خانه » عمومی » اخبار » دلفین‌ها ما را چه شکلی می‌بینند؟

دلفین‌ها ما را چه شکلی می‌بینند؟

9409-22m1459
محققان آمریکایی و بریتانیایی برای نخستین بار در جهان تصویری از درک یک دلفین از انسان غوطه‌ور در آب را به واسطه انعکاس صدا به دست می‌آورد، ثبت کرده‌اند. 

به گزارش آنا به نقل از Gizmodo، این تیم با استفاده از یک تکنیک تصویربرداری که CymaScope نام دارد، از تصویری که دلفین از انسان در ذهن خود می‌سازد، عکس گرفته‌اند. این سیستم صداهایی که دلفین به سمت اشیاء در داخل آب می‌فرستد، ثبت می‌کند و بعد تصاویر دو بعدی از آن صداها می‌سازد. سپس این تصاویر توسط کامپیوتر به تصاویر سه‌بعدی تبدیل می‌شوند و به محققان امکان می‌دهند که مدل‌های قوی و نزدیک به واقعیت بسازند.

جک کاسه‌ویتز، رئیس این تیم تحقیقاتی در این مورد می‌گوید: «ما بیش از یک دهه است که روی نحوه ارتباطات دلفین‌ها مطالعه می‌کنیم. زمانی که دریافتیم دلفین‌ها در آزمایش‌های ما در مورد انعکاس صدا، اطلاعات کافی در اختیارمان قرار نمی‌دهند، با ثبت صداهای آنها با 92 درصد دقت قادر به شناسایی این اصوات شدیم و بعد کنجکاو شدیم ببینیم که آنها این صداهای منعکس‌شده از اجسام را چگونه می‌بینند».

9409-22m1460

 تصویری که دلفین از یک انسان داخل آب میبیند

دانشمندان در این آزمایش از یک دلفین ماده با نام «آمایا» استفاده کردند و امواج صوتی آن را از یک غواص داخل آب ثبت کردند. این غواص برای اینکه نویزی ایجاد نکند، مدت کوتاهی را بدون نفس کشیدن ماند تا هیچ حبابی ایجاد نشود و امواج صوتی روی نتایج آزمایش تاثیری نگذارند.

به محض اینکه آمایا غواص را با کمک امواج صوتی فرکانش بالا شناسایی کرد، سیستم CymaScope ارتعاشات صوتی در محیط آب را ثبت و به شکل تصویر درآورد.

محققان به غیر از غواص، آمایا را به سمت اشیائی چون گلدان، مکعب و یک نماد مثبت (+) هدایت کردند.

کاسه‌ویتز در این باره می‌گوید: «با چاپ موفقیت‌آمیز یک مکعب با سیستم سه‌بعدی هیجان‌زده شده بودیم و با دیدن پرینت سه‌بعدی از یک انسان از شدت هیجان قادر به حرف زدن نبودیم. برای نخستین بار بود که می‌دیدیم دلفین‌ها ما را چگونه می‌بینند».

9409-22m1461

 (سمت چپ) تصویر اصلی CymaScope از آنچه دلفین می‌بیند/ (سمت راست) تصویر تقویت شده توسط کامپیوتر از آنچه دلفین می‌بیند

.

مطلب پیشنهادی

خرید بک لینک ارزان و مرتبط

خرید بک لینک ارزان و مرتبط چیست

برای خرید بک لینک ارزان شما همراهان عزیز می توانید از وب سایت ما یعنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.