خانه » عمومی » آموزش و ترفند » راه های غرق نشدن در دریا

راه های غرق نشدن در دریا

شنا و غرق نشدن در دریا در مقایسه با شناکردن  در استخر، تخصص  و مهارت بالاتری می‌طلبد و فقط تعداد محدودی از شناگران و حتی مربیان شنا، تخصص مقابله با امواج سهمگین دریا را دارند و می‌توان گفت که اصلی‌ترین فن شنا در دریا و جلوگیری از خطر غرق شدن، یادگیری اصول و تکنیک‌های مقابله با موج و مهار آن است.

راه های غرق نشدن در دریا

اغلب شناگران تازه کار که وارد دریا می‌شوند، به محض برخورد با امواج تسلیم می‌شوند و در واقع این موج است که برای آنها تصمیم می‌گیرد کدام سمت بروند و کدام سمت نروند.

گرفتار موج شدن

بسیاری از غرق‌شدگان در وسط موج دریا گرفتار و غرق شده‌اند؛ این در حالی است که برای مقابله با غرق شدن یا باید روی موج ایستاد یا به زیر موج رفت، اما اغلب غرق شده‌ها در وسط امواج گرفتار شده‌اند.

در صورتی که فردی مهارت شنا کردن در استخر را داشته باشد، به محض مقابله با موج دریا می‌تواند براحتی تا یک متر زیر موج برود و به سمت ساحل شنا کند؛ در این حالت، قدرت موج به شناگر برخورد نمی‌کند و براحتی می‌تواند به سمت ساحل حرکت کند.

در این شرایط، شناگر باید هر یک دقیقه، بالای آب بیاید و تنفس کند و دوباره زیر موج‌ها شنا کند؛ در صورتی که شناگر، همین یک نکته را رعایت کند، بندرت امکان غرق شدن او وجود دارد.

بهترین نوع شنا

بهترین نوع شنا در دریا برای جلوگیری از خطر غرق شدن، شنای قورباغه است که هم توان شناگر را حفظ می‌کند و هم سریع‌تر و راحت‌تر او را به سمت ساحل می‌رساند.

وقتی امواج دریا سهمگین و غیرقابل مهار می‌شود، در این شرایط هر چقدر شناگر به زیر آب برود و در عمق بیشتری شنا کند، شنا برای او راحت‌تر است و خیلی راحت‌تر به ساحل می‌رسد، اما اغلب افرادی که در حال غرق شدن هستند، از این که زیر آب بروند وحشت دارند و چون به عمق آب نمی‌روند و در سطح موج می‌مانند، دریا خیلی راحت آنها را حرکت می‌دهد و جسمشان را خسته می‌کند.

مهم‌ترین عوامل غرق شدن

در حقیقت، یکی از مهم‌ترین عوامل غرق شدن شناگر در دریا، همین خستگی است، زیرا قدرت انسان به هیچ وجه قابل مقایسه با قدرت موج نیست و شناگر باید زیر موج حرکت کند تا با موج نجنگد و در غیر این صورت مجبور است با موج رودررو شود و در نهایت، ضعف شدید عضلات بدن، شناگر را غرق می‌کند.

حتی جالب است که برخی غرق‌شدگان دریا به دلیل غرق‌شدگی فوت نکرده‌اند، بلکه به دلیل ترس و ناامیدی، خیلی زود تسلیم موج شده‌اند، یعنی برخی از آنها قبل از مرحله غرق شدن به دلیل بالا رفتن ضربان قلب، ترشح شدید آدرنالین و ایست قلبی مرده‌اند.

نکته مهم دیگر این است که عمده غرق شده‌های دریا در نزدیکی ساحل غرق شده‌اند، زیرا در این قسمت دریا، امواج شدیدتر است، اما اگر همین افراد در فاصله یک تا دو کیلومتر دورتر از ساحل شنا کنند، قدرت امواج کمتر است و خطر غرق شدن نیز بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 

.

مطلب پیشنهادی

تخفیف های ویژه تور ترکیه در لحظه آخر

تخفیف های ویژه تور ترکیه در لحظه آخر لحظه آخر مرجعی معتبر برای تورهای گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.