خانه » موبایل » مقالات موبایل » ایرانی‌ها چه گوشی‌هایی می‌خرند؟+جدول

ایرانی‌ها چه گوشی‌هایی می‌خرند؟+جدول

برای رسیدن به درک درست نسبت به این که ایرانی ها و البته بهتر است بگوییم تهرانی ها دنبال چه گوشیهایی هستند، به بازار گوشی ها در تهران سر زدیم.

 دوست دارم یه گوشی تپل مثل اپل بگیرم این جمله را پسری که روی صندلی در مجتمع پایتخت نشسته می گوید.

معمولا اکثر مردم حداکثر یک میلیون تومان برای تلفن همراه خرج می کنند ولی عده ای هم هستند که به دنبال مدل های روز می آیند. این را یک فروشنده می گوید و تاکید می کند: اگر پول داشتم آخرین مدل را خریداری را می کردم ولی با توجه به وضع مالی ام در حال حاضر می توانم نوکیا 1100 بخرم.

هنگامی که از این فروشنده در مورد رده بندی برندهایی که مردم بیشتر به دنبال آن می آیند پرسیدم، پاسخ داد: اول سامسونگ، دوم اپل، سوم سونی و بعد هم اچ.تی.سی.

اما یکی از افرادی که برای خرید گوشی به بازار آمده نظر متفاوتی دارد و می گوید: هیچ وقت سامسونگ نمی خرم چون یاد یخچال و یا تلویزیون می افتم و به نظرم سونی و اچ.تی.سی مدل های جالبتری دارند.

عده ای از خریداران هم ترجیح می دادند یک گوشی معمولی داشته باشند و پول خود را برای خرید یک تبلت با امکانات کامل صرف کنند.

اکثر افرادی که با آن ها صحبت شد، حداکثر تا قیمت یک میلیون تومان را برای خرید گوشی اختصاص می دادند و وقتی از آن ها در مورد بهترین برندهای گوشی سوال می شد، معمولا جواب می دادند اپل، سامسونگ، سونی یا اچ.تی.سی.

اما یکی از خریداران گوشی معتقد بود: اگر کوشی کارایی خوبی داشته باشد به نظرم اصلا قیمتش مهم نیست. من گوشی ای می خواهم که وقتی آن را در دستم می گیرم، بتوانم 90 درصد فعالیت هایم را انجام دهم. تنها زمانی به سراغ رایانه خواهم رفت که با نرم افزاری تخصصی کار داشته باشم.

در رابطه با این موضوع مرتضی افراسیابی – کارشناس گوشی های تلفن همراه – معتقد است که ایرانی ها در انتخاب برند در بازار محدود هستند؛ هنگامی که برای خرید به بازار مراجعه می کنند اکثرا با مدل های سامسونگ، سونی، اچ.تی.سی، ال.جی و یا نوکیا روبرو خواهند شد.

به گفته او در ایران رویه ای ایجاد شده که تجربه ی 10 سال پیش را به امروز انتقال می دهند به طوری که اگر با 10 نفر در مورد کیفیت گوشی هایی مثل ال.جی صحبت کنیم، شاید 9 نفر از آن ها تعجب کنند. این درحالی است که این برند سال ها است که تغییر کرده و در حال حاضر برند چهارم در دنیای موبایل محسوب می شود.

وی در رابطه با بودجه ای که معمولا کاربران برای خرید گوشی  صرف می کنند افزود:  کاربران معمولا با هزینه ای بین 700 هزار تومان تا یک میلیون تومان به دنبال گوشی های خوب هستند و اگر قصد داشته باشند که در این محدوده خرید کنند معمولا باید یک یا دو نسل قدیمی از گوشی های روز را بخرند.

او همچنین برند سامسونگ را برای کاربران ایرانی تکراری دانست و عنوان کرد: در حال حاضر کاربران ایرانی به دنبال تجربه جدیدتری هستند با این حال فکر می کنم سامسونگ بیشترین فروش را داشته باشد. فروش گوشی های سونی هم پیشرفت خوبی داشته و سونی این فروش را به اسم خود در لوازم صوتی و تصویری مدیون است.

به تاکید این کارشناس کاربران باید در نظر داشته باشند که به دنبال چه مشخصاتی هستند، اگر یک گوشی ارزان قیمت تا سقف یک میلیون تومان می خواهند که حداقل یک پردازنده دو هسته یی داشته باشد مثلا می توانند به سراغ هوآوی یا ال.جی بروند و اگر از دوربین گوشی بیشتر استفاده می کنند بهتر است سونی را انتخاب کنند. در مورد کیفیت برند هم هوآوی در ارزان قیمت ها و اچ.تی.سی گزینه های مناسبی هستند.

افراسیابی در رابطه با مشخصات سخت افزاری هم گفت: اگر خودم بخواهم گوشی بخرم و بودجه ای زیر یک میلیون داشته باشم به سراغ ال.جی یا هوآوی خواهم رفت و با بودجه ای بین یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان، انتخاب هایی در سامسونگ و ال.جی خواهم داشت. اما با بودجه ای بین یک میلیون و 500 هزار تومان تا دو میلیون میتوان در سونی انتخاب های خوبی داشت و برای بالای دو میلیون تومان هم اچ.تی.سی وان را انتخاب می کنم.

اما شما به عنوان یک کاربر ایرانی طرفدار چه گوشی هایی هستید و چقدر بابت خرید تلفن همراه دلخواه تان پول خرج خواهید کرد؟

در جدول زیر قیمت حدودی بعضی از تلفن های همراه در بازار انتخاب شده است:

ردیف

مدل گوشی

قیمت (تومان)

1

Huawei G600

712000

2

LG Optimus Vu P893

1239000

3

Nokia Lumia 920

1629000

4

Sony Xperia Z

1779000

5

Samsung Galaxy S4

2050000

6

HTC One-32

2299000

7

iPhone5-32

2879000

.

مطلب پیشنهادی

چگونه بفهمیم در تلگرام هک شدیم

چگونه بفهمیم تلگراممان هک شده یا نه با رفتن در قسمت settings اپپیکیشن تلگرام می‌توانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.