تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

لانه گزینی چیست؟ تفاوت خونریزی لانه گزینی با پریودی

لانه گزینی چیست ؟

لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ می‌دهد. لانه گزینی حدود 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ می‌دهد.

بعد از اینکه سلول تخمک بارور شد، در حدود 3 روز در لوله فالوپ می‌ماند. سپس تخمک بارور شده ( علائم تخمک بارور شده) حرکت کرده خود را به رحم می‌رساند و به دیواره رحم متصل می‌شود. به این عمل لانه گزینی گفته می‌شود.

زمانیکه لانه گزینی رخ می‌دهد، شما علائم آن از جمله حساس شدن سینه ها، گرفتگی عضلات و لکه بینی را تجربه می‌کنید. اگر شما یک یا بیشتر از این علائم را داشتید، شما باردار خواهید بود. پروسه لانه گزینی مرحله بدون دردی است، که گاهی با درد تخمک گذاری در وسط سیکل اشتباه گرفته می‌شود.

در آن زمان، اگر تخمک بارور شده خارج از رحم شروع به رشد کردن کند و یا به غشای دیواره داخلی رحم نچسبد، عمل لقاح انجام نشده است.

در حین خونریزی لانه گزینی چه اتفاقی می افتد ؟

علت اصلی این خونریزی پیوند جنین به دیواره رحم است، این فرآیند در نزدیکی مراحل پایانی فرآیند لانه گزینی رخ می‌دهد که در آن یک بافت خاص با یک وظیفه خاص به نام تروفوبلاست تشکیل می‌شود که از جنین ایجاد می‌شود و آن را دربر می‌گیرد سپس این بافت خود را به دیواره رحم بنام اندومتریوم متصل می‌کند و شروع به پناه گرفتن به درون خودش می‌کند.

تروفوبلاست نیز وارد بسیاری از رگ های خونی شده و باعث پاره شدن آن‌ها می‌شود. این امر به نوبه خود باعث نشت و جمع شدن حفره‌های موجود در تروفوبلاست می‌شود که به حفره های دیگر ایجاد شده در بافت خون در بدن مرتبط هستند. این حفره ها به آرامی به حفره‌های خالی و دهانه‌های رحم نزدیک می‌شوند، از جنین بیرون رانده می‌شوند و در نهایت باعث خونریزی می‌شوند.

چگونه تست خونریزی لانه گزینی انجام می شود ؟

علائم و نشانه های مختلفی از لانه گزینی وجود دارد، از جمله خونریزی که ممکن است پیش بینی شود. در نظر بگیرید که ببینید آیا خون و یا لکه شما می‌تواند ناشی از لانه گزینی باشد یا خیر.

آیا خونریزی لانه گزینی رایج است ؟

خونریزی لانه گزینی تا حد زیادی شایع است و شاید در حدود بیست تا سی درصد از زنان رخ می‌دهد. اگر شما چند لکه قبل از دوره پریود خود دیدید، این چیزی نیست که نگران آن باشید و ممکن است نشانه ای از بارداری باشد.

چه زمانی خونریزی لانه گزینی اتفاق می‌افتد ؟

وقتی که رویان در رحم لانه گزینی می‌کند، هر جا که اقامت کند همانجا می‌تواند رگ‌های کوچک خون را پاره کند. اما نگران نباشید! این اتفاق هیچ مشکلی را برای مادر به وجود نمی‌آورد و دیواره رحم دوباره بازیابی خواهد شد. در این حالت، بعضی از خانم‌ها خونریزی خفیفی را تجربه می‌کنند که رنگ آن از صورتی تا قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است. این رخداد که اصطلاحا خونریزی لانه گزینی نامیده می‌شود معمولا قبل از خونریزی ماهیانه و حدود 5 تا 10روز بعد از لقاح مشاهده می‌شود.

چگونه می‌توان متوجه شد خونریزی مربوط به لانه گزینی است یا قاعدگی ؟

از آنجا که خونریزی لانه گزینی قبل از جواب مثبت تست بارداری اتفاق می‌افتد، مشکل بتوان متوجه شد خونریزی خفیف نشانه اولیه بارداری است یا یک لکه بینی ساده است که سرانجام به شکل قاعدگی به پایان می‌رسد. متاسفانه هیچ روش تست یا علامت قطعی برای این موضوع وجود ندارد.

بهترین راه برای اطمینان از باردار شدن آن است که چند روز صبر کرده و تست بارداری را انجام داد. زمان آخرین رابطه جنسی هم می‌تواند به شما کمک کند. اگر بیش از 2 هفته از ان تاریخ گذشته، بعید است خونریزی مربوط به لانه گزینی باشد و احتمالا به عادت ماهیانه ربط دارد.

حدود یک سوم زنانی که گفته‌اند خونریزی لانه گزینی داشته‌اند معتقدند این خونریزی با لکه بینی متعارف قبل از پریود متفاوت و رنگ آن کمی تیره‌تر است. بعضی دیگر همراه با لکه بینی انقباض را نیز ذکر کرده‌اند. باقی زنان اعتقاد دارند خونریزی لانه گزینی و خونریزی پریود هیچ تفاوتی با هم ندارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

خونریزی خفیف در دوران بارداری، حتی در زمان‌هایی غیر از لانه گزینی اغلب نرمال است. عوامل ایجاد کننده آن عواملی معمولی مثل ناراحتی سرویکس بعد از انجام آزمایش لگنی، رابطه جنسی یا عفونت واژن است. اما از آنجا که گاهی خونریزی بعد از جواب مثبت تست بارداری ممکن است نشانه بارداری خارج رحمی، بارداری مولار (بچه خوره) و یا سقط جنین باشد حتما باید به پزشک اطلاع دهید. نباید نگران باشید. به احتمال خیلی خیلی زیاد اگر خونریزی خفیف باشد و طولانی نشود همه چیز روبراه است.

آیا همیشه لکه بینی به معنی خونریزی لانه گزینی است ؟

لکه بینی همیشه به معنی لانه گزینی نیست. ممکن است خونریزی در روز اول پریودی اتفاق بیفتد یا به خاطر بیماری باشد. روش فهمیدن این مسئله دانستن تفاوت بدن پیش از لانه گزینی است. برای این کار، باید به پریودی خود توجه کنید.

در برخی خانم‌ها پریودی شدید است و در برخی دیگر به صورت لکه بینی است. برخی خانم ها چند روز قبل از پریودی گرفتگی عضلات دارند اما برخی دیگر بعد از شروع پریودی گرفتگی دارند. شناخت بدن و واکنش آن به عادت ماهانه به شما کمک می کند. اگر حالت شما مطابق احساس شما پیش از پریودی است و نزدیکی جنسی نامطمئن داشته اید، به شدت لکه بینی و مدت آن توجه کنید.

اگر فکر می کنید لکه بینی به خاطر لانه گزینی است و نمی‌توانید تا زمان پریودی صبر کنید بهتر است تست بارداری خانگی انجام دهید. به یاد داشته باشید ابتدا لانه گزینی اتفاق می‌افتد سپس بارداری پس از تشکیل نطفه اتفاق می‌افتد بنابراین ممکن است تست دقیق نباشد. سعی کنید با اولین ادرار خود در روز تست را انجام دهید زیرا در این حالت مقدار هورمون گنادوتروپین بالا است.

چه زمانی خونریزی لانه گزینی اتفاق می‌افتد ؟

وقتی که رویان در رحم لانه گزینی می‌کند، هر جا که اقامت کند همانجا می‌تواند رگ‌های کوچک خون را پاره کند. اما نگران نباشید! این اتفاق هیچ مشکلی را برای مادر به وجود نمی‌آورد و دیواره رحم دوباره بازیابی خواهد شد. در این حالت، بعضی از خانم‌ها خونریزی خفیفی را تجربه می‌کنند که رنگ آن از صورتی تا قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است. این رخداد که اصطلاحا خونریزی لانه گزینی نامیده می‌شود معمولا قبل از خونریزی ماهیانه و حدود 5 تا 10روز بعد از لقاح مشاهده می‌شود.

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می‌شود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می‌شوند بسیار شگفت زده می‌شوند.

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری در یک سوم خانم های باردار است. تخمک بارور به داخل لوله های رحم حرکت کرده و داخل رحم می‌شود، جایی که لقاح در پوشش داخلی رحم انجام می‌شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد بافتی که اطراف تخمک وجود دارد باعث آسیب رساندن به رگ های خونی مادر در داخل رحم و خونریزی از دهانه رحم و واژن می شود. آموختن علائم خونریزی لانه گزینی به خانم ها کمک می کند زمان شروع بارداری را تشخیص دهند.

زمان لانه گزینی

این نوع خونریزی در بارداری معمولا بین 6 تا 12 روز بعد از نزدیکی جنسی و بارداری اتفاق می‌افتد. زمان نزدیکی جنسی خود را به یاد آورید. اگر بیش از یک ماه یا دو ماه گذشته است، بنابراین احتمال خونریزی لانه گزینی بسیار کم است.

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می‌شود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می‌شوند بسیار شگفت زده می‌شوند.

هنگامی که پزشک متوجه بارداری شود، با استفاده از آزمایشات مختلف سن جنین را تشخیص می‌دهد.

بررسی رنگ و مقدار خونریزی

این روش به تشخیص خونریزی ناشی از لانه گزینی یا پریودی کمک می‌کند. خونریزی لانه گزینی خفیف تر و مقدار کمتری است. گاهی حتی به صورت لکه بینی است.

خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای روشن است. این خون معمولا تیره تر از خون پریودی است زیرا زمان بیشتری طول کشیده است از رحم به واژن برسد.

مقدار خونریزی لانه گزینی بسیار کمتر است و معمولا دو روز طول می‌کشد. در برخی خانم‌ها به صورت خونریزی پریودی سبک دیده می‌شود و باعث گیج شدن خانم‌ها می‌شود. در بیشتر خانم‌ها، خونریزی پریودی به رنگ قرمز است و پس از روز اول یا دوم شدیدتر می‌شود.

وجود انقباض و گرفتگی عضله

خونریزی لانه گزینی معمولا با درد و گرفتگی عضله همراه است زیرا لقاح انجام شده و رحم در حال تغییر می‌باشد. اما گرفتگی ناشی از خونریزی لانه گزینی از گرفتگی ناشی از پریودی خفیف‌تر است.

اگر گرفتگی عضلات شکم افزایش یافت می‌تواند نشانه پریودی یا وجود مشکل در بارداری باشد. در برخی موارد، درد به دلیل بیماری مانند عفونت مثانه می‌باشد. علت عفونت مثانه در زنان در مقاله‌ای دیگر ذکر شده است.

هر دردی که نشانه پریودی نباشد و پس از دو روز به خودی خود آرام نشود باید به پزشک اطلاع داده شود. همچنین اگر علائم همراه با تب، خونریزی شدید و لرز باشد نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی

از علائم دیگر لانه گزینی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

حالت تهوع

بیشتر خانم های باردار در ابتدای بارداری حالت تهوع دارند. این احساس همراه با بیزاری از برخی بوها می‌باشد مانند بوی قهوه. همچنین استفراغ نیز نشانه بارداری است.

تغییر عادات ادرار

اگر بیش از پیش ادرار می کنید و ناگهان دچار یبوست می شوید باردار هستید. راهکارهای رفع یبوست در بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

بررسی درد در سینه

درد و سوزش سینه علائم بارداری می باشند. در طول بارداری، سینه ها بزرگ می شوند و نوک سینه تیره تر می‌شود و رشد می‌کند. اما درد سینه از علائم پریودی نیز میباشد.

خستگی

خستگی یکی از علائم سه ماهه اول بارداری است. اگر به شکل عجیبی احساس خستگی می‌کنید و استراحت نیز خیلی به شما کمک نمی کند نشانه بارداری است.

تغییر حالت روحی

بارداری با تغییر هورمون ها همراه است که باعث تغییر اساسی در حالت روحی شما می‌شود. شما یک لحظه شاد هستید و لحظه بعد ناراحت هستید. همچنین تغییر حالت روحی از علائم پریودی نیز می‌باشد.

احساس سرگیجه

اگر ناگهان و بدون هیچ دلیلی دچار سرگیجه می شوید باردار هستید.

به پزشک مراجعه کنید

ممکن است تمام علائم گفته شده را تجربه کنید اما باردار نباشید. بهترین راه برای تعیین دلیل خونریزی مراجعه به پزشک می‌باشد.

 

مراحل لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر

روند لانه گزینی تخمک بارور در دیواره رحم که به نام “آندومتر” هم شناخته می شود، معمولا، در روز ششم یا هفتم پس از تخمک گذاری رخ می دهد. اما انجام گرفتن این فرایند، خود دارای سه مرحله است، که این مراحل عبارتند از:
• مرحله اول: در این مرحله، جنین به دیواره رحم متصل شده و فاز اولیه از روند لانه گزینی جنین به نام “adplantation” شروع می شود. در طول این مرحله می توان ادعا کرد که جنین داخل رحم مادر، حدود 5 تا 6 روزه است.
• در مرحله دوم: تخمک بارور شده، با نفوذ بیشتر در دیواره رحم مادر باردار، شرایط امنی را برای رشد خود به وجود می آورد.
• اما در مرحله سوم: جنین در عمیق ترین قسمت داخل دیواره رحم جایگزین می شود.

با ورود به این مرحله، تخمک بارور شده در حفره آندومتر قرار گرفته و شروع به رشد خواهد کرد. با ورود تخمک به درون این حفره، روند بارداری خانم ها پیچیده تر خواهد شد.

علائم لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر

در ابتدا، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که با متصل شدن تخمک بارور شده به دیواره رحم مادر، رشد جنین با سرعت زیادی شروع خواهد شد.

همچنین، در این دوران وجود داشتن برخی از ضایعات و جمع شدن آن ها در داخل بدن مادر، منجر به بروز تغییرات زیادی در بدن او می شود.

ممکن است زنان باردار در این مرحله از دوران حاملگی خود سه نوع علائم مختلف را در طول کاشت تخمک بارور در رحم خود تجربه کنند. این علائم عبارتند از:

1. علائم موفقیت آمیز بودن روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم:

بعد از لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر، بروز برخی علائم در بدن مادر باردار بسیار طبیعی است و تعدادی از آن ها به عنوان نشانه هایی از موفقیت آمیز بودن روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر شمار می روند.

در واقع، همین علائم، نشانه های بارزی از آغاز دوران بارداری در بدن زنان تلقی می شوند.

2. علائم هشداردهنده در مورد لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر:

به یاد داشته باشید که بروز برخی علائم در طول دوره لانه گزینی جنین در دیواره رحم زنی که در حال تلاش برای باردار شدن است، طبیعی نبوده و این خانم ها هم باید با ملاحظه آن ها، فورا به دکتر معالج خود مراجعه نمایند.

3. علائم اشتباه در مورد لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر:

معمولا، در بدن زنانی که در حال تلاش برای باردار شدن هستند، نشانه ها و سیگنال های بسیاری که شبیه به علائم اولیه بارداری است به وجود می آید که در واقع درست نبوده و هیچ ربطی هم به روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم این خانم ها ندارد.

با این حال، تمام این علائم، بسیار شبیه به نشانه های آغاز دوران بارداری هستند.

به همین علت، بروز چنین نشانه هایی، فکر حامله بودن را در زنان به وجود می آورد.

علائم موفقیت آمیز بودن روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر:

در ابتدا، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که همه زنان، در مرحله لانه گزینی جنین علائم یکسانی را تجربه نمی کنند. همچنین، وجود برخی عوارض و بیماری ها در هر خانمی ممکن است بارداری او را از دیگر بارداری ها متمایز نماید.

مشاهده خونریزی کم، در حین لانه گزینی جنین یکی از علائم شایع این دوره است که اگر زیاد شود، ممکن است مانع اتصال جنین به دیواره رحم مادر گردد. به همین دلیل، اگر خونریزی خانمی که در مرحله لانه گزینی جنین قرار دارد، ادامه یافت، او باید فورا خود را به دکتر متخصص زنان و زایمان رسانده و با او مشورت کند.

برخی از علائم شایعی که به احتمال زیاد، خانم ها در هنگام لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم خود، تجربه خواهند کرد، عبارتند از:

1. احساس دل درد و لکه بینی اندک هنگام لانه گزینی موفقیت آمیز :

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که هر چند لکه بینی و گرفتگی عضلات شکم در زنان از علائم معمول زمان تخمک گذاری است، اما اگر تخمک گذاری حدود یک هفته قبل از قاعدگی رخ دهد، این نشانه می تواند به معنی لانه گزینی موفقیت آمیز تخمک لقاح یافته در دیواره رحم مادر باشد.

جالب است بدانید که این اتفاق هم معمولا با زیاد شدن ترشحات واژن که به رنگ صورتی و یا قهوه ای بر روی لباس زیر و یا کاغذ توالت قابل مشاهده است، همراه خواهد بود.

حتی در این زمان، برخی از زنان ممکن است لکه بینی زیادی را هم بین دو دوره قاعدگی خود تجربه کنند. همین شرایط است که باعث می شود بسیاری از خانم ها نتوانند با قاطعیت ادعا کنند که باردار هستند و یا نه.

2. احساس حساسیت بیشتر سینه ها در زمان لانه گزینی جنین :

همچنین، به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که احساس حساسیت به لمس پستان ها یکی دیگر از علائم شایع لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم مادر است. تمام خانم های بارداری، به احتمال زیاد در دوران لانه گزینی جنین خود این نشانه را تجربه می کنند و علت آن هم افزایش سطح ترشح هورمون استروژن و پروژسترون در طول آغاز دوران بارداری است. گاهی اوقات، ممکن است سینه های مادر در دوران لانه گزینی جنین دچار تورم زیادی هم شود. با این حال، این تنها نشانه از علانم تخمک گذاری زنان است که فقط برای یک یا چند روز مشاهده می شود.

اگر یک زن بعد از زمان تخمک گذاری خود باردار شود، این حساسیت در سینه های او ادامه خواهد یافت. اما لازم است بدانید که بعد از آغاز رسمی دوران بارداری، این حساسیت ها ممکن است ادامه داشته و باعث بروز درد آزار دهنده در مادر باردار شود.

درواقع، می توان ادعا کرد که در دوران بارداری، نوک سینه های خانم ها بسیار حساس شده و در برخی مواقع هم ممکن است اندازه آن ها بزرگ تر شود.

اما، به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، حتما این نکته مهم را به یاد داشته باشید که این تورم ها بدون بروز قرمزی بوده و پوست سینه ها باید حالت طبیعی خود را حفظ نماید.

3. احساس تغییر در طعم و مزه غذاها در دروه لانه گزینی جنین:

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به خاطر داشته باشید که بیشتر زنان در دوران لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود، شاهد افزایش شدید طعم و مزه و بوی غذاها می شوند.

همچنین، مادران باردار این احساس را تا تمام شدن دوره لانه گزینی جنین و حامله شدن رسمی خود تجربه خواهند کرد.

همین احساس تغییر در مزه و بوی مواد غذایی، مسئول ایجاد هوس خاص دوران بارداری و بیزاری از برخی مواد غذایی در زنان حامله خواهد بود. اما، به یاد داشته باشید که بروز این حالت می تواند نشانه ای خوشایند از موفقیت آمیز بودن روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم شما باشد. علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که به وجود آمدن ویار و هوس برای مصرف نمک در زنان، در این دوره از بارداری هم بسیار شایع است.

در واقع، اعتقاد بر این است که تغییرات به وجود آمده در سلیقه ی غذایی مادران باردار با هورمون ها ترشح شده در این دوران در ارتباط است.

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد که اکثریت زنان، گزارشی از به وجود آمدن حس تیز نسبت به بوها و طعم مواد غذایی به عنوان نشانه ای از زمان تخمک گذاری در بدن خود داده اند.

4. تغییر در درجه حرارت بدن مادر در زمان لانه گزینی جنین:

در طول روزهای اولیه از لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر، دمای بدن او ممکن است به عنوان یک نتیجه از افزایش سطح هورمون پروژسترون، تا حد زیادی بالا رود. درجه حرارت بدن مادر در دوران لانه گزینی جنین، به طور معمول در حدود 36.6 درجه فارنهایت خواهد بود.

با این حال، زمانی که تخمک لقاح یافته با موفقیت در دیواره رحم مادر لانه گزینی کرد، هورمون پروژسترون با سرعت زیادی افزایش یافته و همین شرایط، سرعت فرایند متابولیک در بدن مادر باردار و میزان جریان خون در بدن او را بالا می برد.
این تغییرات باعث خواهد شد تا درجه حرارت بدن مادر، در دوران لانه گزینی جنین در دیواره رحم او به سرعت افزایش یابد. بنابراین، شما به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، متوجه خواهید شد که درجه حرارت بدنتان در زمان لانه گزینی فرزندتان افزایش یافته است.

اما اگر تخمک لقاح یافته، نتواند در دیواره رحم ایمپلنت شود و دوره قاعدگی، دوباره در بدن خانمی آغاز گرددبدن با افت سریع میزان ترشح هورمون پروژسترون مواجه شده و درجه حرارت آن نیز به شدت کاهش خواهد یافت. گاهی اوقات، اکثر زنان متوجه می شوند که دمای بدن آن ها به طور ناگهانی و در روزهای هفتم الی دهم پس از زمان تخمک گذاری، به شدت افزایش می یابد

در چنین شرایطی، آن ها به اشتباه این علامت را به عنوان نشانه ای از بارداری خود می دانند، که اصلا هم درست نیست.

5. بروز ویار صبحگاهی با شروع لانه گزینی جنین:

یکی از سخت ترین و ناراحت کننده ترین حالات در دوران حاملگی زنان، مقابله با ویار صبحگاهی در اوایل این دوران می باشد. حالت تهوع و استفراغ که از آن ها به عنوان علامت ویار صبحگاهی در زنان باردار یاد می شود، معمولا توسط واکنش بدن زن حامله به بوهای قوی ایجاد می گردد.

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می-دهد که 99 درصد از زنانی که باردار می شوند، از این علامت دوران بارداری رنج می برند.

خوب است به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدانید که این حالت معمولا قبل از اتمام چرخه های منظم قاعدگی و عمدتا در طول چند هفته اول از دوران بارداری، در بدن زنان رخ می دهد. گاهی اوقات، همیک زن می تواند ویار صبحگاهی شدیدی را همراه با سردرد مشقت بار و کمردرد تجربه کند.

لازم است به عنوان یک خانم بدانید که مصرف زنجبیل در این افراد، کمک می کند تا به راحتی بتوانند با ویار صبحگاهی خود مقابله کنند.

همچنین، یادتان باشد که مصرف غذاهای ترش و شیرین هم می تواند به یک زن مبتلا به ویار صبحگاهی کمک زیادی بکند.

6. افزایش دمای بازال بدن مادران در زمان لانه گزینی جنین :

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که دمای پایه بدن تمام زنانی که وارد فاز لوتئال (BBT) می شوند، معمولا بالا است. همچنین، لازم است بدانید که این افزایش دما در فاز لوتئال، با افزایش هورمون پروژسترون در بدن خانم ها همراه است

اگر عمل لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر با موفقیت انجام گیرد، به احتمال زیاد، این دما هم تا آخر دوران بارداری همان طور بالا باقی خواهد ماند. بنابراین، می توان ادعا کرد که بالا بودن دمای پایه بدن یک زن، در حدود 37.4-37.5 درجه فارنهایت، نشانه ای مهم از موفقیت آمیز بودن مرحله لانه گزینی جنین در دیواره رحم او است.

در ادامه این مقاله، برخی از علائم غیرمعمول لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر بیان شده است.

جالب است بدانید که بروز همسن علائم غیرمعمول هم به صورت گسترده ای در بین زنان شایع می باشد.

1. احساس خستگی شدید از علائم هشداردهنده زمان لانه گزینی جنین:

از آن جایی که میزان سوخت و ساز بدن مادران در دورانی که شروع به آماده شدن برای حمایت از جنین در حال رشد خود می کند، افزایش می یابد بنابراین در طول روز آن ها احساس خستگی فزاینده ای را در بدن خود تجربه می کنند.

همچنین، در اکثر موارد این احساس خستگی در مادران هم به فرایند لانه گزینی جنین در دیواره رحم آن ها نسبت داده می شود، اما چون سطح ترشح هورمون پروژسترون در دوران بارداری افزایش می یابد، می تواند نقش یک آرام بخش خفیف را هم در بدن مادران ایفا کند.

بنابراین، با افزایش سطح ترشح هورمون پروژسترون، زنان باردار نیاز به استراحت بیشتری را در بدن خود احساس می کنند.

این نکته مهم است که زنان حامله باید برای حفظ قدرت خود تا آنجا که می توانند استراحت کرده و از انجام کارهای خسته کننده پرهیز نمایند.

2. لانه گزینی جنین و بروز جوش و آکنه بر پوست مادر:

با توجه به افزایش سطح ترشح هورمون های مخصوص دوران بارداری در بدن زنان حامله، ممکن است جوش و آکنه بارداری زیادی هم بر روی پوست صورت و بدن آن ها مشاهده شود.

به خاطر داشته باشید که در چنین شرایطی، زنان باردار نباید پوست خود را خارش داده و یا فشاری بر روی جوش ها و آکنه ها وارد کنند، مخصوصا اگر این علائم بر روی پوست صورت خانمی نمایان شده باشد.

در صورت بروز چنین شرایطی، توصیه می شود که خانم ها به جای انجام کارهای خودسرانه به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و داروهای مناسبی را که در این دوره برای حفظ سلامتی بدن خود او و جنین داخل رحمش امن است دریافت کنند.

3. تکرر ادرار در زمان لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر:

یادتان باشد که اگر عمل لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر با موفقیت انجام شود، در عرض یک هفته علائمی مانند عجله کردن در رفتن به دستشویی و دفع مقدار کمی ادرار در هر بار در مادر باردار مشاهده خواهد شد.

این حالت به دلیل بالا رفتن ترشح هورمون HCG در زنان باردار رخ می دهد که در نتیجه آن مقدار جریان خون در منطقه لگن افزایش یافته و این حالت هم به نوبه خود باعث می شود که التهاب خفیفی در مثانه مادر ایجاد شده و نیاز به ادرار کردن مکرر را در مادر باردار افزایش دهد.

4. حالت گر گرفتگی مادر در طول روند لانه گزینی جنین:

بسیاری از زنان تجربه گر گرفتگی در بدن خود را در زمان لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود دارند.

به همین دلیل، خوب است به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، بدانید که معمولا حالت گر گرفتگی در بدن مادران به مدت 15 دقیقه و در روز لانه گزینی جنین رخ می دهد.

از آن جایی که در طول لانه گزینی جنین، با نزدیک شدن جنین بارور شده به دیواره رحم سطح ترشح هورمون ها در بدن مادر نوسان پیدا می کند، بنابراین، بروز این نوسانات هم باعث گر گرفتگی در بدن آن ها خواهد شد.

اما از آنجایی که این حالت در بدن تمام زنان رخ نمی دهد، ، پس نمی توان آن را در لیست علامت های اصلی لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر ذکر کرد.

5. یبوست بارزترین نشانه لانه گزینی جنین:

هر چند که ممکن است مشکل یبوست در هر زمان و در هر سنی در بدن کل افراد دنیا اتفاق افتد، اما وقتی این مشکل با دیگر علائم آغاز دوران بارداری مانند لکه بینی، دل درد و ویار صبحگاهی همراه گردد، می تواند دلیل مطمئنی بر باردار بودن فرد مورد نظر باشد.

در واقع، می توان اثبات کرد که این اختلال به دلیل افزایش هورمون ها در بدن زن باردار رخ می دهد. افزایش میزان این هورمون ها باعث استراحت روده ها در زنان شده و شانس بروز یبوست در بدن آن ها را در این دوران حساس از زندگی افزایش می دهد.

داروهای بسیاری وجود دارد که برای کاهش حالت یبوست در زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که برای اولین بار از این داروها استفاده می کنید، بهتر است قبل از مصرف آن ها با ماما و یا پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

در صورت بروز چنین شرایطی، اکثر پزشکان داروهای OTC را که مصرف آن ها در دوران بارداری ایمن بوده و اثر خوبی هم بر روی مشکل مورد نظر دارد، به بیماران خود توصیه می کنند.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که اگرچه این علامت در تمام زنان باردار دیده نمی شود، اما اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، یادگیری و افزایش اطلاعات در مورد آن می تواند کار شما را در دوران بارداری خود هم آسان تر کند.

همچنین، بروز یبوست در دوران لانه گزینی جنین می تواند در تعیین اینکه آیا شما باردار هستید و یا نه کمک زیادی کند.

6. لانه گزینی غیرطبیعی جنین در رحم:

در اکثر موارد، لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر به صورت طبیعی انجام می گیرد، اما در برخی موارد هم این لانه گزینی می تواند به طور غیرطبیعی صورت گرفته و تجربه سقط جنین را به مادر حامله تحمیل کند.

اما به یاد داشته باشید که خوشبختانه، احتمال بروز این اتفاق در مادران باردار بسیار نادر بوده و می تواند علل متعددی برای بروز لانه گزینی غیرطبیعی جنین وجود داشته باشد.

 

علل بروز لانه گزینی غیرطبیعی جنین

1. بروز بارداری خارج از رحم :

هنگامی که در آغاز دوران بارداری تخمک بارور شده به قسمت دهانه رحم نرسد و در لوله های فالوپ جایگزین شود، بارداری خارج از رحم رخ خواهد داد.

معمولا، در این حالت از لانه گزینی جنین که در لوله های فالوپ رخ می دهد، دیگر جنین نمی تواند به دهانه رحم مادرش راه یابد.

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که معمولا به این نوع بارداری ها به کمک پزشک متخصص زنان و زایمان و با استفاده از دارو و یا انجام عمل جراحی خاتمه داده می شود.

به خاطر بسپارید که بارداری خارج از رحم تهدید بزرگی برای زندگی مادر باردار و جنین داخل بدن او محسوب می شود.

2. مول هیداتیدیفورم:

این مشکل زمانی در بدن مادر باردار اتفاق می افتد که سرعت تقسیم سلولی بلاستوسیست بیشتر از حالت طبیعی خود باشد.

در چنین شرایطی، جنین خود را در حالتی به دیواره رحم مادر می چسباند که هنوز به صورت یک جنین کامل در نیامده است.

در نتیجه، تخمک لقاح یافته مادر به جای یک جنین کامل، به یک تومور تبدیل خواهد شد.

جالب است بدانید که مادر در این شرایط ممکن است تمام علائم دوران بارداری را در بدن خود تجربه کند و حتی ممکن است نتایج تست حاملگی او هم با توجه به تولید HCG توسط سلول-های تومور، مثبت باشد.

بنابراین، لازم است یادتان باشد که فقط انجام سونوگرافی می تواند وجود مول در رحم مادر را تشخیص دهد.

3. مشکلات مربوط به جفت در مادران باردار:

به خاطر داشته باشید که وجود برخی از اختلالات در دوران بارداری مادران، مربوط به جفت می باشد.

در واقع، بروز این نوع اختلالات وابسته به نوع لانه گزینی جنین می باشد. اگر جنین در جای نامناسبی لانه-گزینی کند، جفت نیز تابع او شده و بارداری زن در شرایط نامناسبی ادامه خواهد یافت.

وجود مشکلات مربوط به جفت منجر به از دست دادن دوران بارداری و در برخی موارد هم باعث از دست دادن زود هنگام جنین می شود. در واقع، می توان ادعا کرد که یکی از علل اصلی سقط جنین در مادران باردار بروز مشکلات مربوط به جفت است.

همچنین، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که اگر اختلالات جفت بعد گذشتن مدتی از دوران بارداری رخ دهد، سبب تولد زودرس نوزاد شده و عوارض خطرناکی را در بدن مادر و نوزاد به وجود خواهد آورد.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که بروز این نوع مشکل در دوران بارداری می تواند هم برای مادر و هم فرزندش کشنده باشد.

علائم کاذب لانه گزینی جنین:

برخی از زنان ممکن است در زمان لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود علائم کاذبی را هم تجربه کنند که مهم ترین این علائم عبارتند از:

1. احساس گرفتگی سنگین در کل عضلات در زمان لانه گزینی جنین :

به وجود آمدن گرفتگی سنگین و شدید کل عضلات بدن مادر در زمان لانه گزینی جنین در دیواره رحم او امری غیرممکن است. به خاطر داشته باشید که بلاستوسیست از نظر فیزیکی کوچک تر از یک ذره گرد و غبار می باشد، که خود را در دیواره رحم مادر باردار جای می دهد.

به همین دلیل هم گرفتگی شدید در این دوره از بارداری مادران، غیرطبیعی تلقی می شود.

یادتان باشد که در حالت طبیعی، زنان باردار، گرفتگی عضلات را تنها در زمان آزاد شدن تخمک بالغ از یکی از تخمدان های خود تجربه می کنند.

2. احساس درد در قسمت تحتانی شکم در زمان لانه گزینی جنین:

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که احساس درد، یکی از نشانه های طبیعی لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر باردار بوده و بروز این حالت هم می تواند مربوط به اسپاسم روده ها که در قسمت پشت رحم واقع شده اند، باشد.

اما بیشتر زنان باردار فکر می کنند که این درد ها در داخل رحم آن ها رخ می دهد که تصوری کاملا نادرست است.

از آنجا که زنان باردار مستعد ابتلا به اختلالات گوارشی هستند، یبوست ممکن است دلیلی برای گرفتگی عضلات شکم و احساس درد در آن ناحیه باشد.

اگر شما به عنوان یک خانم، گرفتگی و درد را قبل از آغاز دوران بارداری خود هم تجربه کنید، ممکن است این مشکل به علت وجود فرایندهای التهابی در بدن شما و یا شاید هم فقط به معنای شروع دوران قاعدگی در بدن شما باشد.

3. بروز خونریزی در وسط چرخه قاعدگی زنان :

بروز خونریزی شدید در وسط چرخه قاعدگی زنان، همیشه هم نشانه ای از لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم مادر نیست.

این در حالی است که گاهی اوقات هم ممکن است پس از انجام گرفتن موفقیت آمیز عمل تخمک گذاری در بدن مادر باردار، فرد ترشح خونی شدیدی را تجربه کند.

با این وجود، در هر صورتی، خانم مشکوک به باردار بودن، باید فورا به دکتر معالج خود مراجعه کرده و دلیل این خونریزی را پیدا نماید.

چگونه از لانه گزینی موفقیت آمیز جنین مطمئن شوید؟

با انجام آزمایش خون و تعیین میزان ترشح هورمون HCG در بدن مادر، می توان مطمئن شد که آیا لانه گزینی جنین با موفقیت انجام گرفته است یا نه؟

از آن جایی که در بدن زنان، ترشح هورمون HCG بعد از لانه گزینی موفق جنین، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، این هورمون در ادرار و خون شخص هم به راحتی تشخیص داده می شود.

انجام این آزمایشات به احتمال زیاد، نتایج دقیق تری را در اوایل سه روز پس از تاخیر در رخ دادن دوره قاعدگی نشان خواهد دهد.
یکی دیگر از روش های مطمئن برای تایید لانه گزینی موفق جنین در دیواره رحم مادر، انجام یک سونوگرافی است که به شناسایی جنین موجود در دیوار دهانه رحم مادر، کمک زیادی می کند.

معمولا، در حدود 3 الی 4 هفته بعد از لانه گزینی موفق جنین، شما به عنوان یک مادر باردار قادر خواهید بود تا با استفاده از سونوگرافی، جنین را در رحم خود ببینید.

با این حال، انجام عمل سونوگرافی بیش از حد، در اغلب مواقع می تواند اثرات سوء را بر لانه گزینی جنین و رشد او داشته باشد.

چه زمانی، زنان مشکوک به باردار شدن باید تست حاملگی بدهند؟ 

معمولا انجام تست های بارداری، افزایش هورمون HCG را که بعد از لانه گزینی موفق جنین در دیواره رحم مادر تشخیص می دهند.

از آن جایی که ترشح این هورمون بعد از جایگزین شدن جنین در بدن زنان به سرعت افزایش می یابد، سطح ترشح آن هم معمولا 2 الی 3 روز بعد از لانه گزینی بالا می رود

با این حال، شما هم مانند بسیاری از مادران باردار می توانید در حدود 3 الی 4 هفته بعد از لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود، که سطح هورمون HCG هم در بدنتان بالا رفته است، اقدام به انجام تست حاملگی برای تشخیص بارداری خود بکنید. از این رو، زمان مناسب برای انجام تست حاملگی در زنان، زمانی است که او یک دوره از چرخه قاعدگی خود را از دست بدهد.

اگر شما در انجام دادن آزمایش ادرار و یا خون، به منظور تشخیص حاملگی، مردد هستید، لازم است بدانید که هر دو روش قادر به تایید و یا نفی بارداری شما موثر خواهد بود.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.