تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

درستی یا نادرستی روابط دختر و پسر

درستی یا نادرستی روابط دختر و پسر

چگونه می توانیم از آسیب ها جلوگیری کنیم و از دوستی هایی که چه بسا پایانش به بدی ختم می شود پرهیز کنیم.

حدیث هفته/ رسول اکرم صلى الله علیه و آله: مرد، سرپرست خانواده است و درباره آنان از او سؤال مى شود و زن، سرپرست خانه شوهرش و فرزندان اوست و درباره آنان از وى سؤال مى شود.

خانواده ها: بدانند یا نه؟

بچه باید آن قدر احساس دوستی و نزدیکی کند که مسائلش را با خانواده در میان بگذارد. نوجوان عاشق صحبت کردن است و خیلی راحت عقایدش را بیان می کند.به خودش نزدیک شوید و مهارت های لازم را به او بیاموزید. به نوجوان ها و جوان ها هم توصیه می کنم که زیاد اهل پنهان کاری نباشند، چرا که معمولا کارهای پنهانی سر از موارد ضد قانون و ضد خانواده درمی آورد.بدانید که پدر و مادرها در هر صورت خیر و صلاح شما را می خواهند، اما چه بسا شیوه درست را بلد نباشند.باید آنها را در مورد رفتارهای پرخطر جنسی، اعتیاد و رانندگی های خطرناک آگاه کرد. برای مثال، وقتی فرمان ماشین را از بچگی به او می دهید و از این کار خوشتان می آید و لذت می برید، باید از همان موقع به این فکر کنید که اگر این بچه به سن نوجوانی رسید و از شما تقاضای ماشین کرد، چه می خواهید به او بگویید. اما اگر از همان دوران بگویید که ما کارتی داریم به نام گواهی نامه گرفتنش لازمه رانندگی است، او قانونمند بار خواهد آمد.»

آسیب ها

ما چگونه می توانیم از آسیب این نوع مسائل جلوگیری کنیم و از دوستی هایی که چه بسا پایانش به این گونه موارد ختم می شود پرهیز کنیم. اینجا ما بزرگ تر ها مقصریم که اطلاعات به فرزندانمان نداده ایم. اغلب کسانی که دچار مشکلاتی نظیر اینها می شوند متعلق به والدین پرکار، مشغول و گرفتارند که وقت و ارتباط درستی برای تعامل با فرزندانشان نمی گذارند، از احوال آنها کاملا غافلند، به دلیل گرفتاری های متعدد بچه ها را در اولویت آخر به حساب می آورند و بدتر از همه، می خواهند تصور کنند که این غیبت و فاصله خود را می توانند با پول جبران کنند. وقتی شما طرح و برنامه خاصی برای پرورش فرزندتان نداشته باشید، بلوغ و تمایلات او را متوجه نشوید، این تبعات ناگوار پیش خواهد آمد.»

خود خلوت کردن باعث می شود فکر های نامناسب دیگری به ذهن دختر و پسر خطور کند. بنابراین، باید سعی کنند تا حد امکان در مکان های خلوت و سرپوشیده قرار نگیرند.

پسر یا دختر؛ کدام یک بیشتر آسیب می بینند؟!

دخترها چون در روابط عاطفی تر و احساسی ترند، وقتی با شکست مواجه می شوند، بیشتر صدمه می بینند. آنها گاهی وقت ها در شرایط بسیار منفی قرار می گیرند و امکان ازدواج بعدی شان به شدت کاهش می یابد. پسرها هم دنیای شکننده ای دارند و خیلی سخت خودشان را بازسازی می کنند. دختر و پسر احساس می کنند که روح لطیفشان را در یک سری روابط تیره کرده اند. با چه امید و آرزویی به هم دل می بندند، اما وقتی این روابط آن طور که تصور می کردند پیش نمی رود، دچار سرخوردگی های فردی و اجتماعی می شوند.» اینجاست که «چرا انسان کند کاری که باز آرد پشیمانی» در موردشان مصداق پیدا می کند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.