحمره، و إن الملائکه بکت علیه أربعین صباحا و… الحدیث.”(“کامل الزیاره”، ص ۸۱ و “مستدرک الوسائل”، ج ۲، ص ۲۱۵)

از این حدیث شریف استنباط می شود که بکاء آسمان و آفتاب و زمین و ملائکه برای سیدالشهداء چهل روز طول کشید و انتقال این معنا از سمت اهل بیت سنت گرفتن اربعین برای امام حسین را در میان مردم ایجاد کرده است و علاوه بر این رسیدن کاروان اسیر به صحرای کربلا در روز اربعین حسینی و برگزاری عزاداری باشکوه در روز اربعین در این مسئله دخالت دارد.
عزاداری برای امام حسین از سوی اهل بیت همواره تاکید شده است و نباید گرفتن عزاداری برای امام حسین را با سایر عزاداری ها مقایسه کرد.

 

فلسفه پیاده روی در روز اربعین

پیاده روی و زیارت کردن حرم امام حسین در روز اربعین ریشه ای تاریخی دارد زیرا عطیه عوفی و جابر بن عبدالله انصاری در سال ۱۲۸۱ قمری پیاده از مدینه به سمت کربلا حرکت کردند .

در صبح اولین اربعینی که از شهادت امام حسین می گذشت به کربلا رسیدند همچنین طبق آنچه که در منبع شیعه مشهود است در روز اربعین امام سجاد و حضرت زینب به همراه ۸۴ نفر وارد کربلا شدند و بعد از گفت و گو با جابر عبدالله انصاری قبر امام حسین را زیارت کردند و از آن زمان فلسفه اربعین حسینی و پیاده روی های آن آغاز شد.
پیاده روی اربعین پس از این به ورطه فراموشی سپرده شده و دوباره توسط شیخ میرزا حسن نوری احیاء گردید و این عالم بزرگوار برای اولین بار در عید قربان به پیاده روی از نجف به سمت کربلا به همراه ۳۰ نفر از دوستان و اطرافیانش اقدام کرد

سه روز در راه بود و محدث نوری از آن زمان تصمیم گرفت هر ساله این کار را تکرار کند و ایشان آخرین بار در سال ۱۳۱۹ هجری با پای پیاده به زیارت حرم امام حسین رفت و از آن زمان عاشقان امام حسین و اهل بیت و علما و مراجع تقلید هر ساله با پای پیاده رهسپار کربلا می شوند.

در احادیث شریف اعمال زیر برای روز اربعین ذکر شده است :

 • خواندن ۵۱ رکعت نماز در طول شبانه روز
 • خواندن زیارت اربعین
 • انگشتر در دست راست کردن
 • پیشانی بر خاک گذاشتن
 • بلند بسم الله الرحمن الرحیم گفتن

همچنین علی بن میمون صائغ از حضرت امام صادق نقل کرده است و آن حضرت فرموده است : ای علی قبر امام حسین را زیارت کن و زیارت آن را ترک مکن و من عرض کردم ثواب کسی که امام حسین را زیارت کند چیست ؟

و آن حضرت فرمودند : کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین برود خداوند به هر قدمی که آن فرد برای امام حسین برمی دارد یک حسنه برایش می نویسد .

یکی از گناهان او را محو می کند و یک درجه مرتبه او را بالا می برد و زمانی که به زیارت امام حسین می رود حق تعالی دو فرشته را موکل او می کند که هر خیری از دهان وی خارج شود برایش می نویسند و هر شر یا بدی نیز از دهان وی خارج شود برایش نمی نویسند .

در زمان برگشت نیز با وی وداع می کنند و به او می گویند : ای ولی خدا گناهان تو آمرزیده شده است و تو از افراد حزب رسول و حزب خدا و حزب اهل بیت می باشی و به خدا قسم چشم تو هرگز آتش را نمی بیند و آتش نیز تو را هرگز نخواهد دید و طعمه آن نخواهی شد.

 

اهمیت روز اربعین از دیدگاه رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای درباره فلسفه اربعین و بزرگداشت روز اربعین در اول فروردین ماه سال ۱۳۵۸ بیان کرده اند : ” شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین می باشد که جابر بن عبدالله انصاری را از مدینه بلند می کند و او را به سمت کربلا روانه می سازد و این همان مغناطیسی است که امروزه با گذشت قرن های زیاد در دل من و شما می باشد. “

 

در این مطلب با فلسفه اربعین حسینی و پیاده روی آن آشنا شدید که امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را در خصوص اربعین و فلسفه برگزاری عزاداری در روز اربعین بدست آورید.

منبع : مجله اینترنتی بی کلک

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.