تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

محروم شدن محمد نصرتی و شیث رضایی به دلیل حرکت غیر اخلاقی

 محروم شدن محمد نصرتی و شیث رضایی به دلیل حرکت غیر اخلاقی

کمیته انضباطی فدراسیون ایران پس از مشاهده فیلم حاشیه های دیدار تیم های داماش گیلان و پرسپولیس که هفتم آبان در رشت برگزار شد، رای خود را صادر کرد… شیث رضایی و محمد نصرتی مدافعین تیم پرسپولیس به دلیل تخلفات بی سابقه ای که از دید رسانه های ورزشی  در ایران، «زشت و شرم آور» تلقی شده است، تا اطلاع ثانوی و با صدور قرار دستور موقت، از همراهی تیم پرسپولیس و حضور در تمامی مسابقات رسمی و کلیه اماکن ورزشی محروم و تعلیق شده اند.

این دو نفر فعلا حق حضور در ورزشگاه ها برای تماشای فوتبال یا سایر رشته های ورزشی را هم ندارند. همچنین خبرگزاری ایسنا در گزارشی به نقل از یک کارشناس حقوقی از احتمال ورود دادستانی به این ماجرا خبر داده است.
بعد از اتفاقی که روز شنبه در رشت رخ داد، محمد نصرتی در مصاحبه ای، عمدی بودن آن اتفاقات را تکذیب کرد. شیث رضایی نیز تاکنون واکنشی نشان نداده است.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که روز دوشنبه برای بازدید به نمایشگاه مطبوعات رفته بود، درباره این ماجرا به خبرنگاران گفت؛ حرکت شیث و نصرتی اتفاق بدی برای فوتبال بود.

کی روش ادامه داد: بعضی وقت ها هجمه خبررسانی رسانه‌ها باعث می‌شود ما فکر کنیم ستاره‌ایم. ولی این اتفاقات که می‌افتد، باعث می شود تلنگری بزند که بفهمیم انسانیم و می‌توانیم مشکل داشته باشیم.

غیر از رای فدراسیون فوتبال، جزئیات آرای صادره از باشگاه پرسپولیس هم به شرح زیر است:

۱- محمد نصرتی به محرومیت از بازی تا اطلاع ثانوی و نیز کسر ۱۵ درصد از مبلغ قرارداد.

۲- شیث رضایی به دلیل حرکات غیر اخلاقی به محرومیت از دو بازی و نیز به کسر ۱۵ درصد مبلغ قرارداد محکوم شده است.

به رغم این تصمیم باشگاه پرسپولیس، با توجه به حکم سنگین فدراسیون فوتبال، دامنه محرومیت آن ها ممکن است تا پایان فصل ادامه داشته باشد.

تناقض در واکنش مسئولین

با گذشت دو روز از ماجراهای بازی پرسپولیس و داماش، اگرچه نگرش رسانه های تصویری و نوشتاری تغییری نکرده و افکار عمومی (در سایت های اجتماعی) اتفاقات مزبور را تقبیح کرده، اما تناقض فراوانی در واکنش های مسئولین مختلف دیده می شود.

محمود سالارکیا، رییس کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس با بیان این که «باید قبول کنیم همه مسلمان هستیم»، اصل ماجرا را انکار کرد و گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، این موضوع صحت نداشته و عده ای می خواهند برای پرسپولیس حاشیه سازی کنند.

قائم مقام تازه منصوب شده باشگاه پرسپولیس نیز گفت: «این دو بازیکن متنبه شده‌اند و من آثار تنبه را در چهره‌ آن‌ها دیدم. به هر حال ممکن است هر کسی در یک لحظه خون به مغزش نرسد و گناه کند. یا حتی مرتکب قتل شود.»

اما بازتاب گسترده این اتفاقات در بخش های مختلف اخبار ورزشی صداوسیما، باعث شد سالارکیا فقط ساعتی بعد، شیث رضایی را دو جلسه و محمد نصرتی را نیز تا اطلاع ثانوی محروم کند.

این باشگاه اعلام کرده است که حتی در صورت عذرخواهی محمد نصرتی و شیث رضایی، تخفیفی در محرومیت آن‌ها در نظر گرفته نخواهد شد.

حجت الاسلام علیرضا علیپور از ستاد منشور اخلاقی نیز در نخستین واکنش گفت: شاید در این فصل «برای ملاحظه حال باشگاه پرسپولیس» این بازیکنان فقط تنبیهی که کمیته انضباطی در نظر می‌گیرد را متحمل شوند.

علیپور حتی حاضر به نام بردن از این دو بازیکن نبود. اما او و ستاد منشور اخلاقی نیز در پی گسترده تر شدن ابعاد ماجرا، رویکردی متفاوت را در پیش گرفته اند.

اما برخی پیشکسوتان ورزش ایران هم با انجام مصاحبه، نارضایتی شدید خود را از اتفاقات بازی پرسپولیس و داماش بروز داده اند.

رضا شاهرودی کاپیتان سابق پرسپولیس می گوید: باید بابت این رفتارهای زشت و زننده تأسف خورد. ‌واقعاً نمی دانم چه بگویم ولی این را می گویم که رفتارهای انسان‌ها برگرفته از شخصیت‌های آن ها است.

ابراهیم آشتیانی از ستاره های تاریخ پرسپولیس نیز خواستار محرومیت دائمی این دو بازیکن شده است.

آشتیانی با اعلام این که خودش شیث رضایی را به پرسپولیس آورده بود گفت: متاسفانه بعضی افراد ظرفیت حضور در پرسپولیس را ندارند. من دو بار برای پرسپولیس به کما رفتم. ما با عِرق زیاد بازی می‌کردیم، اما نمی‌دانم چه اتفاقی برای بازیکنان امروز افتاده است. ما پرسپولیس را پاک و مقدس به بازیکنان امروز تحویل داده‌ایم.

بازیکن سابق تیم ملی ایران با یادآوری ماجرای وحشت زده کردن مسافران توسط شیث رضایی در هواپیمای مسافربری تهران و شیراز، گفت: «بچه‌های ما پای تلویزیون چه چیزی باید یاد بگیرند؟ باید این دو بازیکن را به دادگاه کشید و مجازات نیز برای آن‌ها تعیین کرد.»

ماجراهای کم سابقه در تاریخ فوتبال ایران

برانکو ایوانکوویچ از خوش اقبال ترین سرمربیان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است. در جام ملت های سال ۲۰۰۴، ناجی بداوی و رحمان رضایی در بازی مقابل عمان به صورت یکدیگر سیلی زدند.

دلاور از بحرین که داور مسابقه بود، مطابق مقررات باید هر دو بازیکن را اخراج می کرد. اما این داور ایرانی الاصل از کنار ماجرا بی تفاوت گذشت.

محمد نصرتی خبرسازترین بازیکن این روزهای فوتبال ایران نیز در آن بازی، خطای خطرناک و غیر ورزشی انجام داد که داور مسابقه از اعلام پنالتی خود داری کرد. اما کمیته انضباطی رقابت‌ها پس از بازی، نصرتی را چهار بازی محروم کرد. ایران اگر آن مسابقه را می باخت، صعود نمی کرد و چه بسا دوران سرمربیگری برانکو نیز در ایران به پایان می رسید.

گذشته از ضرب و شتم بداوی و رحمان رضایی، طی این سال ها اتفاقات بی سابقه دیگری نیز در فوتبال ایران رخ داده است.

فحاشی و توهین به مادر داوران و بازیکنان در ورزشگاه ها چنان عادی شده که دیگر، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال واکنشی به آن نشان نمی دهد.

قضای حاجت دو بازیکن تیم شاهین بوشهر در حین انجام مسابقه، همین طور حرکت بی‌سابقه دروازه‌بان ملی پوش خطاب به هواداران یک تیم شهرستانی نیز در فصل جاری اتفاق افتاده است.

جالب آن که فقط یک روز پس از ماجراهای بازی داماش و پرسپولیس، در بازی استقلال و مس سرچشمه نیز دو بازیکن استقلال به فحاشی علیه یکدیگر پرداختند. به نحوی که داور مسابقه ناگزیر شد آندرانیک تیموریان را از زمین اخراج کند. اما باشگاه استقلال تاکنون واکنشی به این ماجرا نشان نداده است.

 

دانلود فیلم – 6.32 مگابایت | لینک کمکی اول – دوم

 

You might also like
11 Comments
 1. danial says

  elnaz rast mighe ghorbin dahanet mardon iran hasrate ein kar haye alaki ro daran

 2. danial says

  elnaz rasst migheh nbishtar etefaghat bad va ghir akhlaghi bekhater oghde dashtane mardom iran ast

 3. حمید عشق موزیک says

  رضایی عزیز ناراحت نباش

 4. مریم says

  خداوکیلی نصرتی حقش نیس امیدوارم بتونی حقتو بگیری واست دعا میکنم

 5. زهرا says

  توی جامعه ای که بی سوادی فرهنگ و بی غیرتی آدماش بی داد میکنه بایدم انتظار داشت هر روز و روز آدمهایی قربانی این بی سوادی بشن. دیروز کسایی مثل زهره و امروز آقایان نصرتی و شیث فردام لابد یکی دیگه. من نمیدونم واقعا چه زمانی قراره آدمهایی که ادعای اسلام میکنن، همونجوری که خدا بهش راضیه عمل کنن.

 6. محمدرضا says

  نصرتی: 20 بار به 90 زنگ زدم

  گل – وقتی با او هم‌کلام شدیم صدایش می‌لرزید و آن‌قدر مضطرب و آشفته بود که فقط به حرف‌هایش گوش دادیم. انگار نه انگار همان نصرتی بود که با آن ضربه سر تیم‌ملی را به جام‌جهانی برد و یا با آن بازی زیبایش برابر کره‌جنوبی تحسین همه را برانگیخت‌.‌ یک اشتباه بچگانه حالا یکی از بهترین مدافعان فوتبال ایران در آستانه محرومیت مادام‌العمر از فوتبال قرار داده و او در انتظار کمک بزرگان فوتبال است تا این جو را جمع‌و‌جور کنند‌‌. نصرتی را در‌حالی‌که جوابگوی هیچ خبرنگاری نبود، پیدا کردیم و با او هم‌صحبت شدیم.

  سال‌هاست که تو را می‌شناسیم و فقط می‌توانیم بگوییم چرا این اتفاق باید از تو سر بزند.

  به خدا نمی‌دانم چرا این ماجرا را این‌قدر بزرگ کردند و تو بوق و کرنا می‌کنند. به خدا دو شب است خواب ندارم.

  به نظر می‌رسد بدون دادگاهی می‌خواهند اعدامت کنند…

  دقیقاً. به خدا نمی‌خواهم مصاحبه کنم‌. با برنامه نود بیش از 20‌بار تماس گرفتم تا حداقل بگذارند از خودم دفاع کنم، اما نگذاشتند من حرف بزنم. سال‌هاست در این فوتبال حضور دارم و به خدا آزارم به کسی نرسیده. هر کس نداند شما بهتر مرا می‌شناسید.

  به نظر می‌رسد از تو انجام چنین حرکتی را انتظار نداشتند.

  قبول دارم، اما من هم برای این مملکت زحمت کشیده‌ام. همان‌طور که مملکت برای رسیدن من به این‌جا زحمت کشیده. باور کنید دو روز است که از خانه بیرون نیامدم. چند روز پیش که باران می‌آمد وقتی مادرم را دیدم زیر باران گریه می‌کند دلم شکست. من فقط از آن‌هایی که مرا می‌شناسند می‌خواهم بیایند و بگویند نصرتی در این سال‌ها چگونه بوده و از مطبوعات هم می‌خواهم واقعیت‌ها را بنویسند.

  برنامه‌های تلویزیونی بیشتر از مطبوعات روی این ماجرا مانور دادند.

  متاسفم برای صدا و سیما که هجمه خبری علیه ما به راه انداخت. آن‌ها اگر مسلمان هستند باید بدانند که اشاعه گناه از گناه بدتر است‌، با آن‌که گناهی در کار نبوده است. واقعیت را بنویسند. در عمر ورزشی‌ام و زندگی شخصی‌ام هرگز حاشیه نداشته‌ام. شما که مرا می‌شناسید بگویید از ‌10سال پیش تا الان مدل مو یا تیپ لباس پوشیدنم عوض شده است‌؟

 7. محمدرضا says

  نامه عذرخواهی شیث رضایی

  فارس- شیث رضایی مدافع اخراجی تیم فوتبال پرسپولیس از حرکتی که پس از گلزنی در دیدار با داماش گیلان انجام داده عذرخواهی کرده و خواهان این شده که مردم و مسئولان او را ببخشند.

  متن نامه رضایی به شرح زیر است:

  “می‌خواستم از ملت ایران، مسئولین باشگاه پرسپولیس، فدراسیون فوتبال، کمیته اخلاقی، کمیته انضباطی از رسانه‌های گروهی و از تمام فوتبال دوستان صمیمانه عذرخواهی می‌کنم. تقاضای من این است که من را ببخشید.

  هرگز نمی‌خواستیم که افکار عمومی را جریحه‌دار کنیم. ممکن است شوخی‌های ما به دلیل بی‌مبالاتی در دید افکار عمومی قرار گرفته و باعث آزردگی خاطر مردم شده باشد ولی این سوء رفتار ما به دلیل بی‌احترامی به هنجارهای جامعه و بی‌احترامی به مردم نبوده است. می‌پذیرم به دلیل هیجان ناشی از گل رفتاری مرتکب شدیم که خودمان از بازتاب آن بی‌اطلاع بودیم.

  شما شاهد بودید که در صحنه اول تقصیری نداشتم و شروع کننده نبودم. در مورد دوم نیز هرچند چیزی از شوخی‌های من قابل رؤیت نیست اما می‌پذیرم که به دلیل پخش زنده لازم بود هنجارهای اجتماعی را رعایت می‌کردیم ولی بی‌مبالاتی کردیم و حالا پشیمانم.

  ما فرزند شما هستیم هرحکمی که بدهند می‌پذیرم. اگر محرومیت من می‌تواند اسباب التیام گردد آن را می‌پذیرم اما تکرار می‌کنم قصد بی‌احترامی به کسی را نداشتیم و مردم و مسئولین هر تصمیمی بگیرند می‌پذیرم. از خداوند می‌خواهم که ذهن مردم را نسبت به رفتار ما به سمت عطوفت رهنمون نماید.”

 8. محمدرضا says

  نصرتی:‌ من متأهلم و از این شوخی ها ندارم ؛ فردوسی‌پور نابودم کرد
  وقتی با نصرتی تماس می‌گیریم از رای صادر شده باشگاه پرسپولیس مطلع بود. کاملا مشخص است که در این چند روزه فشار زیادی را تحمل کرده است. مطبوعات، رسانه‌ها، رادیو و تلویزیون آنقدر گفته‌ و نوشته‌اند که کمتر کسی است نداند نصرتی و شیث رضایی چه کاری انجام داده‌اند.

  هر جا می‌روی بلوتوث‌ها روشن است. فقط کافی است در جمع عمومی دهان باز کنی و بگویی صحنه را ندیده‌ای!
  50 نفر به شما پیشنهاد می‌دهند: «فیلمش را دارم می‌خواهی؟» هیچ‌کس عملی را که این دو بازیکن انجام داده‌اند قبول ندارد و همه هم آن را تحریم کرده‌اند اما… .

  نصرتی که همیشه همه او را در زمره بازیکنان بااخلاق قرار می‌دادند خواسته یا ناخواسته وارد بازی‌ای شده که اعتبار چند ساله‌اش را به باد داده است. به قول استیلی، او جرات نمی‌کند از خانه خارج شود و سرش را بالا بگیرد. جرات نمی‌کند بگوید من همان نصرتی هستم که گل صعود ایران به جام‌جهانی را به بحرین زدم و هرگز یک ‌بار هم به کمیته انضباطی نرفته‌ام.

  این گفت‌وگو را روزنامه وطن امروز دقایقی پس از اعلام رای باشگاه پرسپولیس با نصرتی گرفته شده است. در جواب دادن تردید داشت اما سرانجام سکوتش را شکست و گفت: «چه کار کنم؟ دارم داغون می‌شوم».

  باشگاه پرسپولیس رای خودش درباره شما و شیث را صادر کرد.

  خبرش را شنیدم. نمی‌دانم در این باره باید چه بگویم.

  برخی پیشکسوتان ورزشی حتی در رشته‌های دیگر در بیانیه‌ای درخواست تخفیف مجازات را برای تو کرده‌اند.

  همه آنها لطف دارند. خدا بزرگ است. فکر می‌کنم عزت دست خداست.

  بازیکنان تیم‌ملی هم توماری امضا کرده‌اند و از تو حمایت کرده‌اند.

  من با همه آنها همبازی بوده‌ام و همه می‌دانند که اخلاق من چطوری است. ما هم خدایی داریم. عادل فردوسی‌پور مرا نابود کرد اما نمی‌داند از آن طرف خدایی هم وجود دارد.

  اما رای نهایی کمیته انضباطی روز یکشنبه صادر می‌شود. به نظر آنها نرمش باشگاه را نخواهند داشت.

  من خدا را دارم. سابقه من مشخص است.

  چه نظری درباره رای باشگاه داری. فکر می‌کنی این رای عادلانه باشد؟

  نمی‌دانم چه چیزی باید بگویم اما یک‌نفر نیامد از خود من در این زمینه سوال کند. باور کنید من هیچ قصد و غرضی نداشتم. چون یک ‌سر این قضیه شیث است همه فکر می‌کنند اتفاقی افتاده است.

  قضیه‌ای که اتفاق افتاده ذهن همه را به این سمت برده که این حرکت نشأت گرفته از شوخی‌های بیجا در تمرینات است.

  به والله، به والله من از این شوخی‌ها با کسی ندارم. من مجرد نیستم و یک‌ فرد متاهل هستم. چرا باید از این کارها بکنم. هر کسی به زعم خودش یک ‌چیزی نوشته است. هیچ‌وقت با کسی از این شوخی‌ها نداشته و ندارم.

  حالا فکر می‌کنی انتهای این ماجرا به کجا می‌رسد؟

  نمی‌دانم، فقط این را می‌دانم که خدای من هم بزرگ است.

 9. تارا says

  اگه دانلود اهنگ بزارین عالیه درضمن بانظر الناز موافقم

 10. الناز says

  سلام.در مورد حرکت شیث رضایی و محمد نصرتی باید بگم که ما ایرانی ها بر خلاف دین وشریعتمون خیلی چیز هارو اصلا رعایت نمیکنیم! من نمیدونم قصدشون از این کار احمقانه چی بوده نه تنها حالا این حرکت بلکه خیلی از این حرکات زشت و داریم در روز اینور و اون ور میبینیم علتشم عقده ای بودنه!! همین وبس!

 11. نادر کریمی says

  دم بچه های {بی کلک} گرم……………………./

Leave A Reply

Your email address will not be published.