تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

وظیفه ما در برابر ظالمین

علّت ظلم را بیش از هر چیز باید در کمبودها و نارسایی های روحی و روانی فرد ظالم جستجو کرد و بعد به وظیفه خودمان در برابر ظالمین بپردازیم

در قرآن مجید، آیات زیادی در مذمت ظلم و نیز در معرفی این گروه بیان شده است که به برخی از آن ها اشاره می شود …

یکی از گناهانی که به حکم عقل و شرع بسیار مذمت شده است؛ ظلم است. این رفتارهای ظالمانه به نوع های مختلفی در زندگی افراد نمود دارد و می توان برایش مصادیق فراوانی را در یک نوع تقسیم بندی به دو حیطه ی ظلم های فردی و اجتماعی و در یک تقسیم بندی دیگر در بیان علمای اخلاق؛ ظلم به خدا، ظلم به خود و ظلم به دیگران تقسیم کرد.

ریشه ی ظلم کردن ظالمین به دیگران در چیست؟

نکته ای که همه ی ما انسان ها باید مد نظر داشته باشیم این است که در همه ی این مصادیق و اقسام ظلم، در حقیقت انسان ظالم بیش از این که به دیگران ظلم کند؛ به خود ظلم کرده است. چرا که اگر انسان کار خوبی انجام دهد؛ در اصل به خودش خوبی کرده است.

کسی که مثلا دست فقیری را می گیرد، به خویشتن لطف کرده است؛ بله فرد کمک کننده به فقیر کمکی رسانده است؛ ولی در واقع، دنیا و آخرت خود را آباد کرده است.

در دنیا دوست پیدا می کند؛ خدا چند برابر در دنیا به او می دهد و در آخرت هم بهره ای صد چندان دارد.

کسی هم که در حق دیگران بدی می کند؛ در اصل به خودش ستم کرده است.

زیرا در دنیا و آخرت ضرر می کند.

اولین ضرر دنیوی او این است که دوست شفیقی را از دست داده و یا دشمنی برای خودش ساخته است و دومین آن، تقاص است در همین دنیا؛ زیرا یکی از گناهانی که نتیجه اش در همین دنیا دیده می شود، ستم به دیگران است و نتیجه شوم دیگرش در آخرت است.

ریشه ی ظلم کردن ظالمین به دیگران در چیست؟

اگر بخواهیم ریشه و علت ظلم را در رفتارهای افراد بدانیم، متخصصان تا حدودی این عوامل را روشن کرده اند و بیان کرده اند که علّت ظلم را بیش از هر چیز باید در کمبودها و نارسایی های روحی و روانی و خود کم بینی ها و حقارت های نفسانی مشخص ظالمین جستجو کرد، زیرا کسی که دارای نفس مطمئنّه و روح آرام و شخصیت قائم به صفات کاملة وجود خویش باشد، هیچ گاه ستمی به دیگران روا نخواهد داشت.

چنانچه بررسی زندگی بزهکاران اجتماعی که مرتکب جنایات بزرگ و ستم های هولناک نسبت به افراد شده اند، نشان می دهد که خود مجرمین مورد تهدید و ستم های مکرّر واقع شده اند. گاهی هم جهالت و نادانی انسان موجب ظلم و جور ناخواسته ای می شود که معمولاً دامنة آن فراتر از خود و خانواده می شود. غفلت از یاد خدا و بی ایمانی به مبدأ و معاد نیز زمینه ساز انواع ستم ها می شود.

سیمای ظالمین در قرآن

«لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ»(بقره/258)افرادی كه ظلم می كنند خدا لطفش را از آنها برمی دارد. هدایتشان نمی كند. راه حق را پیدا نمی كنند و در باطل گم می شوند.

«إِنَّهُ لا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ» (انعام/21)افرادی كه ظلم می كنند رستگار نمیشوند.

«لَنُهْلِكَنَّ الظَّالِمینَ» (ابراهیم/13)قرآن میگوید: پدر ظالم را در میآوریم. «أَلا لَعْنَه یُ اللَّهِ عَلَی الظَّالِمینَ» (هود/18).

«بُعْداً لِلْقَوْمِ الظَّالِمینَ» (هود/44) «وَ ما لِلظَّالِمینَ مِنْ أَنْصارٍ» (بقره/270)روز قیامت ظالم یار و یاور ندارد.

«وَ سَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَمُواای مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ» (شعراء/227)به ظالمها خواهم گفت كه چه عاقبت تلخی خواهند داشت.

«ما لِلظَّالِمینَ مِنْ حَمیمٍ وَ لا شَفیعٍ یُطاعُ» (غافر/18)افرادی كه ظلم میكنند ممكن است اینجا یك باندی باشند و كمك هم كنند، ولی روز قیامت دوست صمیمی و حمیمی نیست.

آثار ظلم و سیمای ظالمان در روایات

اما هشدارهای قیامت که قرآن می فرماید: «وَ كَذلِكَ نُوَلِّی بَعْضَ الظَّالِمینَ بَعْضاً بِما كانُوا یَكْسِبُونَ» (انعام/129)كسی كه ظلم كند یك ظالم قویتری را بر او حاكم می كنیم، مزد اول ظالم این است كه یك كسی را وادار می كنیم كه او هم به او ظلم كند.

خدا ظالمین را توسط یك ظالم دیگر تنبیه می كند، اگر ظلم به كسی بكنی، خدا دشمن توست.

حتی اگر ظلم به زن و بچه ات بكنی. بچه كوچك را نمی شود بی جهت دعوایش كرد، بچه بلد نیست، ظرف را بر می دارد برود در آشپزخانه، نمی تواند، سنگین است، می افتد و می شكند. شما حق ندارید داد بزنید. می توانید از دستش بگیرید اما اگر طاقت نداشت افتاد و ظرف شكست حق نداریم داد بزنیم.

وظیفه ما در برابر ظالمین و مظلوم

و اما مسئله مهم اینكه در برابر ظالم چه كنیم؟ در برابرمظلوم چه كنیم؟  اول آنكه در مقابل ظالم باید بایستید. حدیث داریم ظالم و مظلوم هر دو به جهنم می روند. سوال شد: ظالم درست اما مظلوم چرا به جهنم می رود؟ فرمود: برای اینكه به مظلوم می گویند كه چرا زیر بار ظلم ظالم رفتی؟

قرآن می فرماید: «وَ الَّذینَ إِذا أَصابَهُمُ الْبَغْیُ هُمْ یَنْتَصِرُونَ» (شوری/39)مومنین كسانی هستند كه اگر به یكی از آنها ظلم شد، همدیگر را با «الله اكبر» صدا می كنند.
نباید زیر بار ظلم رفت. مومنین كسانی هستند كه«إِذا أَصابَهُمُ الْبَغْیُ» وقتی ظلم به آن ها اصابت كرد «هُمْ یَنْتَصِرُونَ» داد می زنند و دیگران را به استمداد می خواهند.
باید در مقابل ظالم فریاد زد. نیرو جمع كرد و زیر بار ظلم نرفت. تكیه به ظالم نكنید.
قرآن می فرماید: «وَ لا تَرْكَنُوا إِلَی الَّذینَ ظَلَمُوا» (هود/113)كسی كه ظلم می كند یاریش نكنید.
«فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْری مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ» (انعام/68)، با ظالم ننشینید. «وَ لا تُطیعُوا أَمْرَ الْمُسْرِفینَ» (شعراء/151)از ظالم پیروی نكنید.
«فَلَنْ أَكُونَ ظَهیراً لِلْمُجْرِمینَ» (قصص/17)یار ظالم نباشید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.