تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

رابطه خواب آقایان با رابطه جنسی!

[highlight]خواب کافی باعث افزایش توانایی مردان برای ورزش موثر می‌شود و ورزش هم معلوم است که چه تاثیر ی بر سلامت دارد[/highlight]

.اما گذشته از این، محققان دانشگاه شیکاگو دریافته‌اند، محرومیت از خواب می‌تواند تاثیر شگرفی بر متابولیسم پایه داشته باشد. در اصل کمبود خواب سوخت و ساز گلوکز را حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. ظاهرا خواب ناکافی با برهم زدن تعادل برخی از پارامترهای هورمونی و متابولیکی اصلی در خود اثرات مثبت ورزش را خنثی می‌کند. محققان شواهدی براساس گزارش مربیان دارند که نشان می‌دهد، خواب کافی در ورزشکاران باعث کاهش استرس و البته کاهش صدمات حین تمرین می‌شود. هنگام خستگی و خواب آلودگی دقت ورزشکاران کاهش می‌یابد و بنابراین بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند. ضمن آن‌که سرعت عملکرد ذهن، قدرت ذهن هم کاهش پیدا می‌کند.


 

کم خوابی = چاقی

درحالی‌که ارتباط میان کمبود خواب و چاقی به‌خوبی به اثبات رسیده است، مطالعه‌ای که در سال گذشته در مجله تغذیه بالینی که در ایالات متحده منتشر شده نشان داد که به دنبال بی خوابی دقیقا شما چقدر می‌توانید افزایش وزن داشته باشید. در این مطالعه که بین افراد ۳۰ تا ۴۹ ساله انجام شد، شرکت‌کنندگان به‌طور معناداری بعد از داشتن کمبود خواب به‌طور دقیق ۳۰۰ کالری بیشتر می‌خوردند. محققان می‌گویند، کمبود خواب می‌تواند در از بین رفتن کنترل خود بر غذا تاثیر داشته و خطرناک باشد البته اگر هر شب ادامه پیدا کند.


 

کم خوابی = ناراحتی قلبی

براساس گزارش مایوکلینیک، آپنه خواب در مردان ۲ برابر زنان است. در این اختلال، تنفس به‌طور مکرر در طول خواب قطع شده و دوباره شروع می‌شود. اما این نوع کم خوابی چه اثر منفی‌ای بر بدن مردان دارد؟ محققان می‌گویند آپنه خواب باعث افت ناگهانی در سطوح اکسیژن در طول شب می‌شود و می‌تواند موجب ایجاد فشار بر سیستم قلبی- عروقی شده و خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب، سکته مغزی و سایر بیماری‌های عروقی را  افزایش دهد.

متخصصان می‌گویند خواب آلودگی بیش از حد در طول روز یکی از علائمی است که باید به آن توجه داشت زیرا بیدار شدن‌های متوالی نمی‌گذارد فرد به خواب عمیق برود و برای همین فرد روز بعد را با خستگی و خواب آلودگی شدید سپری می‌کند.

بیداری ناگهانی به‌دلیل تنگی نفس که به احتمال زیاد نشان‌دهنده آپنه خواب مرکزی است یکی دیگر از علائمی است که باید به آن توجه داشت. در آپنه خواب مرکزی مغز نمی‌تواند به ماهیچه‌هایی که تنفس را کنترل می‌کنند پیام بفرستد. از جمله دیگر علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد، عبارتند از: خروپف با صدای بلند (که معمولا در آپنه انسدادی خواب بیشتر است)، بیداری با خشکی دهان یا گلودرد، سردرد صبحگاهی، مشاهده قطع تنفس هنگام خواب، مشکلات خواب اعم از بی‌خوابی.


 

کم خوابی = رابطه زناشویی ناموفق

مطالعه‌ای که در تابستان گذشته در مجله انجمن پزشکی ایالات متحده منتشر شده آنچه را بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند، تایید کرده است که کمبود خواب می‌تواند بر روابط زناشویی زوج‌ها تاثیر منفی داشته باشد. کمبود خواب در واقع ممکن است تاثیر مستقیم بر مقدار هورمون تستوسترون در مردان داشته باشد. تستوسترون یکی از هورمون‌های جنسی است که پایین بودن آن موجب کم‌ بودن رابطه زناشویی می‌شود. با توجه به این یافته‌ها، کمبود خواب سطح تستوسترون را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. این در حالی است که میزان تستوسترون به‌طور طبیعی با افزایش سن یک تا ۲درصد کاهش می‌یابد.


 

کم خوابی = افزایش فشار خون

این‌که شما از لحاظ کمی، خواب کافی داشته باشید با این‌که کیفیت خواب شما چگونه باشد کاملا متفاوت است. براساس تحقیقات منتشر شده در مجله هایپرتنشن (مجله انجمن قلب ایالات متحده)، مردانی که خواب سبک‌تری داشتند ۸۳درصد بیشتر احتمال ابتلا به فشار خون بالا را در طول دوره ۳ ساله مطالعه نشان دادند. یافته‌ها نشان داده جبران نکردن کمبود خواب می‌تواند باعث افزایش خطر فشار خون بالا در سنین بالا شود. در افرادی که به‌طور معمول ۵ ساعت یا کمتر می‌خوابند، خطر ابتلا به فشار خون بالا ۲برابر است اما این را هم باید اضافه کرد که براساس گزارش‌های پیشین، خواب عمیق احتمالا در ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و تغییرات متابولیسم در گروه‌های سنی مختلف نقش دارد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.