تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

بیوگرافی مهدی یراحی

بی شک یکی از ماندگارترین صداها در بین خواننده‌های کشورمان صدای مهدی یراحی است. خواننده‌ای که بیشتر آثار او با لحنی غمناک اما زیبا و گوشنواز به شدت بر دل دوستدارانش نشسته است. او طی فعالیتش در زمینه موسیقی بارها و بارها ممنوع التصویر و ممنوع الکار شده است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این نوشتار یک مرور کوتاه بر بیوگرافی مهدی یراحی داشته باشیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

کودکی و شروع فعالیت یراحی

مهدی یراحی در بیست و سومین روز از ماه آبان سال 1360 خورشیدی در شهر اهواز استان خوزستان به دنیا آمده است. هنگامی که 10 ساله بود در مسابقات قرائت قرآن شرکت می‌کرد و همین موضوع سبب شد علاقه زیادی به آهنگ موجود در آیات پیدا کند. همین موضوع باعث پیدایش علاقه به موسیقی هم در وی شد.

سپس هنگامی که در مقطع راهنمایی در حالل تحصیل بود، کوشش‌هایی برای ورود به موسیقی انجام داد. او دوره های تئوری موسیقی را تحت نظر استاد علی کسرائی گذراند. علی کسرایی تنها معلم موسیقی وی بود. او پس از آشنایی نسبی با دنیای موسیقی چند ساز از جمله گیتار و پیانو را به طور تجربی و خود آموز آموخت. او هم اکنون تسلط کامل بر نوازندگی پیانو و گیتار دارد.

هنگامی که 19 سال داشت از اهواز به تهران مهاجرت کرد و سه آلبوم در سالهای 79 ، 81 و 83 تولید کرد که مورد تایید وزارت ارشاد قرار نگرفت و در نهایت منتشر نشد. به همین خاطر مهدی یراحی تصمیم گرفت که برای خواننده‌های دیگر آهنگسازی کند.

بیوگرافی کامل مهدی یراحی
بیوگرافی کامل مهدی یراحی

مهدی یراحی و ماه عسل

قطعا یکی از مهره‌های اصلی برنامه ماه عسل در تمام سال‌هایی که در قاب تلویزیون به نمایش گذاشته شد، مهدی یراحی بوده است. او در سال 88 تیتراژ ماه عسل را بر عهده داشت. این آهنگ « هوای تو» نام داشت که به شدت در محبوبیت و شناخته شدن او تاثیر داشت. سپس یکی از ترانه ‌های قدیمی عربی را بازخوانی کرد. با این کار در استان خوزستان بسیار معروف شد. این آهنگ علی مودک نام داشت که پیشتر توسط کاظم الساهر خوانده شده بود.

کمی بعد یعنی در سال 1390 یک آلبوم به نام منو رها کن منتشر کرد. یکی از آهنگ های  این آلبوم به نام تو برمیگردی با تنظیم سیروان خسروی که خود از خواننده‌ها و موسیقیدان‌های بزرگ کشور است، انجام شد. این آلبوم با استقبال بی نظیری مواجه شد.

حواشی مهدی یراحی

یکی از موزیک ویدئوهای مهدی یراحی به نام پاره سنگ با واکنش‌های زیادی از طرف مردم ، تلویزیون و نشریات همراه شد. در این موزیک ویدئو به طولانی شدن جنگ 8 ساله ایران و عراق پرداخته شد. همچنین در این اثر مهدی یراحی لباس نظامی به تن داشت که بازوبند آن برای ارتش نازی‌ها ، کلاه روسی و …بود. واکنش به این موزیک ویدئو به حدی زیاد بود که وزارت ارشاد یک هفته بعد این خواننده را ممنوع الکار کرد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.