تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

طرز تهیه ترشه شامی (گیلان) +عکس

طرز تهیه ترشه شامی (گیلان) 

شامی ترشه گیلانی

شای من درآوردی همه ی مامان ها محسوب می شود.حتما نیازی نیست دستور خاصی را دنبال کنند. بنا به سلیقه خود موادی را ترکیب می کنند و از آن یک شامی فوق العاده در می آورند. در این مطلب طرز تهیه نوعی شامی به روش گیلانی ها را به شما آموزش می دهیم.

شامی از غذاهای حرفه ای من درآوردی همه ی مامان ها محسوب می شود. حتما نیازی نیست دستور خاصی را دنبال کنند. بنا به سلیقه خود موادی را ترکیب می کنند و از آن یک شامی فوق العاده در می آورند. در این مطلب طرز تهیه نوعی شامی به روش گیلانی ها را به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم:

        گوشت گوساله چرخ کرده نیم کیلو
        پیاز متوسط رنده شده 1 عدد
        جعفری ساطوری 1/2 پیمانه
        تخم مرغ زده 1 عدد
        سیب زمینی پخته پوست گرفته 2 عدد
        آب غوره 1/2 پیمانه
        زعفران سائیده
        روغن
        نمک و فلفل

طرز تهیه:

روش تهیه

1 آب پیاز را گرفته و با گوشت، جعفری و تخم‌مرغ مخلوط کنید. سیب‌زمینی را نیز رنده کرده و به مایه گوشت اضافه کنید و ورز دهید تا مایه یکدست شود. نمک و فلفل آن را نیز اضافه کنید.

2 از مایه به اندازه تخم‌مرغ برداشته و آن را با دست پهن کنید تا ضخامت آن حدود 2 سانتیمتر شود. همه مایه گوشت را به این صورت درآورید.

3 روغن را روی شعله متوسط داغ کرده و شامی‌ها را در آن سرخ کنید. (هر طرف حدود 5 دقیقه) سپس از ظرف خارج کرده و با حوله کاغذی روغن آن را بگیرد. پس از اینکه همه شامی ها سرخ شد، آنها را دوباره به تابه برگردانده و آبغوره به آنها اضافه کنید و روی شعله متوسط به مدت 15 دقیقه با در بسته بپزید. سپس در ظرف چیده و با چلو، کته یا نان سرو کنید.

توصیه های ویژه

1 – قبل از برگرداندن شامی‌ها به تابه روغن آن را خالی کنید.

2 – می‌توانید به جای جعفری از هر سبزی معطر دیگری که مایلید استفاده کنید.

3 – مقدار آبغوره به اندازه‌ای باشد که نصف شامی‌ها را بپوشاند.

منبع: همشهری آنلاین

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.